Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Повідомлення про Україну
Протягом звітного періоду провідні йорданські газети опубліковували статті, видані європейськими ЗМІ, про проведення українцями мітингів в Україні та за її межами на підтримку євроінтеграції, відносини між Україною та Росією, а також позицію керівництва України щодо даної ситуації.
Зокрема, 25 та 26 листопада ц.р. описувались події про проведення українцями найбільшого мітингу в Києві з часів Помаранчевої революції 2004 року, під час якого демонстранти вимагали від Уряду підписати Угоду з Європейським Союзом. Крім того, повідомляється про сутички між протестувальниками та міліцією біля Будинку Уряду та Адміністрації Президента, у ході яких силові структури застосовували сльозогінний газ. Акції протесту також відбувалися в парку Т.Шевченка, на майдані Незалежності та Європейській площі на яких українці закликали Уряд скасувати прийняте ним рішення про відмову від підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом на саміті у Вільнюсі, вимагали від Президента України В.Януковича звільнити екс-прем’єр-міністра України Ю.Тимошенко та розпустити Кабінет Міністрів.
Крім того, описується позиція Європейського Союзу (ЄС) щодо ситуації в Україні. Зокрема, Голова Ради Європи Х. Ван Ромпей і Голова Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу заявили, що двері залишаються відкритими для України для підписання Угоди про асоціацію. Водночас, засудили Росію в тиску на Україну через застосування економічних санкцій у разі підписання Угоди.
Водночас, 27 листопада ц.р. місцева преса опублікувала статтю про історію та теперішній стан відносин між Україною та Росією. Зазначається, що РФ прагне зберегти вплив на Україну, оскільки дві країни були тісно пов’язані за часів Радянського Союзу. Крім того, описується напружена ситуація в експорті української продукції до сусідньої країни. Даний стан відносин пов'язаний з тим, що Москва пропонує Києву приєднатися до Митного Союзу, в той час як Україна вибрала курс на європейську інтеграцію.
28 листопада ц.р. опубліковано матеріал про засідання Уряду, під час якого Прем’єр-міністр М.Я.Азаров запевнив, що Україна не зупиняє європейську інтеграцію і продовжує переговорний процес щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС.
Крім того, в статті йдеться про телевізійне інтерв’ю Президента України, під час якого В.Ф.Янукович заявив про намір взяти участь у саміті у Вільнюсі 28-29 листопада. Глава країни також пояснив причини прийняття Урядом рішення про відмову від підписання Угоди про асоціацію з ЄС ц.р.
Внутрішня політика
Провідні йорданські ЗМІ оприлюднили інформацію про схвалення Урядом Йорданії проекту закону «Про державний бюджет 2014 р.» та його направлення на розгляд до парламенту.
24 листопада ц.р. в Палаті представників Національних зборів Йорданії Міністр фінансів У.Тукан представив законопроект про державний бюджет 2014 р. У його виступі йдеться про державні витрати, які в наступному році, за різними оцінками, становитимуть 11,43 млрд. дол. США, що на 1,298 млрд. дол. США більше ніж у 2013 р. Державні доходи від міжнародної допомоги оцінюються в 8,23 млрд. дол. США, тобто надходження збільшаться на 11,6 % у порівнянні з цим роком. Загальний розмір доходів у державний бюджет, включаючи міжнародну допомогу, становитиме 9,86 млрд. дол. США. За прогнозами дефіцит бюджету у наступному році зросте майже на 15 % і складатиме 1,57 млрд. дол. США.
Депутати прийняли рішення про передачу законопроекту на розгляд до Комітету фінансів йорданського парламенту. Очікується, що проект закону в комітеті розглядатиметься протягом двох тижнів, після чого його буде передано до Палати представників.
Провідні місцеві ЗМІ продовжують висвітлювати ситуацію на сирійсько-йорданському кордоні. Зокрема, повідомляється, що близько 300-400 сирійських біженців щодня перетинають кордон Королівства у зв’язку з активізацією бойових дій в прикордонних районах Сирії.
Приплив біженців відбувається через продовження двомісячної військової облоги уздовж йордансько-сирійського кордону, що загрожує безпеці тисячам переміщених цивільних осіб. За словами представників сирійської армії, понад 150 біженців були вбиті в прикордонній зоні за останні 10 тижнів.
Зовнішня політика
Провідні йорданські ЗМІ опублікували заяву про те, що Китай висловив свою підтримку Йорданії стати непостійним членом Ради Безпеки ООН під час голосування, яке планується 5- 6 грудня ц.р.
Відповідну заяву озвучив директор Департаменту країн Західної Азії та Північної Африки Міністерства закордонних справ КНР Ч.Сяодун під час зустрічі з арабськими журналістами. Крім того, чиновник заявив про підтримку Йорданії у зв’язку з великим напливом сирійських біженців, що призводить до економічних труднощів. Він також закликав міжнародне співтовариство надавати Королівству фінансову допомогу з метою продовження гуманітарної місії в регіоні.
В йорданській пресі широко висвітлюється зустріч Короля Абдалли ІІ з Міністром закордонних справ Норвегії Б.Брендем, яка відбулася 26 листопада ц.р. в Аммані. Під час переговорів сторони обговорили шляхи активізації двосторонніх відносин та останні події в регіоні.
У ході обговорення ізраїльсько-палестинського питання Лідер Королівства наголосив на незмінній позиції Йорданії і поінформував норвезького посадовця про зусилля його країни для досягнення миру між Ізраїлем та Палестиною.
Щодо питання сирійської кризи, монарх закликав прийняти всеохоплююче міжнародне політичне рішення з метою досягнення миру в Сирії. Крім того, він повідомив про заходи, які вживаються Йорданією для надання гуманітарної допомоги сирійським біженцям.
Зі свого боку, Міністр закордонних справ Норвегії Б.Бренде наголосив на важливості зміцнення йордансько-норвезького співробітництва в усіх сферах та висловив вдячність Абдаллі ІІ за гуманітарну діяльність Йорданії та ключову роль в досягненні безпеки і стабільності в регіоні.
26 листопада ц.р. йорданські газети опублікували статті про участь делегації Королівства в Міністерській зустрічі країн Перської затоки, яка проходила в Кувейті. Під час засідання Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде виступив з промовою, в якій описав результати діяльності Йорданії в партнерстві з Радою співробітництва арабських держав Перської затоки та подякував за створення для Йорданії фонду в рамках Ради у розмірі 5 млрд. дол. США. Кошти з даного фонду будуть направлені на реалізацію фінансових проектів з розвитку Королівства.
27 листопада ц.р. Король Йорданії Абдалла ІІ провів зустріч з Міністром закордонних справ Саудівської Аравії принцом С.аль-Фейсалом. Співбесідники обговорили питання підвищення і зміцнення співробітництва у всіх сферах та обмінялися думками щодо подій в регіоні і досягнення миру на Близькому Сході.
За результатами зустрічі сторони домовилися розвивати двосторонню співпрацю, а також закликами міжнародне співтовариство до прийняття політичних рішень, які б сприяли стабілізації ситуації в регіоні.
Економіка
Провідні місцеві газети опублікували заяву Міністерства міжнародного співробітництва та планування Йорданії щодо підписання під час візиту Міністра І.Саїфа до Брюсселя 25 листопада ц.р. грантової угоди між Йорданією та Європейською Комісією про виділення нею фінансової допомоги Королівству у розмірі 45 мільйонів євро.
Кошти будуть спрямовані на підтримку проведення реформ в країні, зокрема, в секторах судочинства, громадянського суспільства та засобів масової інформації.
26 листопада ц.р. в йорданських ЗМІ була оприлюднена заява Посла ЄС в Йорданії Д.Вронецкої про те, що Європейський Парламент схвалив пакет з макрофінансової допомоги на суму 180 мільйонів євро на 2013 рік. Представниця ЄС повідомила, що рішення прийнято відповідно до виконання плану Національної індикативної програми на 2011-2013 роки.
Також у заяві йдеться, що виділені кошти будуть направлені на підтримку реалізації ключових реформ спрямованих на покращення макроекономічних показників Йорданії. За два роки виконання Програми ЄС виділив 330 млн. євро. на розвиток економіки, енергетики, торгівлі, приватного сектору, підвищення рівня зайнятості, освіти, навколишнього середовища та культури.