• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 18 – 22 серпня 2013 р.
Опубліковано 22 серпня 2013 року о 13:39

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Про Україну

20 серпня  провідна йорданська газета «Ар-Рай» надрукувала статтю за результатами зустрічі Посла України С.О.Паська  з Міністром охорони здоров’я Йорданії М.Мхейляном, яка відбулася напередодні з метою активізації українсько-йорданського співробітництва в медичній сфері.

Зазначається, що під час зустрічі з Міністром Посол в черговий раз порушив перед йорданською стороною питання реєстрації в Королівстві інсуліну українського виробництва. Він повідомив про те, що в процесі реєстрації українського інсуліну Державною адміністрацією  з питань продовольства та медикаментів Йорданії виникли проблеми.

За інформацією видання, сторони домовилися вжити заходів з метою завершення оформлення документів для реєстрації інсуліну згідно зі стандартами Державної адміністрації продовольства та медикаментів Йорданії.

Внутрішня політика

Протягом минулого тижня в Йорданії продовжувалася підготовка до муніципальних виборів, проведення яких заплановане на 27 серпня ц.р. 

На прес-конференції в Аммані Прем’єр-міністр Йорданії А.Аль-Нсур заявив, що уряд несе відповідальність за проведення виборів у прозорий та демократичний спосіб. Він закликав громадян Йорданії відвідати виборчі дільниці у день голосування та скористатися своїм конституційним правом. Стосовно недосконалості виборчого законодавства глава йорданського уряду зазначив, що одним з першочергових завдань нових муніципалітетів буде активізація діалогу з місцевими громадами з метою внесення змін до відповідних законів.

За інформацією Міністерства з муніципальних справ, у виборах візьмуть участь 14 тисяч спостерігачів з 10 міжнародних та 4 місцевих організацій. Зокрема, їм буде надано право бути присутніми на виборчих дільницях під час голосування та протягом підрахунку голосів.

Кандидатами на участь у майбутніх виборах зареєструвалися 3040 громадян, 708 з яких боротимуться за посаду мера.

Право голосу на цьогорічних муніципальних виборах мають 3,702 млн. йорданців, на виборах 2007 р. цей показник становив 2,4 млн. громадян. В йорданській столиці взяти участь у голосуванні мають право 1,345 млн. осіб.

20 серпня Король Йорданії виступив на 16-ій Генеральній конференції ісламського вчення, яка проводиться Королівським інститутом Аль Бейт. У заході взяли участь мусульманські релігійні діячі з Йорданії та інших країн регіону.

Під час свого виступу  йорданський монарх закликав представників шиїтської та сунітської релігійних течій докласти максимальних зусиль з метою припинення релігійного протистояння в Сирії, яке, на думку Абдалли ІІ, несе загрозу для усього ісламського світу. Водночас, Король Йорданії наголосив на неприпустимості використання релігії у політичних цілях на кшталт нещодавніх подій в Єгипті. Натомість монарх закликав учасників широко використовувати у своїй роботі Амманське послання, яке було виголошене Королем Йорданії у 2004 р. Даний документ, який підтримали понад 600 релігійних лідерів з 84 країн світу, засуджує тероризм в усіх його проявах та закликає до всебічного діалогу.

21 серпня було офіційно оголошено про призначення нових міністрів в йорданському уряді на чолі з А.Аль-Нсуром. У цей самий день членів нового уряду було приведено до присяги перед йорданським монархом.

До складу нового уряду увійшли  27 міністрів замість 19 у попередньому Кабінеті. Більшість членів попереднього уряду зберегли за собою свої портфелі, зокрема, Міністр закордонних справ та з питань експатріантів Н.Джуде та Міністр промисловості, торгівлі та постачання, Голова йорданського частини Спільної українсько-йорданського комісії з торговельно-економічного співробітництва Х.Аль-Халавані. Звертає увагу той факт, що у нинішньому уряді були розділені посади, які у попередньому Кабінеті обіймав один міністр.

Зовнішня політик

15 серпня Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун у рамках свого регіонального турне здійснив одноденний візит до Йорданії, під час якого відбулася його зустріч з Королем Абдаллою ІІ. Під час бесіди сторони обговорили питання відновлення палестино-ізраїльських переговорів з мирного врегулювання, а також розвитку ситуації в Сирії. Йорданський монарх наголосив на ключовій ролі ООН в процесі активізації мирних переговорів на основі принципу існування двох держав та з урахуванням арабської мирної ініціативи. Абдалла ІІ розповів Пан Гі Муну про зусилля, які докладаються адміністрацією США з відновлення палестино-ізраїльських переговорів, метою яких, за словами монарха, є створення незалежної Палестинської держави з кордонами 1967 року та зі столицею у Східному Єрусалимі. Король негативно оцінив дії Ізраїлю в Єрусалимі, зокрема, розкритикував археологічні роботи, які ведуться біля мечеті Аль-Акса. Він заявив, що спроби ізраїльської сторони євреїзувати Святе місто матимуть негативний вплив на мирний процес.

Торкнувшись сирійського питання Король Абдалла ІІ наголосив на необхідності пошуку всеосяжного політичного врегулювання конфлікту на основі збереження територіальної цілісності країни. Монарх поінформував про негативні наслідки на йорданську економіку великої кількості сирійських біженців та закликав ООН збільшити обсяги гуманітарної допомоги Амману з метою забезпечення першочергових потреб біженців.

14-15 серпня Голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал М.Демпсі здійснив робочий візит до Йорданії, в рамках якого відбулася його зустріч з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Під час переговорів сторони обговорили питання йордансько-американського співробітництва у військово-технічній сфері. Варто зазначити, що наразі на території Йорданії перебуває американський контингент у складі однієї тисячі солдат та офіцерів, який забезпечує обслуговування винищувачів F16 та протиракетної системи «Патріот».

Під час зустрічі з групою американських військових М.Демпсі заявив, що метою їхньої дислокації в Йорданії є «мінімізація негативних наслідків сирійського конфлікту, який може продовжуватися роками». Він зазначив, що допомога американських військових може бути вирішальною у разі виходу ситуації з-під контролю. Відповідаючи на запитання стосовно терміну перебування американських військових в Йорданії у разі, якщо ситуація не зазнає ескалації, М.Демпсі зазначив, що «Королівство за сприяння американських військових має не лише справлятися з гуманітарною кризою, але й вміти реагувати на можливі загрози атак з боку екстремістів.

17-18 серпня Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде здійснив робочий візит до Москви, в рамках якого відбулася його зустріч з Міністром закордонних справ Росії С.Лавровим. Під час переговорів глави йорданського та російського зовнішньополітичного відомств обговорили стан двостороннього співробітництва та розвиток ситуації на Близькому Сході. Н.Джуде поінформував про хід політичної реформи в Йорданії, зокрема, про підготовку до муніципальних виборів, проведення яких заплановане на 27 серпня ц.р.

Ключове місце на переговорах посіло сирійське питання. Зокрема, йорданський Міністр поінформував свого російського колегу  про складну гуманітарну ситуацію, яка склалася в Королівстві у зв’язку з перебуванням на її території понад 560 тисяч сирійських біженців. Він підкреслив необхідність активізації міжнародних зусиль з метою надання Амману додаткової гуманітарної допомоги. Н.Джуде та С.Лавров погодилися щодо необхідності пошуку політичного врегулювання сирійського конфлікту, яке покладе край кровопролиттю та забезпечить суверенність та територіальну цілісність Сирії.

Під час зустрічі Н.Джуде привітав намір ізраїльської та палестинської сторін відновити мирні переговори, про що було оголошено 30 липня у Вашингтоні. Він висловив сподівання, що результатом переговорів стане створення незалежної Палестинської держави в кордонах, які існували станом на червень 1967 р., зі столицею у Східному Єрусалимі. Для цього, на думку йорданської сторони, ізраїльська сторона повинна припинити єврейську поселенську діяльність на окупованих палестинських територіях. Він також закликав керівництво Росії активізувати посередницькі зусилля з метою врегулювання конфлікту.

Зі свого боку, Міністр закордонних справ Росії позитивно оцінив зусилля, які докладаються Амманом з метою врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту.

Під час переговорів сторони обговорили ситуацію в Єгипті. Глава йорданського зовнішньополітичного відомства заявив про підтримку керівництвом Королівства зусиль, які докладаються урядом Єгипту з метою відновлення безпеки та стабільності в країні. За словами Н.Джуде, «Амман підтримує зусилля єгипетського уряду щодо боротьби з тероризмом та зовнішнім втручанням у внутрішні справи».

Економіка

За інформацією місцевої преси, уряд Йорданії ухвалив рішення щодо збільшення податку на прибуток для компаній, які працюють у сфері IT технологій з 14% до 28%. На думку представників сектору інформаційних технологій, який щорічно приносить країні до 14% від ВВП, ситуація вимагатиме перенесення головних офісів компаній з Аммана до інших країн, а Йорданія втратить статус регіонального центру інформаційно-комунікаційних технологій. Це, у свою чергу, призведе до зменшення обсягів іноземних інвестицій у сферу IT технологій. Несприятливим для роботи іноземних IT компаній є також і те, що уряд країни нещодавно підняв ціни на електроенергію.

За даними Департаменту статистики Йорданії, у першому півріччі поточного року імпорт нафти до Королівства скоротився на 30% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 р. Зокрема, протягом перших шести місяців 2012 р. Йорданією було закуплено сирої нафти на суму 3,5 млрд. дол., у той час, як протягом першого півріччя 2013 р. цей показник становив  2,42 млрд. дол.

На думку експертів, зменшення йорданського імпорту сирої нафти пов’язане з стабільним постачанням єгипетського газу, який використовується в Королівстві для виробництва електроенергії. Як відомо, протягом 2011 – 2012 рр. газопровід, який з’єднує єгипетські газові родовища з портовим містом Акаба, припиняв свою роботу більше 10 разів в результаті підриву єгипетськими екстремістами.

18 серпня Кабінет Міністрів Йорданії на своєму засіданні підтримав рекомендацію урядового Комітету з економічного розвитку про початок реалізації першого етапу проекту опріснення води Червоного моря, який передбачає підготовку техніко-економічного обґрунтування та тендерної документації. За словами Міністра водного господарства та іригації Йорданії Х.Нассера, у липні ц.р. очолюване ним відомство вирішило відмовитися від реалізації проекту з розвитку Червоного моря, який, зокрема, передбачав будівництво каналу між Червоним та Мертвим морями. Вздовж цієї ділянки (бл. 200 км) планувалося побудувати опріснювальні станції. Отриману воду передбачалося використовувати у сільському господарстві, а солончак - скидати у Мертве море для запобігання його висиханню. Втім, на думку спеціалістів, вартість цього проекту виявилася занадто високою, а термін реалізації – занадто довгим, що стало головною причиною ухвалення нової схеми опріснення води з Червоного моря.

За словами Міністра, до кінця поточного року буде оголошений тендер на будівництво  в долині Ваді Араба трубопроводу та водоопріснювального заводу потужністю 200 млн. кубометрів. Очікується, що вартість даного проекту, який вважається одним з найбільших за роки правління Короля Абдалли ІІ, складатиме 980 млн. дол. З цієї суми 300 – 400 млн. дол. будуть отримані у вигляді урядових грантів.

Як заявив нещодавно Прем’єр-міністр Йорданії А.Аль-Нсур, частина опрісненої води буде передаватися Ізраїлю в обмін на питну воду з Тиверіадського озера. За словами глави йорданського уряду, Амман продаватиме Ізраїлю воду за ціною 1 дин. (1,4 дол.) за кубометр, а купуватиме за ціною 0,3 дин. (0,42 дол.) за кубометр. Він додав, що ця схема заощадить йорданські кошти, які мали б бути витрачені на транспортування води з півдня Йорданії у північні провінції. Важливим є і те, що Амману не доведеться підписувати новий договір з Ізраїлем, оскільки розвиток даного напрямку співробітництва передбачений статтею 2 мирного договору від 1994 року.

За повідомленнями місцевої преси, наразі уряд Йорданії вивчає можливість скасування державної підтримки на муку, яка у поточному році становить 366,6 млн. дол.  Як заявив Міністр промисловості, торгівлі та постачання Королівства Х.Аль-Халавані, наразі ціна на йорданський хліб є найнижчою в регіоні (0,22 дол. за 1 кг). Втім, стрімке зростання дефіциту державного бюджету вимагає від уряду ухвалення непопулярних рішень на кшталт тих, які були прийняті в минулому році та були пов’язані зі скасуванням дотацій на паливо-мастильні матеріали та газ. Очікується, що після відміни державної підтримки на муку ціна 1 кг арабського хліба, виробленого з білої муки, становитиме 0,54 дол.

Втім, з метою мінімізації наслідків можливого скасування державної підтримки на хліб, уряд планує запровадити для громадян Йорданії систему електронних карток, власники яких будуть купувати хліб за нинішніми цінами з розрахунку 90 кг хліба на рік. Даний крок дозволить приборкати нелегальну торгівлю дотаційною мукою, дохід від якої, за оцінками експертів, становить від 100 до 140 млн. дол. в рік. У разі запровадження карткової системи, 2,5 млн. іноземців, які проживають на території Йорданії, у т.ч. сирійські біженці, не зможуть купувати хліб за зниженими цінами. За інформацією Міністерства промисловості, торгівлі та постачання, у зв’язку із суттєвим збільшенням населення Йорданії протягом останніх двох років внаслідок конфлікту в Сирії, імпорт Королівством муки зріс до 14 тис. тон в місяць.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux