• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 11 – 15 серпня 2013 р.
Опубліковано 15 серпня 2013 року о 12:32

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

Протягом минулого тижня уряд Йорданії продовжував вживати організаційні заходи в рамках підготовки до муніципальних виборів, проведення яких заплановане на 27 серпня ц.р.  За інформацією Міністерства з муніципальних справ, у виборах візьмуть участь 14 тисяч спостерігачів з 10 міжнародних та 4 місцевих організацій. Зокрема, їм буде надано право бути присутніми на виборчих дільницях під час голосування та протягом підрахунку голосів.

Кандидатами на участь у майбутніх виборах зареєструвалися 3040 громадян, 708 з яких, у т.ч. 6 жінок, боротимуться за посаду мера.

Право голосу на цьогорічних муніципальних виборах мають 3,702 млн. йорданців, на виборах 2007 р. цей показник становив 2,4 млн. громадян. В йорданській столиці взяти участь у голосуванні мають право 1,345 млн. осіб.

13 серпня Король Йорданії Абдалла ІІ підписав Указ про скликання 1 вересня ц.р. позачергової сесії парламенту з метою ухвалення низки важливих законопроектів. Зокрема, пріоритетом роботи депутатів Нижньої та Верхньої палати йорданського парламенту протягом наступних трьох місяців буде внесення змін до регламенту, які спростять схему формування політичних партій та блоків. На думку експертів, згадані поправки мають на меті впровадження механізму формування уряду країни парламентською більшістю, що є основою ініційованої Королем Абдаллою ІІ політичної реформи.  

З метою активізації антикорупційної кампанії та покращення економічної ситуації в країні парламент має розглянути проект реформування органів державної влади, а також остаточно ухвалити закон про соціальне страхування, який нещодавно прийняла Нижня палата. На позачерговій сесії Національних Зборів депутати обговорять Закон про загальне пенсійне забезпечення з метою внесення змін які, зокрема, передбачатимуть скасування депутатських пільг, у т.ч. призначення довічної пенсії.

Протягом минулої сесії депутати ухвалили 17 законів та направили понад тисячі запитів до Кабінету Міністрів.

Зовнішня політи

11 серпня Національна опозиція сирійських революційних та опозиційних сил повідомила про те, що йорданський уряд надав принципову згоду на відкриття Коаліцією представницького офісу в Йорданії, який, зокрема, сприятиме у вирішенні політичних та гуманітарних аспектів сирійської проблеми. Відповідної домовленості було досягнуто під час зустрічі Міністра закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде з президентом Сирійської національної коаліції А.Аль-Джабра, яка відбулася в Аммані 7 серпня ц.р. Передбачається, що йорданська сторона надасть дозвіл лідерам Коаліції безперешкодно переходити йордансько-сирійський кордон в місцях, які з сирійського боку контролюються повстанцями. Представники офісу активно працюватимуть з сирійськими біженцями, які мешкають у двох таборах на півночі Йорданії.

Втім, речник йорданського уряду М.Аль-Момані відмовився підтвердити або спростувати дану інформацію. Водночас він наголосив на необхідності брати до уваги існуючий рівень співробітництва між Амманом та Дамаском, зокрема, присутність в країні підконтрольного уряду Б.Асада Посольства Сирії.

11 серпня речник Йорданського комітету з питань в’язнів, які перебувають на території Ізраїлю, Ф.Фарах повідомив місцевим журналістам про досягнення домовленості з ізраїльською стороною стосовно припинення голодування йорданських в’язнів. Адміністрація в’язниць Ізраїлю погодилася виконати деякі вимоги чотирьох йорданців, які 2 травня ц.р. оголосили голодування в знак протесту проти важких умов утримання. Зокрема, в’язням дозволили регулярні побачення з рідними, перше з яких заплановане на 27 серпня ц.р. На стадії опрацювання ізраїльської влади перебуває і інша вимога в’язнів – проведення медичного огляду в присутності йорданських лікарів.

На думку експертів, рішення Ізраїлю варто розглядати не лише через призму ізраїльсько-йорданських відносин, але й у контексті т.зв. «дружніх кроків» ізраїльського уряду з метою відновлення переговорів з палестинцями. Втім, ізраїльська влада продовжує надавати дозволи на розширення єврейських поселень у Східному Єрусалимі та на Західному березі, що ставить під загрозу реалізацію плану з відновлення мирного процесу.

За повідомленнями місцевої преси, протягом святкових днів Еід Аль-Фітр, які ознаменували завершення священного для мусульман місяця Рамадан, проурядова сирійська армія ліквідувала чотирьох йорданських бойовиків, які воювали на стороні повстанців. Наголошується на суттєвому збільшенні за останні місяці кількості йорданців, які прибувають на територію Сирії з метою вступу до лав Сирійської визвольної армії та ультрарадикальних організацій. З огляду на те, що йорданська армія запобігає спробам нелегального перетину кордону з Сирією, маршрут йорданських радикалів до Сирії проходить через Туреччину. Лише за останні три тижні близько трьохсот громадян Йорданії перейшли турецько-сирійський кордон та приєдналися до загонів повстанців.

За словами голови Руху йорданських салафітів-джигадистів М.Шалабі (Абу Саяф), наразі проти режиму Б.Асада воюють більше тисячі йорданських бойовиків. 80% йорданців приєдналися до організації «Джабгат Ан-Нусра», яка, на думку експертів, співпрацює з Аль-Каїдою, інші увійшли до лав Сирійської визвольної армії. Абу Саяф заявив, що за останні три місяці сирійськими проурядовими силами було ліквідовано 42 йорданці.

Економіка

За інформацією місцевих ЗМІ, Йорданія посідає 5 місце в регіоні Близького Сходу та 61 місце у світі за індексом розвитку інформаційних технологій у 2013 р. У минулому році Королівство обіймало 59 сходинку у цьому рейтингу. Країнами-лідерами, які динамічно впроваджують нові технології, є Швейцарія, Швеція, Великобританія, Нідерланди та США. Арабськими лідерами рейтингу є ОАЕ та Саудівська Аравія (38 та 42 місця у світовому рейтингу). На думку експертів, Йорданія знаходиться у групі інноваційних початківців поряд з Китаєм та Індією. Водночас, за часткою експорту високих технологій Королівство посідає 2 місце в регіоні та 64-те у світі.

12 серпня в Йорданії відзначили Міжнародний день молоді. За повідомленнями місцевої преси, головною проблемою молодих йорданців є безробіття. Кожного року вищі навчальні заклади Королівства випускають близько ста тисяч спеціалістів. Втім, уряд виділяє щорічно не більше 10 тис. вакансій, змушуючи молодь шукати можливість працевлаштування у приватному секторі або за кордоном.

На думку експертів, в Королівстві, 70% населення якого складає молодь, головною причиною міграції є несприятлива економічна ситуація. Як правило, йорданці прагнуть працевлаштуватися в країнах Перської затоки, де щомісячна заробітна платня для початого спеціаліста складає 1,5-2 тис. дол. За даними Департаменту статистики, за перші шість місяців поточного року перерахування йорданських експатріантів на батьківщину становили близько 1,8 млрд. дол.

12 серпня уряд Китаю прийняв рішення виділити Йорданії фінансову допомогу у сумі 2,5 млн. дол., які будуть спрямовані на покращення умов проживання сирійських біженців. Це вже третій за останній рік грант КНР, виділений йорданському уряду з метою розміщення біженців з Сирії. Перший грант у розмірі 15 млн. дол. було надано у серпні 2012 р., другий, у розмірі 200 тис. дол., йорданська сторона отримала на початку поточного року.

За даними Департаменту статистики Йорданії, протягом перших семи місяців поточного року індекс споживчих цін в Йорданії зріс на 6,4% у порівнянні з аналогічним періодом 2012 року. Зокрема, ціни зросли на пальне (24,2%), овочі, фрукти (14%), м'ясо та домашню птицю (6,9%), оренду за житло (3,4%), транспортні послуги та деякі споживчі товари. Водночас, протягом вказаного періоду на деякі групи товарів ціни знизилися, зокрема, на рослинне масло та жири (1,1%), крупи (1,4%), тютюнові вироби (8,8%).

За даними уряду Йорданії, пріоритетним завданням для країни є введення в дію 5-річної програми підвищення тарифів на енергоресурси, загальний економічний ефект якої оцінюється в 51 млн. динарів у 2013 р. Метою програми є ліквідація зростаючого дефіциту Національної електроенергетичної компанії (NEPCO) (на кінець 2012 р. втрати склали 1,158 млрд. динар) та продаж урядом електроенергії споживачам за собівартістю.

За даними Енергетичної Регуляторної Комісії Йорданії, нові тарифи на електроенергію по окремим секторам економіки вступають в силу з 15 серпня 2013 р. Так, урядові приміщення – міністерства, державні та приватні лікарні, школи та університети – відчують збільшення тарифів на електроенергію на 5-10%. Додатково, субсидії на електроенергію державним організаціям та працівникам енергетичного сектору буде скасовано.

Натомість, для домашніх господарств уряд збирається підвищити ціни на електроенергію лише з 2014 р. на 15%. Нові тарифи будуть застосовуватися лише для тих економічних суб’єктів, які споживають більше 600 кВт енергії на місяць і на суму, що перевищує 50 динарів (70 дол.).

За словами Міністра енергетики та природних ресурсів Йорданії, близько 90% населення країни не відчує цього підвищення, так само як агропромисловий сектор та легка промисловість, які споживають менше ніж 10,000 кВт на місяць. Також нові тарифи на електроенергію не підвищаться в 2013 р. для водонасосних станцій.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux