• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 14 – 18 квітня 2013 р.
Опубліковано 18 квітня 2013 року о 18:58

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

14 квітня Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур презентував в Нижній палаті парламенту Королівства основні напрямки внутрішньої та зовнішньої політики новообраного уряду країни. Пріоритетом діяльності нового йорданського уряду має стати зменшення дефіциту державного бюджету з метою повернення балансу національної економіки країни. На сьогодні, державний борг Йорданії складає 16,6 млрд. динарів, що становить 75% ВВП країни. У цьому контексті, як зауважив А.Енсур, йорданський уряд змушений буде приймати важкі рішення. Що стосується пріоритету зовнішньої політики Йорданії, то за словами А.Енсура, вирішення палестинського питання залишатиметься пріоритетним напрямком йорданської зовнішньої політики. Щодо сирійського питання, то А.Енсур запевнив в тому, що Йорданія не займається підготовкою сирійських бойовиків на своїй території та застеріг, що надмірний наплив біженців з Сирії може стати загрозою національній безпеці Королівства.

 

14 квітня оприлюднено результати громадського опитування в Йорданії стосовно продовження політики відкритих дверей по відношенню до сирійських біженців. В опитуванні взяли участь 1200 йорданців. Опитування показало, що понад 70% йорданців вважає, що уряд Королівства має припинити наплив сирійських біженців в країну. Близько 52% опитаних поділяє думку, що Йорданія рухається у хибному напрямку, приймаючи необмежену кількість біженців з Сирії й тим самим погіршуючи економічну ситуацію в країні. 75% опитаних вважають необхідним створення буферної зони для розміщення сирійських біженців, яка має функціонувати під егідою ООН. Що стосується відношення до новообраного уряду Йорданії, то 59% опитаних висловили недовіру новообраному уряду Королівства.  52% опитаних висловилися проти того, щоб міністри мали більше ніж один портфель й 86% вважають неправильним включення членів парламенту до йорданського уряду.

 

14 квітня висвітлено реакцію місцевих аналітиків на програму нового уряду, представлену у парламенті Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром. Програма викликала неоднозначні відгуки. Низка критиків назвали її «традиційною» й такою, що не має інноваційних ідей, які б могли допомогти країні вийти з кризової ситуації.

Великої критики зазнала також політика йорданського уряду по відношенню до сирійських біженців, зокрема нездатність передбачити наслідки напливу сирійців. У цьому контексті, на думку багатьох політичних оглядачів, глава йорданського уряду та його команда мають готуватися до жорсткої реакції з боку депутатів.

 

15 квітня на кордоні з Сирією було затримано групу салафітів-джихадистів, які намагалися потрапити на територію сусідньої країни з метою участі у бойових діях на боці опозиційних сил Сирії. За даними безпекових структур, вісім затриманих є мешканцями Амману й Зарки. Вони мали при собі велику партію вогнепальної зброї й вибухівки. У відповідь на арешт  салафітів, лідери йорданських джихадистських рухів піддали критиці політику Йорданії, назвавши її пособництвом «диявольському» сирійському режиму й закликали звільнити затриманих. На сьогодні налічується 33 загиблих йорданців-салафітів, які воювали на стороні сирійських опозиційних сил.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

15 квітня оприлюднено інтерв’ю  Глави Місії Міжнародної організації міграції в Йорданії Д.Терці стосовно подальшої політики країн, які приймають найбільшу кількість сирійських біженців. В інтерв’ю Д.Терці зазначив, що ці держави мають провести переговори з сирійським режимом щодо необхідності створення в межах Сирії гуманітарного простору або коридору, куди постачатиметься допомога з сусідніх країн для біженців. За словами Д.Терці, якщо у минулому сирійці виїжджали з своєї країни з безпекових причин, то наразі вони перетинають кордони сусідніх держав в пошуку гуманітарної допомоги, оскільки в Сирії бракує продуктів першого вжитку, медичної допомоги, енергоресурсів та освіти. Гуманітарна допомога та фінанси приймаючих країн дуже швидко вичерпуються, як зауважив Д.Терці, яскравим прикладом цього є Йорданія. На думку Д.Терці, єдиним шляхом вирішення цього питання є забезпечення всім необхідним сирійців всередині їхньої країни.

 

15 квітня оприлюднено чергову заяву йорданського уряду стосовно нещодавно підписаної Єрусалимської угоди. За словами А.Енсура, підписання угоди не має скритих мотивів або будь-яких інших прихованих намірів. Заява уряду Королівства пролунала у відповідь на численні звинувачення, що з’являються в місцевій пресі з приводу підписання зазначеної угоди. У відповідь на них А.Енсур зауважив, що Єрусалимська угода поновила роль Йорданії як хранителя святинь Єрусалиму й є прелюдією створення конфедерації між Йорданією та Палестиною.

 

17 квітня оприлюднили офіційну заяву Йорданії з приводу бостонського терористичного акту. Король Йорданії Абдалла ІІ надіслав Президенту США Б.Обамі телеграму із співчуттям, в якій засуджується терористичний акт, скоєний під час Бостонського марафону. Йорданський монарх підкреслив, що Йорданія підтримує всі міжнародні дії, спрямовані на боротьбу з міжнародним тероризмом та злочинністю.

 

Економіка

16 квітня Міністр енергетики і мінеральних ресурсів Йорданії М.Кабаріті заявив про підписання іракською стороною угоди про основні принципи будівництва трубопроводу, який експортуватиме сиру нафту з Басри до Акаби. За словами М.Кабаріті, угода яку нещодавно підписала йорданська сторона передбачає будівництво подвійного трубопроводу довжиною 1680 км, по якому транспортуватиметься 1 млн. барелів сирої нафти та 258 млн. кубічних метрів газу на день. При цьому, для власних потреб Йорданія використовуватиме лише 150 тис. барелів нафти та 100 млн. кубічних метрів газу щодня. Згідно з офіційними даними, така кількість нафти й газу повністю покриє потреби Королівства в енергоресурсі й коштуватиме їй близько 3 млрд. дол. США. Коментуючи витрати на реалізацію проекту, М.Кабаріті заявив, що трубопровід буде збудований на кошти іракського уряду «на будівничо-операційно-трансфертній основі».

 

 17 квітня оприлюднено заяву Міністерства сільського господарства Йорданії про те, що будівництво аеропорту в Йорданській долині для перевезення сільськогосподарської продукції є економічно невиправданим, оскільки витрати на будівництво аеропорту не будуть покриті надходженнями від експорту сільськогосподарської продукції. Вперше ідея будівництва аеропорту з’явилася у 2008 році на основі прохань великої кількості фермерів Йорданської долини сприяти у полегшенні транспортування сільськогосподарської продукції. Зауважується, що у минулому році Королівство експортувало близько 800 тис. тон фруктів й овочів в європейські та арабські країни. Більшість цих продуктів транспортувалася в країни Перської затоки наземним транспортом й лише 5% продукції в Європу повітряним шляхом. Наразі Міністерство сільського господарства Йорданії шукає шляхи експорту сільськогосподарської продукції в Європу, оскільки експорт через територію Сирії ускладнений внутріполітичним конфліктом в цій країні, й здійснюється переважно через територію Іраку й Ліван.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux