Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ
Внутрішні події
12 травня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з депутатами Нижньої палати йорданського парламенту. Йорданський монарх висловився проти включення депутатів до складу Кабінету міністрів країни на нинішньому етапі. На думку монарха, перехід до парламентського уряду має бути поступовим й на нинішньому етапі депутати мають удосконалити документи, що регулюють діяльність Нижньої палати парламенту, а також поведінку парламентарів.
15 травня оприлюднено заяву Збройних Сил Йорданії про те, що в результаті перестрілок між урядовими військами Сирії та опозиційними бойовиками протягом останнього тижня почастішали випадки попадання в будинки та на подвір’я мешканців селищ північних районів Йорданії смертоносних осколків ракет.
16 травня оприлюднено інформацію про те, що 87 депутатів Нижньої палати парламенту Йорданії підписалася під резолюцією оголосити вотум недовіри йорданському уряду. Основною причиною прагнення парламентарів оголосити вотум недовіри уряду А.Енсура є його неспроможність виконати свої обіцянки, зокрема щодо включення депутатів до складу Кабінету Міністрів країни. Крім того, йорданський уряд, на думку парламентарів, не відреагував на вимоги депутатів вислати посла Ізраїлю з Амману на знак протесту проти дій ізраїльської влади в мечеті Аль-Акса в Східному Єрусалимі.
Зовнішня політика і міжнародні відносини
12 травня Йорданія закликала арабські та мусульманські країни об’єднатися проти нещодавніх атак Ізраїлю на мечеть Аль Акса в Східному Єрусалимі. Згідно з заявками йорданської та палестинської сторін, Рада Ліги арабських держав провела засідання на рівні постійних посланників, у ході якого було розглянуто питання арешту вищого ісламського духовного лідера під час інциденту в мечеті Аль Акса за звинуваченням у підбурюванні. У ході засідання представник Йорданії закликав об’єднати політичні, інформаційні та фінансові зусилля мусульманського світу, щоб протистояти ізраїльським атакам, які стають дедалі частішими у Східному Єрусалимі. Йорданський посланник заявив, що Міністр закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде вже надіслав листи-скарги на дії Ізраїлю на адресу глав зовнішньополітичних відомств країн-постійних членів РБ ООН, а також в Генеральний секретаріат ООН та Організацію ісламського співробітництва.
12 травня відбулась зустріч між Міністром закордонних справ та експатріантів Йорданії Н.Джуде та Європейським комісаром з міжнародного співробітництва К.Гіоргієвою, під час якої було обговорено гуманітарну кризу, спричинену надмірним напливом сирійських біженців. За результатами зустрічі Європейська Комісія прийняла рішення щодо збільшення допомоги на 65 млн. євро на розвиток йорданських секторів, які найбільше постраждали від напливу сирійських біженців, зокрема галузі освіти та охорони здоров'я.
13 травня на територію Йорданії в’їхало 1,3 тис. біженців з Сирії. Таким чином, кількість сирійських біженців за останні чотири дні сягнула 5 тис. осіб. Серед біженців зафіксовано 700 дітей. Сирійські біженці в Йорданії становлять 10% від населення країни. Цей показник може сягнути 40% у разі, якщо внутрішньополітична криза в Сирії продовжуватиметься.
14 травня оприлюднено інформацію про те, що кількість йорданських в’язнів, які оголосили голодування в ізраїльських в’язницях, сягнула восьми осіб. Однією з основних вимог голодуючих є звільнення з ізраїльських в’язниць, а також забезпечення йорданською владою медичного огляду йорданських в’язнів. Всі, хто оголосили голодування, були переведені в окремі камери й навіть в інші в’язниці. Національний комітет в’язнів в Ізраїлі та Йорданська молодіжна кампанія оголосили страйк на знак солідарності з йорданськими в’язнями в ізраїльських тюрмах.
15 травня оприлюднено заяву Міністерства закордонних справ та експатріантів Йорданії щодо проведення на наступному тижні в Аммані конференції Групи «Друзі Сирії». За словами речника йорданського зовнішньополітичного відомства С.Рафей, у конференції братимуть участь міністри закордонних справ Йорданії, Саудівської Аравії, ОАЕ, Єгипту, США, Великобританії, Франції, Туреччини, Німеччини та Італії. Учасники конференції мають обговорити останні події в Сирії та скоординувати свої позиції відповідно до нещодавно досягнутої домовленості між Росією та США щодо політичного врегулювання сирійської кризи.
16 травня оприлюднено інформацію про те, що Державний секретар США Дж.Керрі візьме участь у конференції Групи «Друзі Сирії», яка відбудеться на наступному тижні в Аммані. Відразу після прийняття рішення щодо проведення конференції Групи «Друзі Сирії» в столиці Йорданії відбулась прес-конференція, на якій виступив речник йорданського уряду М.Момані. Він заявив, що Дж. Керрі братиме участь у конференції, оскільки його візит до Королівства співпав з проведенням цього важливого міжнародного заходу. М.Момані поінформував також, що наразі існують ознаки того, що представники сирійської опозиції не братимуть участі в конференції.
Економіка
14 травня оприлюднено інформацію про те, що збільшення грошових переказів та інвестицій в Йорданію сприяло збільшенню попиту на йорданський динар. За інформацією Йорданської асоціації обміну валют, попит на йорданський динар пояснюється також зростанням показника експорту та надходжень від туристичної сфери в державний бюджет країни. Іншою причиною великого попиту на національну валюту Йорданії є збільшення інвестицій за рахунок діяльності сирійських бізнесменів на території Королівства. На сьогодні велика кількість сирійців вже відкрила нові фабрики, придбала земельні ділянки та нерухомість для початку свого бізнесу в Королівстві.
16 травня оприлюднено інформацію про те, що йорданський уряд прийняв рішення щодо перерахування 20 млн. динарів на рахунок Корпорації розвитку міста Акаба з метою будівництва терміналу для зрідженого газу в порту Акаби.
За словами речника уряду Королівства М.Момані, гроші на реалізацію цього проекту будуть виділені з бюджету Міністерства енергетики та мінеральних ресурсів Йорданії й таке рішення було прийнято за рекомендацією Міністерського комітету з економічного розвитку.
Реалізація проекту з будівництва терміналу для розрідженого природного газу спрямована на диверсифікацію джерел постачання Королівства природним газом. Максимальна спроможність газового терміналу буде 715 млн. кубічних метрів газу на день.
Крім того, на минулому тижні Йорданія й Кувейт підписали угоду про фінансування згаданого проекту в обсязі 65 млн. дол. США. Очікується, що термінал в Акабському порту буде збудований до червня 2014 року й дасть можливість Йорданії імпортувати природний газ з кількох країн, проте переважно природний газ імпортуватиметься з Катару, про що було досягнуто домовленість між двома сторонами ще у 2012 році.