Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Повідомлення про Україну
Протягом звітного періоду провідні йорданські англомовні та арабомовні газети продовжують висвітлювати події в Україні на основі інформаційних повідомлень світових ЗМІ («Рейтерс», «Франс Прес» тощо) про події в Україні, зустрічі Президента України В.Ф.Януковича з європейськими чиновниками та Мюнхенську конференцію з питань безпеки 31.01-02.02.2014 р. Варто зазначити, що інформація в пресі Королівства подається без коментарів, враховуючи традиційну обережну інформаційну політику арабських країн Близького Сходу стосовно висвітлення внутрішньополітичної ситуації в інших країнах світу.
31 січня провідні газети «Джодан Таймс», «аль-Рай» та інформаційне агентство «Петра» опублікували статтю з нагоди 52-го дня народження Короля Абдалли ІІ, зокрема в ній йдеться про отримані ним привітання від лідерів 4-х арабських країн, а також від президентів України, Росії, Узбекистану та Китаю, в яких глави держав побажали монарху міцного здоров'я, йорданському народу подальшого прогресу та процвітання.
Внутрішня політика
Провідні йорданські ЗМІ висвітлили заяву Прем’єр-міністра А.ан-Нсура під час виступу в Палаті представників Національних зборів Йорданії про те, що Уряд не представить проект закону про вибори найближчим часом, а зосередить свої зусилля на підготовці законопроектів про політичні партії та муніципалітети. Новий закон про вибори передбачає відмову від існуючої мажоритарної системи, що дозволить збільшити роль політичних партій і заохотить виборців підтримувати політичні програми, а не певних відомих їм особистостей.
Водночас, екс-спікер Палати представників С.аль-Срур розкритикував виступ глави Уряду Йорданії та заявив, що не прийняття проекту закону про вибори на даному етапі передбачає розпуск Нижньої палати парламенту та нові вибори.
Минулого тижня Прем'єр-міністр Йорданії А.ан-Нсур заявив, що Уряд країни планує представити законопроект про вибори з метою проведення реформ у Королівстві, зокрема на політичному рівні.
Провідні йорданські ЗМІ опублікували статтю про те, що представники Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) планують відвідати Йорданію в квітні ц.р. з метою проведення досліджень на запропонованому місці для будівництва АЕС в Королівстві. Експерти МАГАТЕ, які перебуватимуть протягом двох тижнів також проводитимуть підготовку членів Комісії з ядерного регулювання Йорданії (далі – Комісія), котрі будуть проводити оцінювання щодо впливу АЕС на навколишнє середовище.
У жовтні минулого року Комісія оголосила про намір спорудження двох реакторів потужністю 1000 МВ у регіоні Кусаур Амра на схід від Аммана. Федеральне агентство з атомної енергії (Росатом) було вибране для будівництва АЕС, яке має завершитися до 2021 року.
Водночас, активісти і місцеві жителі стверджують, що будівництво АЕС загрожує забрудненням підземних водойм м. Азрак, яке розташоване на відстані 15 км від запланованого місця спорудження станції.
Голова Комісії Халед Тукан заявив, що реалізація є економічно доцільною, що дозволить в майбутньому зменшити витрати з державного бюджету в майбутньому та диверсифікувати енергетичні ресурси Королівства.
Зовнішня політика
Провідні йорданські медіа повідомили про те, що Міністр планування та міжнародного співробітництва І.Саїф та Президент турецького агентства співпраці та координації С.Кем підписали рамкову угоду з регулювання економічного співробітництва між Йорданією та Туреччиною. Згідно з контрактом, офіційна Анкара надасть фінансову допомогу Амману на суму 50 тис. дол. США для закупівлі побутової техніки малозабезпеченим сім’ям Королівства.
І.Саїф заявив журналістам під час церемонії підписання, що угода крім допомоги включає впровадження схем економічного розвитку в різних областях, зокрема обмін досвідом в управлінні, охороні навколишнього середовища, відновлювальних джерелах енергії, культурі, сільському господарстві. Крім того, контракт передбачає активізацію співпраці між малими і середніми підприємствами та транспортними секторами. Зі свого боку С.Кем повідомив, що Туреччина також зацікавлена в інвестуванні коштів у сектор відновлюваних джерел енергії Королівства.
Йорданська преса повідомила про те, що Король Абдалла ІІ 4 лютого ц.р. відбув з офіційними візитами до Мексики та США. Відповідно до програми перебування в Мехіко монарх провів переговори з мексиканським Президентом Енріке Пенья Ньєто, рядом високопоставлених політичних та економічних чиновників та членами арабо-мексиканської Торговельно-промислової палати. Зустрічі були зосереджені на встановленні двостороннього співробітництва з Мексикою та латиноамериканськими країнами, зокрема в інвестиційній та туристичній сферах. Крім того, сторони обговорювали ситуацію на Близькому Сході.
У рамках візиту Короля Абдалли ІІ до США заплановані його зустрічі з високопосадовцями у Вашингтоні та Президентом Б.Обамою в Каліфорнії. Переговори будуть зосереджені на історичній дружбі і партнерстві між Йорданією та США, активізації зусиль обох країн з сприяння миру, процвітання і стабільності на Близькому Сході. Крім того, під час зустрічей будуть розглядатися можливості для зміцнення американсько-йорданського стратегічного партнерства, політичного та економічного співробітництва.
Лідери обох країн проведуть консультації щодо координації позицій стосовно ситуації на Близькому Сходу, зокрема в палестино-ізраїльських мирних переговорах. Крім того, вони обговорять питання надання американської фінансової допомоги Королівству у 2015-2017 роках.
Економіка
Провідні йорданські ЗМІ повідомили про те, що Йорданія та Ірак домовилися про призупинення поставок нафти автомобільним транспортом з провінції Анбар до Королівства через нестабільну безпекову ситуацію у регіоні.
У заяві представника Міністерства нафти Іраку А.Джихада йдеться про повну зупинку імпорту нафти у зв’язку з тим, що даний район контролюють бойовики. За його оцінками, обсяг поставок становить 10-12 тис. барелів сирої нафти на день, що становить 10 % від добової потреби Йорданії.
Наразі дві країни обговорюють реалізацію проекту з будівництва нафтопроводу з Басри (Ірак) до Акаби (Йорданія), вартість якого оцінюється у 18 млрд. дол. США. Згідно з прогнозами пропускна спроможність становитиме 2,25 млн. барелів на день.