• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 1 – 5 вересня 2013 р.
Опубліковано 05 вересня 2013 року о 12:56

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Про Україну

Провідні йорданські газети та електронні інформаційні видання («Ад-Дустур», «Аль-Діяр», «Події тижня» тощо) широко висвітили прес-конференцію Посла України в Йорданії з нагоди 22-ї річниці незалежності України, яка відбулася в Посольстві 28 серпня в присутності Голови українського національного комітету Міжнародної торгової палати (МТП), Голови Громадської ради при МЗС України В.І.Щелкунова та віце-президентів МТП С.Лісковського та О.Рєвіної.

Глава дипмісії розповів про досягнення молодої Української держави за роки незалежності та заходи, які здійснюються керівництвом країни з метою набуття Україною членства в Європейському Союзі. Окреме місце на прес-конференції посіло обговорення питання суттєвої активізації українсько-йорданських відносин. Зокрема, йорданську громадськість було поінформовано про динаміку двосторонніх контактів на найвищому та високому рівнях, заплановані заходи, розвиток торговельно-економічного та культурно-гуманітарного співробітництва. Серед перспективних напрямків співпраці були названі такі галузі, як агропромислова, фармацевтична, металургійна, освітня, інвестиційне співробітництво тощо. На думку української сторони, важливою передумовою для активізації двостороннього співробітництва є стабільна внутрішньополітична та безпекова ситуація в Йорданії.

Великої уваги місцеві мас-медіа приділили також питанню створення Торгового дому «Україна – Йорданія».

Внутрішня політика

У своєму інтерв’ю йорданському телебаченню Прем’єр-міністр А.Аль-Нсур повідомив, що уряд Королівства створив міністерську комісію для вивчення депутатської ініціативи щодо поглиблення політичних реформ. Планується, що між урядом та коаліцією парламентських блоків буде укладено домовленість, яка передбачатиме імплементацію політичних, економічних, наукових та інших стратегій під контролем Нижньої палати Національних Зборів Йорданії.

1 вересня Прем’єр-міністр Йорданії А.Аль-Нсур заявив про те, що Король Абдалла ІІ дав вказівку уряду розробити зміни до закону про Суд державної безпеки з метою його приведення у відповідність до конституції країни. За словами глави йорданського уряду, монарх висловив побажання, щоб згаданий Суд міг розглядати лише справи, пов’язані з державною зрадою, шпіонажем,тероризмом, наркотиками та відмиванням грошей. На думку А.Аль-Нсура реформа Суду державної безпеки стане важливим кроком в напрямку демократизації йорданського суспільства. Вона викликана численними зверненнями політиків, членів політичних партій, парламентаріїв щодо необхідності імплементації статті 101 конституції Йорданії, в якій йдеться про те, що «Суд державної безпеки Йорданії не може розглядати справи, відповідачами в яких є цивільні громадяни, крім тих, які пов’язані з державною зрадою, шпіонажем,тероризмом, наркотиками та відмиванням грошей».

Король Йорданії Абдалла ІІ взяв участь у зустрічі західних та арабських християнських релігійних діячів, яка відбулася в Аммані 3-4 вересня.

Під час свого виступу Абдалла ІІ закликав церковних лідерів докласти зусиль з метою врегулювання протиріч та уникнення міжрелігійного конфлікту в регіоні, відігравати більшу роль в процесі боротьби з екстремізмом, який поширюється від імені ісламу, а також допомагати пізнавати справжню суть віри. Абдалла ІІ зазначив, що «нинішня ситуація в регіоні характеризується зростаючим насиллям, міжрелігійними та ідеологічними конфліктами».

Зовнішня політика

1 вересня ц.р. в Аммані відбулося чергове засідання Ради міністрів Йорданії під головуванням Прем’єр-міністра Абдалли Аль-Нсура, під час якого були розглянуті безпекові, економічні та гуманітарні аспекти розвитку ситуації в Йорданії у  разі військової інтервенції в Сирії. У цьому зв’язку глава йорданського уряду підкреслив, що Королівство не стане плацдармом для ведення бойових дій у сусідній Сирії. Як і раніше, Амман закликає до вирішення сирійського конфлікту політичними засобами. Втім, у разі початку операції,  країна очікує прибуття значної кількості сирійських біженців. За отриманою з місцевих джерел інформацією, наразі біля сирійсько-йорданського кордону перебуває близько 40 тисяч біженців, які не мають змоги перейти на територію Йорданії у зв’язку з інтенсивним артилерійським обстрілом, який ведеться сирійською армією. У разі нанесення авіаударів по сирійським об’єктам, до Королівства очікується прибуття близько ста тисяч нових біженців. За офіційними даними, наразі на території Йорданії перебуває 586 тис. сирійських біженців.

Незважаючи на перевантаженість медичних закладів на півночі Королівства, Міністр охорони здоров’я А.Хіясат заявив, що усі лікарні підготовлені до прийому сирійських громадян. Він зазначив, що у 2012 р. з держаного бюджету на лікування сирійців було витрачено близько 56 млн. дол., а за перші шість місяців поточного року – понад 30 млн.  

1-2 вересня ц.р. Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде взяв участь у Каїрському засіданні міністрів закордонних справ країн – членів Ліги арабських держав, яке було присвячене сирійській проблематиці. Незважаючи на попередні заяви йорданського керівництва щодо необхідності врегулювання конфлікту в Сирії політичними засобами, глава йорданського зовнішньополітичного відомства підтримав резолюцію ЛАД, в якій міститься заклик до міжнародної спільноти «вжити заходів у відповідності до Хартії ООН по відношенню до сирійського режиму». Найбільш відвертою стала заява Міністра закордонних справ Саудівської Аравії С.Аль-Фейсала, який закликав до негайного військового втручання в Сирії. На його думку, перешкоджання військовій інтервенції є виявом підтримки правлячому режиму. Водночас, єгипетська позиція з сирійського питання є більш поміркованою. Каїр закликає до врегулювання конфлікту у цій країні виключно політичними засобами. У цьому зв’язку оглядачі відзначають розбіжності у підходах Ер-Ріяда та Каїра до вирішення цієї проблеми. З огляду на низку внутрішньополітичних та соціально-економічних факторів Йорданія намагається дотримуватися «золотої середини» в сирійському питанні.

У своєму виступі Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії засудив використання хімічної зброї в Сирії. При цьому він, на відміну від Міністра закордонних справ Саудівської Аравії, утримався від озвучення конкретних винуватців даного злочину та обмежився закликом до необхідності притягнення їх до відповідальності.

Більшість йорданських оглядачів схиляються до думки щодо неминучості нанесення американською армією авіаударів по сирійським об’єктам. Наразі експерти прогнозують ракетні атаки на стратегічні об’єкти та можливі сховища хімічної зброї з нанесенням удару по сирійським військовим аеропортам. Втім, наземне військове вторгнення на територію Сирії наразі не стоїть на порядку денному.

Варто зазначити, що наразі на території Йорданії перебуває американський контингент у складі однієї тисячі солдат та офіцерів, який забезпечує обслуговування винищувачів F16 та протиракетної системи «Патріот».

4 вересня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде відвідав Женеву та взяв участь у міністерській зустрічі держав, які надали притулок сирійським біженцям. У цьому заході також брали участь глави зовнішньополітичних відомств Лівану, Іраку та Туреччини, а також представники Управління Верховного комісара ООН з питань біженців.

Учасники зустрічі виступили із закликом до міжнародної спільноти активізувати фінансову підтримку вищезгаданим країнам на потреби сирійських біженців.

За інформацією ООН, станом на кінець серпня ц.р. кількість зареєстрованих сирійських біженців на Близькому Сходу становила понад 2 млн. осіб, зокрема: в Єгипті – 110 тис., в Іраку – 168 тис., в Йорданії – 515 тис., в Лівані – 716 тис., в Туреччині – 460 тис. Для порівняння, влітку минулого року кількість зареєстрованих ООН сирійських біженців на Близькому Сході була 230 тис. осіб.

Починаючи з 2011 року Європейський Союз виділив відповідним підрозділам ООН та безпосередньо приймаючим сирійських біженців країнам 843 млн. євро, а також надав гуманітарної допомоги на суму понад 493 млн. євро.

Економіка

З 1 вересня в Йорданії зросли ціни на паливо-мастильні матеріали. Згідно з рішенням Комітету з ціноутворення на газ та паливо-мастильні матеріали, тепер один літр бензину марки А90 коштує 0,825 дин. (1,17 дол.) замість 0,81 дин (1,15 дол.), вартість А95 складає 1 дин (1,41 дол.) замість 0,98 дин. (1,39 дол.). Також зросли ціни на дизель та керосин. Незмінною залишилася вартість газу для домашнього споживання (1 балон коштує 10 дин.  або 14 дол.).

Варто зазначити, що після скасування державної підтримки на паливо-мастильні матеріали у листопаді 2012 р. рішення щодо цін на бензин приймаються Комітетом з ціноутворення, який діє при уряді Королівства. До його складу входять представники Міністерства фінансів, енергетики та Національної нафтопереробної компанії.

3 вересня Кабінет міністрів Іраку ухвалив рішення щодо виділення Йорданії гранту у сумі 25 млн. дол. на закупівлю іракської нафти. Йорданська сторона привітала дане рішення, яке, за словами Державного міністра з питань інформації М.Аль-Момані, сприятиме подальшій активізації співробітництва між Амманом та Багдадом в енергетичній сфері.

Варто зазначити, що у листопаді 2012 р. Ірак виділив Йорданії грант у вигляді 100 тис. барелів сирої нафти, які є еквівалентом одноденного споживання в Королівстві.

Під час засідання Ради міністрів Йорданії 4 вересня ц.р. Прем’єр-міністр А.Аль-Нсур заявив, що з метою мінімізації наслідків можливого скасування державної підтримки на хліб, уряд розглядає можливість запровадження до кінця поточного року системи електронних карток, власники яких будуть купувати хліб за нинішніми цінами з розрахунку 90 кг хліба на рік. Даний крок дозволить приборкати нелегальну торгівлю дотаційною мукою, дохід від якої, за оцінками експертів, становить від 100 до 140 млн. дол. в рік. Крім того, нова система розрахунків за хліб дозволить заощадити державні кошти, оскільки передбачатиме надання допомоги конкретним громадянам, а не галузі в цілому, як це відбувається зараз.

У разі запровадження карткової системи, 2,5 млн. іноземців, які проживають на території Йорданії, у т.ч. сирійські біженці, не зможуть купувати хліб за зниженими цінами. За інформацією Міністерства промисловості, торгівлі та постачання, у зв’язку із суттєвим збільшенням населення Йорданії протягом останніх двох років внаслідок конфлікту в Сирії, імпорт ячменю у наступному році збільшиться на 10% (780 тис. тон). Імпорт пшениці передбачається на рівні попередніх років і складе 800 тис. тон. Кожного року Королівство споживає 850 тис. тон пшениці. 

Йорданія впала на чотири позиції до 68 місця в рейтингу "World Economic Forum" про конкурентоспроможність економік світу 2013-2014 роках.

У звіті йдеться про те, що зниження конкурентоспроможності економіки Йорданії показує макроекономічні проблеми Королівства, які були спричинені фіскальним дефіцитом та високим державним боргом.

Серед 12 позицій, які досліджувалися економістами (інституції, інфраструктура, макроекономічна середа, охорона здоров’я, початкова освіта, вища освіта та навчання, ринок товарів, ринок праці, розвиток фінансового сектору обсяг ринку, ускладнення для ведення бізнесу та інновації), Королівства погіршилися в сферах охорони здоров’я та початкової освіти.

Варто зазначити, що у вищезгаданому рейтингу Україна впала на 11 позицій до 84 місця. "Після деяких покращень в минулому році, Україна падає на 11 місць до 84- ї позиції в Global Competitiveness Report в цьому році", - сказано у звіті.

При цьому наголошується, що "в цілому, Україна зберігає свої конкурентні переваги". "Ці результати базуються на великому розмірі ринку України (38- е місце в рейтингу за цим показником серед країн) і міцної освітньої системи, яка забезпечує легкий доступ до всіх рівнів освіти (Україна на 43-му місці з вищої освіти та навчання, і 57-му - з початкової освіти)", - відзначають експерти.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux