Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Повідомлення про Україну
Протягом звітного періоду на перших шпальтах провідних йорданських арабо- та англомовних газетах опубліковані статті про ситуацію в Україні на основі інформаційних повідомлень світових агентств новин («Рейтерс», «Франс Прес» тощо) із заголовками «Путін відправляє російські війська в Україну», «Путін готовий вторгнутися в Україну; Київ попереджений про війну», «Україна мобілізує армію, Захід попереджає Росію», «Падіння російського ринку внаслідок інтервенції в Україну», «Путін зменшує напруженість в Криму; Дж.Керрі в Києві», «Росія і Захід намагаються викарбувати дипломатію щодо України». Варто зазначити, що інформація в пресі Королівства подається без коментарів, враховуючи традиційну виважену інформаційну політику арабських країн стосовно висвітлення внутрішньополітичної ситуації в інших країнах світу.
Водночас, впродовж звітного періоду провідні йорданські ЗМІ опублікували ряд ініціативних статей, зокрема, 03 березня ц.р. з’явилася стаття про те, що Міністерство закордонних справ та у справах експатріантів Йорданії зробило оголошення та розмістило відповідне повідомлення на офіційних акаунтах у соцмережах та провідних ЗМІ країни для громадян Королівства та, зокрема, йорданських студентів, які проживають в українських містах щодо «необхідності бути максимально обережними під час свого перебування в Україні та утримуватися від місць проведення демонстрацій та масових заходів. Також подається інформація від Посла України в Йорданії, яка була нещодавно оприлюднена під час його інтерв’ю про те, що щороку кількість студентів з Королівства зростає на 10-15 %, і в даний час близько 4500 йорданців навчаються в Україні, більшість з них здобувають освіту в медичних ВУЗах.
05 березня ц.р. видані статті із заголовками «Йорданія закликає Київ та Москву до діалогу» та «Йорданія висловлює занепокоєння подіями в Криму».
Варто зазначити, що Йорданія висловила занепокоєння у зв'язку з останніми подіями в Україні, зокрема в АР Крим, закликаючи всі зацікавлені сторони проявляти стриманість і не вдаватися до сили.
Принц Зіяд бін Раад, Постійний представник Йорданії при ООН, неодноразово заявляв у ході засідань РБ ООН щодо ситуації в Україні, що Йорданія підтверджує необхідність поваги до державного суверенітету України, її територіальної цілісності та політичної незалежності, застерігаючи при цьому від використання сили на її території.
Йорданія закликала офіційну Москву дотримуватися двосторонніх угод з Києвом, у тому числі Будапештського меморандуму 1994 року і Договору про дружбу, співробітництво і партнерство, який був підписаний в 1997 році.
Він настійно закликав обидві сторони почати «серйозний діалог» з врегулювання кризи між ними.
З іншого боку, Президент Росії Владімір Путін зазначив вчора, що його країна залишає за собою право використовувати всі опції в Україні для захисту людей, що живуть у «жахах». Водночас, Москва застосує силу лише як останній засіб. При цьому її використання в Україні буде законним.
У зв’язку з цим, Вашингтон та його західні союзники посилюють тиск на Москву з метою виведення її військ з українського Криму. Пентагон оприлюднив заяву, у якій зазначив, що США призупинили усі військові контакти з Москвою.
05 та 06 березня ц.р. опубліковано три статті «Міністр вищої освіти летить перевірити умови йорданських студентів в Україні» «Міністр вищої освіти Йорданії Амін Махмуд заявив, що він відвідає Україну та Кримський півострів у цей четвер» та «Посол України підтверджує важливість візиту Міністра вищої освіти до цієї країни».
Зокрема, цитуються слова Посла України в Йорданії, заявлені під час інтерв’ю 05 березня ц.р. про те, що С.О.Пасько підкреслив важливість майбутнього візиту Міністра вищої освіти і наукових досліджень Йорданії Аміна Махмуда в Україну, у ході якого він ознайомиться з ситуацією в Україні, пересвідчиться в безпеці йорданських студентів та зустрінеться з низкою українських чиновників.
У пресі подається заява йорданського Міністра про те, що студенти Королівства, за його даними, не постраждали під час останніх події в Україні. Водночас, А.Махмуд додав, що в різних українських містах навчається близько 3500 осіб, з них 250 в АР Крим, де напруженість є високою через вторгнення російських військ. У зв’язку з цим, він перебуватиме в Україні з 06 по 09 березня 2014 р.
Внутрішня політика
Місцева преса повідомила про початок формування нової депутатської коаліції у нижній палаті йорданського Парламенту. Наразі дана коаліція складається з 30 осіб. Очікується, що вона носитиме назву «Депутатська ініціатива». Її представники заявили про готовність налагодження дієвої співпраці між Парламентом та Урядом Королівства. Вони також повідомили про готовність долучитися до розробки нової урядової політичної та економічної програми.
Очікується, що до складу нового об’єднання увійдуть 5 депутатів з існуючої коаліції партій «аль-Ватан» («Батьківщина»), «аль-Васат» («Центр»), «аль-Іттіхад аль-Ватаній» («Національне об’єднання»).
Провідні йорданські ЗМІ повідомили, що депутати Нижньої палати Національних Зборів Йорданії піддали критиці дії Уряду за неприйняття суворіших заходів по боротьбі з корупцією, у зв’язку з рядом звинувачень під час реалізації великих проектів, зокрема з будівництва злітно-посадкової смуги в міжнародному аеропорту Королеви Алії.
Парламентарі закликали виконавчу владу Королівства до вжиття та активізації необхідних кроків з боротьби з корупцією, оскільки це негативно впливає на імідж Йорданії та зменшує приплив іноземних інвестицій в країну.
Зовнішня політика
Провідні йорданські ЗМІ широко висвітлювали візит Прем’єр-міністра Марокко А.Бенкірана до Йорданії. Під час перебування в Королівстві Глава марокканського Уряду провів зустрічі з Королем Абдалою ІІ та своїм йорданським колегою А. ан-Нсуром.
У ході переговорів з монархом, сторони обговорили двостороннє співробітництво та домовилися про активізацію відносин, зокрема у рамках Спільного йордансько-марокканського вищого комітету. Крім того, відбувся обмін думками щодо зусиль з досягнення миру на Близькому Сходу, які повинні призвести до створення незалежної палестинської держави у кордонах до 1967 року зі столицею у Східному Єрусалимі. Щодо ситуації в Сирії Король Абдалла ІІ підтвердив позицію Йорданії про прийняття всеосяжного політичного розв'язання кризи, що дозволить припинити кровопролиття і зберегти єдність країни. Разом з тим, він поінформував про економічне навантаження на Королівство, оскільки в країну прибуло близько 600 тис. сирійських біженців.
Під час зустрічі прем’єр-міністрів Йорданії та Марокко, А. ан-Нсур та А.Бенкіран обговорили шляхи активізації співпраці у сфері видобутку та маркетингу фосфатів. Йорданія і Марокко є одними з основних виробників і експортерів цього продукту. Крім того, глави урядів обмінялися думками щодо перспектив співробітництва в галузі відновлювальної енергії та домовилися про розширення відносин в економічній та комерційній сферах, а також у галузях туризму, фармацевтики та інформаційних технологій. Глава Уряду Марокко також позитивно відзначив проведення політичних та соціально-економічних реформ в Йорданії.