• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 7 – 11 квітня 2013 р.
Опубліковано 11 квітня 2013 року о 11:36

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

 9 квітня оприлюднено інформацію про те, що на наступному тижні уряд Йорданії має представити на розгляд парламенту Королівства програму своєї діяльності. Після презентації програми, яку здійснить в парламенті Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур, депутати мають проголосувати щодо оголошення вотуму довіри новообраному уряду країни. За словами А.Енсура, «голосування щодо вотуму довіри буде нелегким, проте новобраний уряд має солідну програму й має отримати достатньо голосів на її підтримку».

 

9 квітня Незалежна виборча комісія Йорданії внесла на розгляд уряду пропозицію не залучати її до спостереження за проведенням муніципальних виборів, проведення яких має бути завершено до 15 вересня. Таким чином, постало питання внесення змін до законодавства Йорданії з метою визначення органу, який спостерігатиме за муніципальними виборами в країні.

 

11 квітня оприлюднено інформацію про відкриття в Йорданії другого табору для сирійських біженців. Табір був зведений за фінансового сприяння ОАЕ. Перша група біженців у складі 106 осіб вже розміщена в таборі, який розташований на відстані 80 км від Амману у районі Мрейджеб Аль Фуд. На початковому етапі табір розрахований на 6 тис. біженців, проте з часом він зможе прийняти до 30 тис. осіб.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

4 квітня відбулась прес-конференція Міністра закордонних справ Йорданії Н.Джуде,  присвячена низці питань зовнішньої політики Йорданії. Під час прес-конференції Н.Джуде заявив, що нещодавно підписана Єрусалимська угода дала Йорданії легальне право захищати мечеть Аль Акса в Єрусалимі. За словами глави йорданського зовнішньополітичного відомства, угода не має будь-яких прихованих намірів.

Н.Джуде зауважив, що протягом багатьох років Йорданія прагнула захищати мусульманські й християнські місця Єрусалиму, що було відображено в мирній ізраїльсько-йорданській угоді від 1994 року. Ця угода дала йорданському монарху право бути хранителем святих місць Єрусалиму й визначила історичну роль Йорданії в збереженні християнських й мусульманських святинь. Перепідписання угоди було обумовлено односторонніми діями Ізраїлю в святих місцях Єрусалиму.

Глава зовнішньополітичного відомства Йорданії також повідомив, що 4 квітня  розпочався візит делегації йорданських дипломатів високого рівня в Доху з метою проведення переговорів з представниками арабських країн стосовно майбутнього візиту арабської делегації до Сполучених Штатів з метою обговорення ситуації, що склалася в регіоні.

Під час прес-конференції Н.Джуде поінформував, що наразі йорданський уряд розглядає можливість оголошення північних територій Йорданії  «територіями, що зазнали інфраструктурної катастрофи» з  огляду на надмірну кількість сирійських біженців.

 

6 квітня розпочався візит в Йорданію Генерал-губернатора Нової Зеландії Дж.Матепарае. Під час візиту відбулись переговори Дж.Матепарае з Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Сторони обговорили стан розвитку двосторонніх відносин між Йорданією та Новою Зеландією й погодилися з необхідністю виведення двостороннього співробітництва на якісно новий рівень. Було розглянуто процеси, що наразі відбуваються на Близькому Сході.

Генерал-губернатор Нової Зеландії провів також зустріч з Прем’єр-міністром А.Енсуром. Основну увагу під час зустрічі було приділено важкій економічній ситуації, в якій опинилася Йорданія. Візит Генерал-губернатора Нової Зеландії в Йорданію є частиною його близькосхідного турне. Після Йорданії Дж.Матепарае планує відвідати Кувейт та Оман.

 

7 квітня оприлюднено інформацію про те, що візит Короля Йорданії Абдалли ІІ до Сполучених Штатів розпочнеться 26 квітня. У рамках візиту відбудуться переговори йорданського монарха з Президентом США Б.Обамою, присвячені подіям на Близькому Сході, зокрема погіршенню гуманітарної ситуації в Сирії. Сторони мають розглянути також зусилля світової спільноти спрямовані на просування мирного процесу в регіоні. У рамках візиту йорданський монарх проведе також зустрічі з лідерами конгресу та високопосадовцями Адміністрації США. У заяві Білого дому, оприлюдненій напередодні візиту Абдалли ІІ до США, візит йорданського монарха названо «демонстрацією  міцного партнерства між двома країнами».

 

7 квітня відбувся візит в Йорданії делегації підкомітету з питань Близького Сходу Парламентської Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), який є частиною близькосхідного турне делегації ПАРЄ. Основною метою візиту є надання експертної правової допомоги Королівству в процесі реформування країни. У рамках візиту відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з членами делегації ПАРЄ. Сторони розглянули можливість обміну делегаціями експертів між Нижньою палатою Парламенту Йорданії як країни партнера РЄ та консультативно-правовими інституціями РЄ.

 

8 квітня відбулась зустріч Міністра внутрішніх справ Йорданії Х.Маджалі з Генеральним директором Міжнародної організації міграції В.Свінгом. Під час зустрічі йорданський високопосадовець запевнив співрозмовника у тому, що Йорданія й надалі триматиме свої кордони відкритими для сирійських біженців, кількість яких вже сягнула рекордної позначки – близько 2 тис. осіб на день. На сьогодні в Королівстві перебуває близько 500 тис. сирійських біженців.

 

9 квітня 2 тис. сирійських біженців, серед яких зафіксовано 40 поранених, перетнули кордон Йорданії. Таким чином, кількість біженців з Сирії за останні сім днів сягнула 14 тис. осіб. Міністерство охорони здоров'я Йорданії зробило заяву, в якій застерегло уряд Королівства щодо можливості кризової ситуації в системі охорони здоров’я у разі, якщо кількість біженців й надалі збільшуватиметься. На сьогодні Йорданія потребує 250 млн. динарів для надання невідкладної медичної допомоги біженцям з сусідньої країни. Міністерство охорони здоров'я Йорданії вже витратило 25% свого бюджету на надання медичної допомоги сирійським біженцям.

 

11 квітня відбулась зустріч Короля Йорданії Абдалли ІІ з новообраним Патріархом Вірменії в Єрусалимі та Йорданії Нурханом Манугяном. Під час зустрічі йорданський монарх зауважив на важливості збереження християнських й ісламських святинь Єрусалиму та підтримання палестинців, що проживають у Святому місті, у світлі намірів ізраїльської влади позбавити місто від мешканців арабського походження. Абдалла ІІ поінформував Вірменського патріарха про угоду, досягнуту минулого місяця з Палестинським Президентом М.Аббасом, яка наділяє йорданського монарха правом бути хранителем святих місць Східного Єрусалиму заради об'єднання зусиль із захисту святинь Єрусалиму в умовах односторонніх дій Ізраїлю, спрямованих на зміну ісламсько-християнської ідентичності Святого міста.

 

Економіка

7 квітня відбулось підписання угоди між Іраком і Йорданією про будівництво подвійного трубопроводу для постачання сирої нафти та природного газу. Трубопровід довжиною 1,680 км транспортуватиме близько 1 млн. барелів нафти та 25 млн. кубічних метрів газу на день з іракського регіону Басра до йорданського порту в Акабі. Згідно з угодою іракська частина трубопроводу будуватиметься за рахунок уряду Іраку й вартість будівництва складе близько 18 млрд. дол. США. Планується, що будівництво газопроводу буде завершено до кінця 2017 року. Цей проект створить близько 10 тис. робочих місць в Йорданії.

 

10 квітня оприлюднено показники виробництва оливкової олії в Йорданії. Зазначається, що у минулому році зафіксовано 11%-ве зростання виробництва цього продукту. Оливкові ферми Королівства у 2012 році зібрали 115,282 тон оливок, що на 9% вище ніж у 2011 році. Перше місце у виробництві оливкової олії посідає місто Ірбіт. Водночас, найнижчі показники виробництва оливкової олії зафіксовані в Акабі. Прибуток Йорданії від виробництва оливкової олії щороку становить 100 млн. динарів, в той час як йорданський експорт цього продукту перевищує 20 млн. динарів на рік.

 

11 квітня оприлюднено рішення Міжнародного Валютного Фонду (МВФ) щодо надання Йорданії другого траншу кредиту з метою фінансування реалізації фінансових проектів вартістю 385 млн. дол. США. За словами Міністра фінансів Йорданії У.Тукана, рішення прийняте виконавчою радою МВФ свідчить про високий ступінь довіри до програми економічних реформ в Королівстві, а також про те, що Йорданія рухається у вірному напрямку. МВФ на регулярній основі здійснює спостереження за реалізацією економічних програм в Йорданії. Так, за результатами останнього огляду програми економічного виправлення було прийнято рішення щодо надання Королівству до 2015 року позики у розмірі 2 млрд. дол. США.

 

Йорданські ЗМІ про Україну

Англомовна йорданська газета «Джордан таймс» від 7 квітня ц.р. надрукувала статтю під заголовком «Український лідер помилував союзника Тимошенко». У статті йдеться про те, що 7 квітня ц.р. Президент України В.Янукович помилував колишнього міністра внутрішніх справ України Ю.Луценка, близького союзника колишнього прем’єр-міністра Ю.Тимошенко, яка наразі відбуває термін покарання у в’язниці.

Як зауважує видання, таке рішення було прийнято у відповідь на масштабну акцію протесту, в якій взяли участь тисячі демонстрантів.      Зазначається, що в президентському указі йдеться про помилування шести засуджених серед яких Ю.Луценко та колишній міністр навколишнього природного середовища України Г.Філіпчук.

Підкреслюється, що ув’язнення Ю.Луценко та Ю.Тимошенко викликало сувору критику з боку Сполучених Штатів та призвело до того, що лідери ЄС відмовилися підписати з Україною важливу торгівельну угоду.

Видання зауважує, що ЄС позитивно оцінив помилування опозиційних лідерів, водночас, зауважив, що чекає від Києва більшого. Згідно із заявою комісара ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Ст.Фюле, розміщеною в Твітері, «першим важливим кроком України є подолання вибіркового правосуддя».

Зазначається, що під час звільнення з в’язниці, Ю.Луценко заявив, що домагатиметься зустрічі з Ю.Тимошенко й братиме участь у вуличних акціях протесту.

Підкреслюється, що у березні поточного року Президент України пообіцяв розглянути можливість звільнення з в’язниці Ю.Луценко, проте відкинув таку можливість для Ю.Тимошенко. Як заявив В.Янукович: «Я знаю Ю.Луценка протягом тривалого часу й мені шкода його як людину. Він постраждав через власну безглуздість».

На думку аналітиків, як підкреслюється у статті, малоймовірно, щоб колишнього прем’єр-міністра України було звільнено найближчим часом. 

 

Йорданська газета «Аль-Гад» від 8 квітня ц.р. розмістила статтю під заголовком «Акаба: українське судно втекло з 600 автомобілями». У статті йдеться про те, що Генеральний директор Йорданської морської адміністрації М.Аль-Сакет підтвердив, що українське судно захопило вантаж автомобілів, які належать лівійським інвесторам, та взяло курс до своєї країни.

М.Аль-Сакет заявив газеті «Аль-Гад», що судно звернулося з проханням про дозвіл на вихід з порту, надавши необхідні документи, оформлені у встановленому порядку, й відплило. Він зазначив, що йорданська влада не відслідковувала маршрут судна та не переслідувала його з огляду на відсутність будь-яких скарг чи торговельного конфлікту.

За словами Президента Ради інвесторів йорданських економічних зон Н.Руммана, група лівійських інвесторів придбала в минулому місяці 597 автомобілів в Економічній зоні Зарка приблизно на 12 мільйонів динарів з метою їхньої подальшої відправки до лівійського міста Бен Газі. З цією метою було орендоване українське судно, яке взяло курс на Одесу. Власник судна заявив, що автомобілі належать йому. Руман зазначив, що власник судна підробив документи для ввезення вантажу на територію Одеського порту в рамках автомобільної піратської операції.

Як зауважив Президент Ради інвесторів йорданських економічних зон, агент судна відслідковував його маршрут за системою GPS після виходу з Акаби та зателефонував до капітана судна. Останній пояснив, що через поломку судно було вимушене змінити маршрут. Він зазначив, що компетентні органи слідкують за автомобільною піратською операцією. Інвестори та агент судна подали скаргу у компетентні органи, які, у свою чергу, поскаржилися до Митного суду Одеси.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux