• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 7 – 11 липня 2013 р.
Опубліковано 11 липня 2013 року о 12:41

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

Внутрішня політика

 7 липня до Аммана з Великобританії було доставлено засудженого в Йорданії до довічного ув’язнення радикального ісламського релігійного діяча Омара Османа, відомого під іменем «Абу Катада». Зазначений йорданець відомий також своїми антиізраїльськими та антиамериканськими заявами, які лунали з його вуст під час проповідей у мечетях на території Великобританії. У 1999 р. Суд національної безпеки Йорданії засудив «Абу Катаду» до смертної кари за планування теракту в американській школі Аммана. Згодом покарання замінили довічним ув’язненням. У 2000 р. «Абу Катаду» засудили до 15 років позбавлення волі за підготовку терактів під час святкування двохтисячної річниці Різдва Христового. За словами представників йорданської влади, наразі «Абу Катаду» чекають повторні судові процеси з огляду на те, що попередні вироки були винесені заочно.

Екстрадиція «Абу Катади» до Йорданії стала можливою лише після того, як йорданський та британський парламенти ратифікували підписаний у квітні ц.р. Договір про взаємну правову допомогу. Втім, справа йорданця стала резонансною з огляду на ухвалу Верховним Судом Англії постанови, яка заборонила владі екстрадувати «Абу Катаду» з огляду на можливий несправедливий розгляд даної справи йорданськими судовими органами.  

О.Осман народився у 1960 році в палестинському місті Віфлієм та отримав громадянство Йорданії, де мешкав до 1989 р. Він прибув до Великобританії у 1993 р. під час хвилі еміграції ісламістських радикалів на Захід у зв’язку з тим, що у своїх країнах вони були приговорені до смертної кари правлячими на той час режимами.

 

10 липня Міністерство з муніципальних справ Йорданії оприлюднило правила реєстрації кандидатів у члени місцевих рад, вибори до яких заплановані наприкінці серпня ц.р. Зокрема, депутатом може бути громадянин Йорданії, якому виповнилося 25 років. Він не повинен працювати в органах державної влади та бути членом Національних Зборів Королівства. Згідно з правилами, Міністерство має задовольнити або відхилити заявку кандидата протягом трьох робочих днів.

Вибори до місцевих органів влади неодноразово переносилися, починаючи з 2011 р. Протягом останнього місяця активізувалися заходи у рамках підготовки виборчого процесу, зокрема, розпочалася передвиборча кампанія кандидатів у депутати.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

 8 липня ц.р. Міністр закордонних справ Нідерландів Ф.Тіммерманс здійснив робочий візит до Аммана, під час якого відбулися його зустрічі з Прем’єр-міністром Йорданії А.Аль-Нсуром та Міністром закордонних справ Королівства Н.Джуде.

Під час переговорів сторони обговорили перспективи розвитку двостороннього співробітництва, зокрема, в сферах інвестицій, відновлювальної енергетики та водного господарства, а також шляхи врегулювання конфлікту у Сирії. Глава йорданського уряду підкреслив, що зовнішня фінансова допомога не відповідає значним витратам, які несе Королівство у зв’язку з розміщенням на своїй території близько 560 тисяч сирійських біженців. 

Зі свого боку, глава нідерландського зовнішньополітичного відомства високо оцінив процес демократичних реформ, які проводяться в Йорданії та назвав Королівство моделлю демократії і стабільності в регіоні. Він висловив готовність своєї держави продовжувати гуманітарну співпрацю з Королівством на сирійському напрямку як на двосторонньому рівні, так і в рамках ЄС.

 

Протягом минулого тижня в йорданській пресі з’явилося кілька статей, присвячених подіям у Сирії та ролі Йорданії в міжнародних зусиллях з пошуку шляхів мирного врегулювання конфлікту у цій країні. Зазначається, що протягом останнього місяця динаміка процесу дещо уповільнилася, що, вочевидь, пов’язано зі змінами у розстановці сил на полях бою та втратою Сирійською визвольною армією кількох важливих об’єктів, зокрема, міста Кусейр. Крім того, увага міжнародної спільноти протягом останніх двох тижнів була прикута до Єгипту, де протистояння між Президентом М.Мурсі та Збройними силами закінчилося на користь останніх. Йорданія, як і раніше, продовжувала активно лобіювати мирне врегулювання конфлікту у Сирії, акцентуючи увагу міжнародної спільноти передусім на питанні розміщення та перебування в Королівстві понад 560 тис. сирійських біженців. На думку оглядачів, Амман і надалі виконуватиме важливу роль у міжнародних зусиллях з пошуку мирного врегулювання сирійської кризи.

Місцева преса звертає увагу на суттєве зниження ролі Катару як регіонального лідера. Це може бути пов’язано з процесом передачі влади Еміром шейхом Хамадом Аль Тані своєму сину шейху Таміму. Не виключено, що зміни у вищих ешелонах влади цієї країни Перської затоки можуть торкнутися і одного з найбільших лобістів військового втручання в Сирії, Прем’єр-міністра та міністра закордонних справ Катару Хамада бен Джасіма Аль-Тані. Натомість поступово зростає роль Саудівської Аравії як регіонального лідера. Цьому сприятиме і нещодавнє рішення Короля цієї країни Абдалли щодо виділення Єгипту фінансової допомоги у розмірі 5 млрд. дол.

 

Економіка

 8 липня ц.р. Міністр громадських робіт і будівництва Йорданії В.Аль-Масрі заявив під час зустрічі з Верховним уповноваженим адміністрації Акабської спеціальної економічної зони К.Махаддіном, що 2014 рік стане для Йорданії  «роком енергетики та нафти» з огляду на реалізацію масштабних проектів у цій сфері.

Йорданський посадовець повідомив, що у наступному році розпочнеться робота щодо розробки нафтових свердловин у кількох регіонах країни, будівництво терміналу для зберігання скрапленого газу, який надходитиме з Катару, спорудження газо- та нафтопроводу «Басра – Акаба», а також будівництво першої в Королівстві сонячної електростанції.

 

За інформацією Департаменту статистики Йорданії, у другому кварталі поточного року в Королівстві було зафіксоване зростання безробіття до 12,6%. У другому кварталі 2012 р. цей показник становив 11,6%.

Найбільше безробітних серед йорданської молоді – 30,1 %.

Департамент статистики також повідомив, що у поточному році уряд очікує зростання ВВП на 3,3%. Цьому у значній мірі сприятиме допомога багатих монархій Аравійського півострову, які наприкінці 2011 р. оголосили про виділення Амману фінансової допомоги строком на 5 років у розмірі 5 млрд. дол. США. За прогнозами йорданських посадовців, на кінець поточного року Королівство отримає 500 млн. з цієї суми.

 

10 липня було введено в дію новий водопровід, який з’єднав південний багатий на підземні водні запаси регіон Дісі, зі столицею Королівства. Уряд країни планує постачати до Аммана та йорданських провінцій 130 тис. кубометрів води в день, в рік цей показник становитиме 100 млн. кубометрів води. На думку експертів, будівництво нового водопроводу є одним з найважливіших економічних проектів, які були виконані в Йорданії протягом останніх десяти років. Він дозволить суттєво покращити ситуацію щодо водного забезпечення населення однієї з найбідніших за водними ресурсами країн світу. Особливого значення даний проект набув з часу початку громадянської війни у Сирії з огляду на значну кількість біженців з цієї країни.

Варто зазначити, що в процесі будівництва водопроводу були задіяні 5000 робітників, 75% з яких є громадянами Йорданії. Функціонування водопроводу забезпечуватиметься 100 інженерами.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux