• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 27– 31 жовтня 2013 р
Опубліковано 31 жовтня 2013 року о 17:08

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

Провідні йорданські ЗМІ 25 жовтня ц.р. опублікували три королівські укази підписані Королем Йорданії Абдаллою ІІ. В першому указі йдеться про розпуск Сенату Королівства. Згідно з другим указом, у Верхній палаті йорданського парламенту відбулася реструктуризація, збільшено кількість сенаторів з 60 до 75. Варто зазначити, що кількість представників Нижньої палати йорданського парламенту нещодавно збільшилась з 120 до 150 осіб. Крім того, згаданим указом призначено 75 членів нового Сенату.

Водночас, до складу Сенату ввійшли чотири колишні прем’єр-міністри. Нова Верхня палата йорданського парламенту також включає в себе вісім жінок і кілька колишніх міністрів.

Третім указом Король призначив Головою Сенату А.Равабде, який  в минулому обіймав посади Прем’єр-міністра та Першого віце-спікера Сенату Йорданії. Після свого призначення новий Голова Сенату А.Равабде надіслав лист Королю Абдаллі ІІ, в якому висловив вдячність від членів Верхньої палати та від себе особисто за довіру лідера Йорданії. Також у листі зазначається, що Сенат буде ефективно працювати у відповідності до Конституції та співпрацюватиме з Нижньою палатою Національних Зборів з метою прийняття законів, які будуть спрямовані на проведення реформ у різних сферах та досягнення економічного зростання.

 

27 жовтня ц.р. провідні місцеві газети повідомили про домовленості з країнами Перської затоки щодо виділення Йорданії додаткової допомоги у розмірі 700 млн.дол.США у 2014 р. Передбачається, що значна частина даних коштів буде розподілена під час бюджетного процесу та направлена на розвиток економічного сектору, провінцій та вищої освіти.

Міністр планування та міжнародного співробітництва Йорданії І.Сейфі повідомив про підписані цього року угоди, які передбачають фінансування країнами Перської затоки ряду великих економічних проектів на території Королівства загальною вартістю 2,6 млрд.дол.США.

 

Провідні йорданські газети продовжують висвітлювати ситуацію на сирійсько-йорданському кордоні та повідомляють, що за останній тиждень кордон Королівства перетнуло понад 3500 біженців. Даний наплив сирійців пов’язаний із зростанням напруженої ситуації в південній Сирії, і основна частина новоприбулих в’їхали в країну через східну частину Йорданії, яка межує з Іраком.

Вільна сирійська армія заявила, що повстанським силам 27 жовтня ц.р. вдалося захопити прикордонне місто аль-Тафс, яке є ключовою зупинкою контрабандистів та біженців, і знаходиться менше ніж в 20 кілометрах від Йорданії. Незважаючи на успіхи, повстанські командири визнають, що великі ділянки прикордонного регіону залишаються відрізаними від основних продуктів харчування та гуманітарної допомоги, через триваючі обстріли та військовий контроль на пропускних пунктах. У зв’язку з цим понад  50 000 цивільних осіб на кордоні залишився без основних продуктів харчування та елементарного медичного обслуговування впродовж шести тижнів.

З початку конфлікту березня 2011 р. Йорданія відкрила свої кордони для 600000 сирійських біженців. Даний наплив людей призводить до погіршення економічної ситуації в Королівстві у зв’язку з великими грошовими витратами на гуманітарну допомогу сирійцям. З метою полегшення і продовження Йорданією надання допомоги, Європейська комісія виділила черговий транш у розмірі 85 млн. євро, з них 40 млн. буде направлено на Королівство для забезпечення потреб біженців.

 

30 жовтня 2013 р. у м. Акаба відбулось виїзне засідання йорданського уряду, під час якого були обговорені конкретні заходи, спрямовані на розвиток цього портового міста.

Зокрема, передбачається збільшення території, яка підпорядковується місцевій раді з метою будівництва на ній Акабського університету. Крім цього, планується будівництво опріснювальних заводів, які зможуть щорічно опріснювати до 100 млн.тон морської води для потреб південних провінцій Королівства.

Було також підписано угоду про будівництво терміналу з прийому зрідженого газу (LNG), який зможе опрацьовувати до 4 млн.кубічних метрів палива. Передбачається, що зазначений проект буде профінансовано з боку арабських країн Перської затоки, його планується завершити у грудні 2014 р. Передбачається також створення додаткових потужностей для прийому супутнього газу (LPG) та будівництва трубопроводу з Іраку, яким до Йорданії планується поставляти до 150 тис. барелів нафти щоденно.

Зовнішня політика

Однією з широко висвітлених подій йорданськими газетами став триденний візит (26-28 жовтня ц.р.) Президента Чорногорії до Йорданії. Лідер європейської країни Ф.Вуянович зустрівся і провів переговори з Королем Абдаллою ІІ. На початку зустрічі лідер Йорданії привітав Президента Чорногорії з його переобранням. В ході переговорів сторони обговорили питання двостороннього співробітництва, регіональні та міжнародні питання, що становлять взаємний інтерес. Лідер Йорданії висловив сподівання, що даний візит сприятиме формуванню «сильних» відносин між двома країнами, зокрема, обміном досвіду в сільськогосподарській, економічній і туристичній сферах.

Значна увага була приділена питанню досягнення миру на Близькому Сході, зокрема, прийняттю політичного рішення, яке покладе край кровопролиттю і допоможе зберегти єдність країн в регіоні.

Крім того, Президент Чорногорії Ф.Вуянович провів зустріч з Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром під час якої були обговорені питання двосторонніх відносин і перспективи подальшої співпраці. Співрозмовники підкреслили необхідність використання географічного положення Королівства з метою експорту чорногорських продуктів на регіональні ринки.

Згідно з програмою візиту, Ф.Вуянович провів переговори з Головою Сенату А.Равабде та Головою Нижньої палати йорданського парламенту С.Сруром з метою активізації міжпарламентського співробітництва. Також Перзидент Чорногорії 28 жовтня ц.р. взяв участь в бізнес-форумі торгової палати Йорданії, під час якої закликав бізнесменів двох країн встановлювати партнерські відносини, що допоможе підвищити інвестиційне та економічне співробітництво між двома країнами.

 

Наступною важливою подією в зовнішній політиці Королівства, яку широко висвітлили ЗМІ, став триденний візит (28-30 жовтня ц.р.) Короля Абдалли ІІ до Великобританії. 29 жовтня ц.р. король Абдалла під час участі у Всесвітньому ісламсько-економічному форумі виступив з промовою, у якій наголосив на сильних сторонах співробітництва з Королівством та приділив особливу увагу географічному положенню Йорданії, яка знаходиться в самому серці Близького Сходу, що робить її стратегічною платформою для співробітництва з країнами Перської затоки. У зв’язку з цим, Король Абдалла ІІ закликав лідерів країн укладати угоди з Йорданією про вільну торгівлю, що дозволить отримати доступ до більш одного мільярда споживачів.  

У форумі взяли участь 182 представники з різних країн. У кулуарах конференції, Король Абдалла ІІ провів окремі зустрічі з Султаном Брунею Х.Болкіахом, президентом Афганістану Х.Карзаєм і президентом Косово А.Джахаджа, в ході яких були обговорені двосторонні відносини і регіональні зміни, в основному палестино-ізраїльські мирні переговори і безпекова ситуація в Сирії.

30 жовтня ц.р. Абдалла ІІ провів переговори з Прем'єр-міністром Великобританії Д.Кемероном, які були присвячені засобам зміцнення співробітництва між Йорданією та Великобританією. Значна увага була приділена мирному процесу на Близькому Сході і сирійській кризі. Король відзначив зусилля, що робляться для надання допомоги палестинцям і ізраїльтянам з метою досягнення прогресу в мирних переговорах. Він також повідомив, що Королівство розмістило більше півмільйона сирійських біженців і це негативно впливає на економіку країни та закликав британського колегу сприяти збільшенню допомоги у міжнародного співтовариства для Йорданії. Д.Кемерон висловив задоволення тим, що Йорданія продовжує працювати над підвищенням регіональної безпеки і стабільність. Великобританія надала 89 мільйонів фунтів гуманітарної допомоги для Йорданії з метою утримання біженців.

 

28 жовтня ц.р. Уряд Йорданії оголосив про те, що Росія буде будувати перші дві АЕС протягом наступного десятиліття з метою виробляти атомну енергію в Королівстві. Даний тендер виграло Російське державне підприємство Росатом. Передбачається, що дві АЕС будуть виробляти 1000 мегават ( МВт ). Наразі тривають переговори між Урядом Йорданії та Російською фірмою щодо встановлення ціни на електроенергію з метою   підготовки до підписання угоди. Росатом використовує ліцензійну технологію, яка має великий досвід безпеки у низці європейських країн, і це відіграло важливу роль у прийнятті Урядом Королівства даного рішення. Чиновники стверджують, що будівництво спрямоване на досягнення енергетичної незалежності Йорданії, яка імпортує близько 97 відсотків своїх потреб в енергії на суму більше однієї п'ятої частини валового внутрішнього продукту, і будівництво АЕС забезпечить стабільність в даному секторі. 49 % вартості проекту сплатить російська сторона, а іншу частину фінансуватиме Йорданія.

Економіка

Провідні місцеві газети опублікували звіт Світового Банку і Міжнародної фінансової корпорації щодо ведення бізнесу в Йорданії.  Зазначається про зниження рейтингу Йорданії третій рік поспіль, в якому Королівство у 2014 році займатиме 119 місце серед 189 країн. Водночас, за прогнозом Світового банку, у наступному році Йорданія буде на 10 місці серед арабських країн, а очолюватимуть рейтинг в регіоні Об’єднані Арабські Емірати, які посідають в загальному рейтингу 23 позицію.

У 2012 р. Йорданія займала 96-ту позицію в рейтингу щодо ведення бізнесу, у 2013 р. показник знизився на 10 пунктів і посідає 106-е місце. Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація використовують 10 ключових показників при оцінці загальної легкості ведення бізнесу в кожній країні. Даний рейтинг очолює Сінгапур, далі йдуть Гонконг і Нова Зеландія.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux