Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Внутрішні події
23 червня відбулося засідання Комітету з питань енергетики Нижньої палати парламенту Йорданії, під час якого було обговорено питання можливості існування нафтових родовищ в Йорданії. У засіданні взяв участь Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур, який відповів на низку питань, зокрема щодо наявності власного енергетичного ресурсу в країні, яка оточена нафтовими державами, проте вважається багатою лише на фосфати й поташ.
На думку пересічного громадянина Королівства, Йорданія повинна мати власні поклади нафти й газу, які «з невідомих причин» не видобуваються. Це ж питання було порушене депутатами під час засідання Нижньої палати парламенту, в якому взяв участь Король Йорданії.
25 червня оприлюднено заяву речника Незалежної виборчої комісії Йорданії Х.Бані Хані, в якій йдеться про те, що Комісія спостерігатиме за муніципальними виборами, запланованими на 27 серпня ц.р. Комісія має забезпечити близько 1980 спостерігачів за виборчим процесом на всіх виборчих ділянках.
Водночас, всі процедури пов’язані з виборчим процесом, включаючи реєстрацію, голосування та підрахунок голосів є прерогативою Міністерства муніципальних справ Йорданії.
Зовнішня політика і міжнародні відносини
23 червня відбувся робочий візит Президента Франції Ф.Оланда до Йорданії. Під час візиту відбулися переговори між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та французьким президентом. Лідери двох країн мають обговорити останній перебіг подій на Близькому Сході, зокрема сирійську кризу.
Напередодні візиту відбувся йордансько-французький бізнес клуб, в якому взяв участь Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур. Франція є третім найбільшим інвестором Йорданії. Французькі компанії інвестують переважно в енергетичний та водний сектори.
24 червня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, в якій йдеться про те, що наразі Йорданія приймає на своїй території 900 американських військових, з яких 200 є експертами з захисту від хімічної атаки й 700 – експерти з управління протиракетною системою «Патріот» та керування військовими літаками F-16.
Глава йорданського уряду став першим високопосадовцем Королівства, який публічно поінформував громадськість про точну кількість американських військових на території Королівства.
24 червня відбулися переговори між Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром та Прем’єр-міністром Вірменії А.Ашотяном. У ході переговорів сторони обговорили шляхи зміцнення двостороннього співробітництва у сфері освіти. Глава вірменського уряду зауважив, що Вірменія зацікавлена у поліпшенні відносин з Йорданією в усіх сферах. У рамках переговорів було підписано двосторонню угоду про обмін в освітній сфері. Угода передбачає обміни студентами університетів та технічних вузів двох країн.
25 червня у рамках візиту в Йорданію Міністра закордонних справ Італії Е.Боніно та Єврокомісара з гуманітарної допомоги К.Георгієвої відбулося їхнє відвідання йорданського табору для сирійських біженців в Заатарі. У ході візиту глава італійського зовнішньополітичного відомства має доставити гуманітарну допомогу для біженців з Сирії, зокрема медикаменти, розраховані на лікування 10 тис. біженців.
У свою чергу, К.Георгієва оприлюднила рішення Європейської Комісії щодо надання фінансової допомоги Йорданії в обсязі 400 млн. євро, з яких 250 млн. євро будуть використані на потреби сирійських біженців.
26 червня відбувся візит Короля Йорданії Абдалли ІІ до Катару з метою привітання нового Еміра Катару, шейха Таміма Бін Хамада Аль Тані, який успадкував владу 25 червня.
У ході зустрічі з новим катарським лідером йорданський монарх висловив сподівання на зміцнення йордансько-катарських відносин в інтересах арабсько-ісламського співробітництва.
Під час візиту Абдаллу ІІ супроводжував Принц Алі та Голова Королівського двору Ф.Таравне.
26 червня в Йорданію прибув Держсекретар США Дж.Керрі. Візит в Йорданію є частиною його п’ятого близькосхідного турне. Основною метою турне є обговорення з лідерами регіону питання відновлення мирних переговорів між Палестиною й Ізраїлем.
Візит Дж.Керрі в Йорданію передує візитам в Ізраїль та Палестину, у ході яких американський високопосадовець планує провести переговори з Прем’єр-міністром Ізраїлю Б.Нетаньягу та Президентом Палестини М.Аббасом. В Йорданії Дж.Керрі має провести низку зустрічей з йорданськими високопосадовцями.
Економіка
25 червня оприлюднено рішення працівників електроенергетичного сектору розпочати сьогодні «відкритий» страйк на знак протесту проти рішення йорданського уряду скасувати їхні привілеї на 75%-ну знижку на тарифи на електроенергію. Такі пільги були запроваджені для працівників цього сектору ще у 1961 року. У страйку планували взяти участь сім електроенергетичних компаній Королівства, які включають 10 тис. працівників.
У відповідь на рішення працівників електроенергетичного сектору Президент Спілки працівників цієї галузі провів зустріч з Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром. За результатом зустрічі було домовлено, що привілеї для працівників залишаться.
27 червня оприлюднено заяву телекомунікаційних операторів Йорданії, в якій містилося застереження йорданському уряду щодо підвищення цін на електроенергетику.
У заяві йдеться про те, що намір уряду підвищити тарифи на електроенергію збільшать податкове навантаження на телекомунікаційний сектор. Заяву було зроблено трьома найбільшими телекомунікаційними компаніями Королівства. На їхню думку збільшення податку на телекомунікаційні компанії з 25% до 40% призведе до зменшення інвестицій у цей сектор.
На сьогодні щорічні прибутки в державний бюджет Йорданії від діяльності телекомунікаційних компаній становлять 14% від ВВП країни.
27 червня оприлюднено заяву Помічника Державного секретаря США з питань населення, біженців та мігрантів А.Річард, яка під час прес-конференції зауважила, що Сполучені Штати «дуже вдячні Йорданії за те, що країна приймає на своїй території велику кількість біженців з сусідніх країн – Іраку, Палестини та Сирії». Американський високопосадовець зазначила, що США зобов’язуються підтримувати гуманітарні зусилля Йорданії. «Ми розуміємо який тиск біженці здійснюють на йорданську економіку й суспільство й зобов’язуємося надавати Королівству допомогу на утримання біженців» - заявила А.Річард.
США нададуть додатково 300 млн. дол. США країнам, які приймають у себе сирійських біженців, з цієї суми Йорданія додатково отримає 45 млн. дол. США. Загалом з початку сирійської кризи США виділили на утримання сирійських біженців 815 млн. дол. США.