• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 19 – 25 квітня 2013 р.
Опубліковано 25 квітня 2013 року о 12:25

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ  

 

Внутрішні події

 19 квітня у таборі для сирійських біженців в Заатарі виникла сутичка, в результаті яких було поранено 10 поліцейських та 20 сирійських біженців. Причиною сутички стала акція протесту проти арештів сирійців, які намагалися потрапити до табору, що містить наразі 150 тис. осіб й закритий для нових мешканців. Протестувальники кидали каміння в поліцейських та співробітників табору.

 

20 квітня мешканці міста Мафрак зібралися перед воротами табору для сирійських біженців в Заатарі й перекрили основний в’їзд до будівлі табору. Акція протесту, під час якої мешканці Мафраку вимагали від уряду вислати сирійців на батьківщину, тривала протягом години.

 

21 квітня відбулась зустріч Президента Сенату Йорданії Т.Масрі з депутатами та політичними активістами, присвячена сирійській проблемі. Під час зустрічі Т.Масрі зауважив, що у світлі погіршення ситуації в Сирії протягом кількох наступних днів спостерігатиметься збільшення кількості сирійських біженців, які перетинатимуть кордон Йорданії. Т.Масрі закликав до реорганізації механізму надання гуманітарної допомоги сирійським біженцям з метою уникнення негативних тенденцій, які стають дедалі помітними у світлі незадоволення громадян Королівства надмірною кількістю біженців. За словами Т.Масрі, рішення щодо встановлення буферної зони під егідою ООН, є позитивним кроком, який змусить міжнародну спільноту активізуватися й виконати свої зобов’язання по відношенню до біженців з Сирії та країн, які їх приймають.

 

22 квітня оприлюднено заяву Міністерства інформації та комунікаційних технологій Йорданії з приводу зникнення Інтернет зв’язку в Аммані. У заяві йдеться про те, що понад 40 комунікаційних кабелів було перерізано групою невідомих осіб, що спричинило втрату не лише Інтернет зв’язку, але й наземного телефонного й мобільного зв’язку в деяких районах Амману та інших регіонів Королівства. Втрата зв’язку негативно позначилася на роботі державних установ та банків, в яких були призупинені всі операції й трансакції. Крім того, Королівські авіалінії Йорданії були змушені відмінити авіа рейси, деякі з яких досі не відновлені. Наразі безпековими структурами ведеться слідство з метою встановлення осіб, що скоїли злочин, та з’ясування мотивів злочину.

 

23 квітня оголошено вотум довіри новому уряду Королівства під час голосування в Нижній палаті парламенту. З 149 парламентарів 82 підтримали програму діяльності уряду А.Енсура й 66 депутатів проголосували проти.

Відповідаючи на коментарі парламентарів за кілька хвилин до голосування глава йорданського уряду заявив, що під час формування нового кабінету міністрів він не застосовував будь-яких форм політичного маніпулювання й після консультацій з депутатами було запропоновано певні імена парламентарів з Нижньої палати парламенту на 18 урядових посад.

За словами А.Енсура, новообраний уряд реалізовуватиме План соціально-економічної трансформації, який включає активну боротьбу з корупцією. Крім того, Прем’єр-міністр пообіцяв провести консультації з парламентарями перед тим, як приймати рішення щодо підвищення тарифів на електроенергію в країні.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

19 квітня розпочався  робочий візит Короля Йорданії Абдалли ІІ та Королеви Ранії до Сполучених Штатів. У рамках візиту відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з представниками арабських й ісламських організацій у Вашингтоні. Йорданський монарх підкреслив важливу роль цих організацій, що діють на території США, зокрема у процесі прийняття рішень в Сполучених Штатах.

Під час візиту відбулась також низка зустрічей Абдалли ІІ з ключовими членами Конгресу США, зокрема Спікером палати представників Дж.Бонером. Основною тематикою згаданих зустрічей стало сирійське питання, просування мирного процесу на Близькому Сході та розвиток йордансько-американських відносин.

 

20 квітня відбулась зустріч Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде з Міністром закордонних справ Іспанії Хосе Маргалло. У ході зустрічі сторони погодилися з необхідністю проводити консультації щодо основних регіональних питань. Основною темою зустрічі стало сирійське питання, складна гуманітарна ситуація в Королівстві, спричинена надмірним напливом сирійців, та палестинське питання. Сторони обговорили також стан двосторонніх відносин, зокрема було розглянуто досвід Іспанії в розвитку туристичної галузі та відновлювальних джерелах енергії.

 

21 квітня Йорданія передала в РБ ООН петицію, в якій йдеться про зростання кількості сирійських біженців на території Королівства, що призводить до складної гуманітарної ситуації в країні. На сьогодні середній показник сирійських біженців, які в’їзжають в Королівство, становить 2 тис. осіб. В петиції міститься також заклик до міжнародної спільноти щодо прискорення надання гуманітарної допомоги, яка оцінюється в 1,5 млрд. дол. США. Рішення стосовно подання петиції до РБ ООН було прийнято Йорданією через два дні після того, як неподалік від табору для сирійських біженців в Заатарі відбулися масові акції протесту мешканців міста Мафрак, які вимагали вислати сирійських біженців назад в Сирію.

 

23 квітня розпочався перший офіційний візит Державного секретаря США з питань безпеки Ч.Хейгела до Йорданії. Основною темою переговорів американського високопосадовця з Начальником штабу Збройних сил Йорданії М. Аль Забеном та представниками розвідувальних структур Королівства стало сирійське питання, зокрема збільшення військової допомоги опозиційним силам Сирії, а також спільні американсько-йорданські дії у відповідь на потенційну загрозу з боку Дамаску, а саме, можливе застосування хімічної зброї. Під час переговорів Ч.Хейгел також висловив занепокоєння щодо зростання кількості йорданських джихадистських угруповань, які воюють на території Сирії.

 

24 квітня оприлюднено інформацію, що завдяки йордансько-палестинському лобіюванню та за підтримки арабських країн було отримано згоду Ізраїлю прийняти на своїй території експертів ЮНЕСКО з метою здійснення оцінки стану зберігання старого міста в Єрусалимі. Досягнення такого результату стало можливим лише завдяки підписанню між Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Президентом Палестини М.Аббасом угоди, яка передбачає здійснення всіх необхідних правових процедур, що мають на меті захист мечеті Аль Акса, а також християнських й ісламських святих місць в Єрусалимі. Лобіювання цього питання в ЮНЕСКО є частиною зусиль стримування Ізраїлю від здійснення односторонніх дій в Святому місті. Планується, що місія експертів ЮНЕСКО на території Ізраїлю розпочнеться 25 травня ц.р. й висновки щодо стану збереження Старого міста в Єрусалимі будуть готові до 1 червня ц.р. – напередодні проведення 37-ї сесії Комітету світової спадщини ЮНЕСКО.

 

24 квітня близько 1,8 тис. сирійських біженців прибуло в Йорданію. Таким чином, загальна кількість новоприбулих сирійців протягом тижня становила 14 тис. осіб. Наразі загальна кількість сирійських біженців в Королівстві становить понад 500 тис. осіб. За даними опозиційних сил Сирії, близько 20 тис. сирійців, які втратили свої домівки, розташовані на йордансько-сирійському кордоні в очікуванні дозволу на в’їзд в Йорданію.

 

25 квітня оприлюднено інформацію про те, що Великобританія підписала новий договір з Йорданією щодо депортації радикального духовного лідера Абу Катада, проти якого висунуто звинувачення у тому, що він був правою рукою Осами Бін Ладена в Європі.

Протягом тривалого часу Великобританія не могла депортувати Абу Катада в Йорданію, де він був засуджений до ув’язнення за звинуваченням у терористичній діяльності, оскільки британські правозахисники мали докази того, що в йорданській в’язниці до нього будуть застосовані тортури.

Угода про екстрадицію Абу Катада містить низку гарантій, зокрема в тому, що до нього не будуть застосовані тортури з метою отримання свідчень. Очікується, що угода буде ратифікована парламентами Великобританії і Йорданії вже у червні поточного року.

 

Економіка

23 квітня оприлюднено заяву лідерів ключових економічних секторів, в якій міститься застереження уряду Йорданії проти підвищення тарифів на електроенергію, оскільки такий крок «загрожує йорданському бізнесу». Проте, як зауважується, йорданський уряд не має вибору й планує вже у червні підвищити розцінки на електроенергію з метою зменшення втрат державних енергетичних компаній. Підвищення тарифів на електроенергію є частиною Національної програми економічного реформування, яка була оголошена наприкінці 2012 року й передбачає повне реформування електроенергетичного сектору країни. На сьогодні фінансові втрати Національної електроенергетичної компанії Йорданії становлять 1,19 млрд. дол. США.

 

24 квітня оприлюднено інформацію, що безперебійне постачання єгипетського газу в Королівство, обсяги якого є нижчими ніж було домовлено, вже скоротило показник йорданського імпорту нафти на 172 млн. динарів протягом перших двох місяців поточного року. Згідно із висновками, зробленими Йорданським департаментом статистики показник падіння імпорту  нафти Королівства протягом січня – лютого ц.р. знизився на 20,9% й становить 650,5 млн. динарів, порівняно з 822,7 млн. динарами у 2012 р. за аналогічний період.

 

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux