• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 19 – 23 травня 2013 р.
Опубліковано 23 травня 2013 року о 17:00

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

17 травня по всій Йорданії відбулись акції протесту проти дій ізраїльської влади в Східному Єрусалимі. Сотні представників лівих сил та незалежних активістів взяли участь в демонстраціях, які відбулися в Аммані, Ірбіді, Зарці, Тафіле та Караку. Учасники акцій протесту вимагали вислати посла Ізраїлю з Йорданії. Серед антиізраїльських гасел лунали також й заклики відправити у відставку уряд А.Енсура, який не спромігся виконати свої обіцянки, а також до активної боротьби з корупцією й формування уряду «національного порятунку».

 

19 травня оприлюднено рішення Міністерства вищої освіти і наукових досліджень Йорданії розробити спільно з йорданськими університетами план, спрямований на запобігання зростанню насильства у вищих навчальних закладах Королівства.

Виступаючи на прес-конференції Міністр вищої освіти і наукових досліджень Йорданії А.Махмуд заявив про необхідність такого кроку з огляду на сутички, що нещодавно мали місце в низці йорданських університетів й призвели до п’яти смертей.

Йорданський міністр навів кілька рекомендацій, які були надані університетам Йорданії, з метою попередження виникнення насильства у вищих навчальних закладах країни, серед яких зміна критеріїв до підбору студентів для навчання в університетах, заохочення студентів вступати до університетів, які розташовані в інших муніципалітетах – на відстані від місця їхнього народження, а також заохочення більшої кількості студентів на навчання на технічних факультетах, ніж на гуманітарних.

А.Махмуд навів також приклад Йорданського університету, де було встановлено відео спостереження за студентами вартістю 400 тис. динарів й цей крок допоміг значно знизити можливість виникнення сутичок в межах університету.

 

19 травня члени Нижньої палати йорданського парламенту внесли пропозицію щодо забезпечення громадянських прав дітей йорданських жінок одружених з іноземцями, зокрема у сфері освіти, праці, охорони здоров'я та туристичній галузі. На сьогодні йорданські чоловіки одружені на іноземках мають право передавати своє громадянство дружині та дітям, проте йорданські жінки, одружені з іноземцями, такого права не мають.

На думку місцевих високопосадовців, надання громадянських прав дітям жінок, одружених на іноземцях, стане вирішенням проблеми натуралізації палестинців, зокрема тих, що приїхали з Сектору Газа, й деякою мірою сприятиме врегулюванню ізраїльсько-палестинського конфлікту. На думку йорданських парламентарів, прийняття подібного законопроекту стане доброю практикою, яка повністю відповідатиме міжнародним стандартам з дотримання прав людини.

Інша петиція, під якою підписалися 13 парламентарів, стосувалася внесення правок до закону про муніципальні вибори, зокрема щодо відміни статті 3 цього закону, яка передбачає призначення Кабінетом міністрів Йорданії мера Амману. Парламент попереднього скликання також намагався запровадити практику обрання мера Амману, проте йому це не вдалося.

 

19 травня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з членами Конституційного суду з нагоди відкриття нового офісу вищого судового органу Королівства. Під час зустрічі йорданський монарх підкреслив важливість ролі Конституційного суду у дотриманні положень Конституції країни, а також захисті основних цінностей правосуддя. У свою чергу, Президент Конституційного суду Т.Хікмат заявив, що заснування Конституційного суду, чого так довго вимагали опозиційні сили країни, є переломним моментом у процесі демократизації Йорданії.

 

22 травня було затримано 11 громадян Йорданії за підбурювання до заколоту біля Посольства Іраку в Аммані. Заарештовані кидали каміння та намагалися взяти штурмом іракську дипустанову. За інформацією Департаменту громадської безпеки, затримані також брали участь в акції протесту 21 травня ц.р., виголошуючи гасла на підтримку режиму С.Хусейна, біля Королівського культурного центру, де Посольство Іраку організувало захід, приурочений до роковин репресій режиму С.Хусейна.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

20 травня в Аммані відбулось відкриття 62-го Всесвітнього конгресу міжнародного інституту преси під патронатом Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура. У заході взяли участь представники міжнародних новинних агентств. Основним питанням порядку денного конгресу стало обговорення трансформаційних процесів на Близькому Сході та проблеми, з якими зіткнулися журналісти при висвітленні подій в Сирії.

 

22 травня в Аммані відбулась конференція за участі ключових членів Групи «Друзі Сирії». Міністри закордонних справ одинадцяти країн – Йорданії, Саудівської Аравії, ОАЕ, Катару, Єгипту, США, Великобританії, Франції, Туреччини, Німеччини й Італії взяли участь у цьому заході.

Зустріч в Аммані стала продовженням попередніх зустрічей в Стамбулі та Досі й мала на меті координацію зусиль міжнародної спільноти, спрямованих на реалізацію американсько-російської мирної ініціативи, яка передбачає проведення мирної конференції між представниками нинішнього сирійського режиму й опозиції з метою винайдення політичного рішення сирійської кризи.

За результатами конференції було вироблено спільну заяву, в якій йдеться про те, що ключовим аспектом вирішення сирійської кризи є формування перехідного уряду на базі домовленостей, досягнутих між двома сторонами конфлікту.

 

22 травня оприлюднено заяву іракського уряду, в якій містяться вибачення за поведінку співробітників Посольства Іраку в Йорданії, які атакували йорданських учасників акції на підтримку режиму Саддама Хусейна в Аммані біля Королівського культурного центру, в якому іракська дипустанова проводила захід, приурочений до роковин репресій режиму С.Хусейна.

Інцидент був знятий на відео й оприлюднений, що викликало хвилю обурення серед йорданської громадськості та депутатів Нижньої палати парламенту Йорданії.

Міністерство закордонних справ Іраку також оприлюднило заяву із вибаченнями за інцидент, пов'язаний з побиттям йорданських громадян співробітниками Посольства Іраку. У заяві йдеться також про те, що поведінка співробітників іракської дипустанови суперечить цінностям «нового Іраку» й після розслідування ті співробітники посольства, які брали участь у побитті йорданських громадян, будуть вислані з країни.

На думку окремих йорданських парламентарів, вибачень іракського посла  буде недостатньо, щоб виправдати таку «образливу поведінку іракських дипломатів», й весь дипломатичний персонал, включаючи главу дипломатичної місії, мають покинути Йорданію.

 

23 травня оприлюднено заяву Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, в якій спростовується звинувачення в тому, що Йорданія дала дозвіл на тренування американським контингентом сирійських повстанців на своїй території.

За словами глави йорданського уряду, наразі на території Королівства знаходяться 200 американських військових, які надають технічну допомогу в попередженні загрози від застосування хімічної зброї в сусідній Сирії.

Водночас, А.Енсур підтвердив, що Йорданія звернулася до Сполучених Штатів із проханням розташувати на її території систему протиракетної оборони «Патріот» в північному регіоні країни з метою захисту від атак сирійських військових.

 

Економіка

20 травня оприлюднено заяву Міністерства водних ресурсів та іригації Йорданії, в якій йдеться про те, що кінцеві результати вивчення доцільності реалізації проекту перекачування води з Червоного моря до Мертвого моря будуть готові наприкінці поточного місяця. Після отримання цих висновків буде проведено засідання за участю трьох країн - реалізаторів проекту -  Йорданії, Палестини й Ізраїлю, під час якого будуть обговорені шляхи його реалізації.

Дослідження доцільності реалізації проекту, яке проводилося Світовим банком та Міністерством водних ресурсів та іригації Йорданії, було започатковано у лютому ц.р. Початкові результати дослідження були оприлюднені під час двох раундів публічних консультацій, в яких взяли участь представники урядових кіл трьох країн та Світового банку.

На думку міжнародних експертів, реалізація проекту є економічно доцільною та безпечною для навколишнього середовища, проте залишається два питання, на які поки що експерти не можуть дати відповідь: безпека фінансової схеми проекту, який оцінюється в 10 млрд. дол. США, а також результат від змішування води Червоного моря з неповторним складом води Мертвого моря.

 

20 травня відбулось підписання угоди між США та Йорданією про надання додаткового гранту у розмірі 200 млн. дол. США на підтримання державного бюджету Королівства. Угоду було підписано Міністром планування та міжнародного співробітництва Йорданії І.Саїфом та Послом США в Аммані Ст.Джонсом. Грант буде спрямований, перш за все, на реалізацію державних проектів у галузі освіти, охорони здоров'я та у сфері водних ресурсів.

Рішення про надання додаткової фінансової допомоги Йорданії було прийнято під час візиту в Йорданію Президента США Б.Обами 22 березня ц.р. Наданий грант збільшить щорічну фінансову допомогу Сполучених Штатів Королівству до 560 млн. дол. США. Загалом щорічна фінансова допомога США Йорданії становить 360 млн. дол. США.

 

22 травня оприлюднено рішення Світового банку надати додаткову фінансову допомогу Йорданії з метою ліквідації негативного впливу надмірної кількості сирійських біженців на економіку Королівства.

За словами Президента Світового банку Джім Йон Кіма, Йорданія отримає значну фінансову допомогу.

У 2012 році Йорданія вже отримала від Світового банку 250 млн. дол. США в якості фінансової допомоги у світлі негативного впливу сирійської кризи на економічну ситуацію в країні.

 

Йорданські ЗМІ про Україну

Йорданська газета “Ад-Дустур» від 23 травня ц.р. надрукувала статтю, присвячену проведенню установчого засідання громадської організації «Товариство Україна – Йорданія». Повідомляється, що у засіданні взяв участь та виступив із промовою Посол України в Йорданії С.О.Пасько. У ході засідання було обрано Президентом Товариства відомого йорданського політика, народного депутата Нижньої палати Національних зборів Йорданії, керівника найбільшої парламентської фракції «Аль-Ватан» А.Таравне, Віце-президентом – доктора З.Абу Фареса та секретарем – доктора М.Аль Джамаля.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux