• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 17 – 21 березня 2013 р.
Опубліковано 21 березня 2013 року о 11:57

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

 17 березня Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур завершив консультації з незалежними депутатами та всіма парламентськими блоками, тим самим спростувавши чутки про те, що формування нового уряду Королівства займе більше часу ніж очікувалося. Водночас, А.Енсур заперечив можливість участі ісламських рухів у формуванні нового уряду країни. У свою чергу, керівництво Фронту Ісламської Дії, яке є найбільшим ісламістським опозиційним угрупованням в країні, заявило про небажання брати участь у формуванні уряду, «який наслідуватиме стару модел ь керівництва». «Ми братимемо участь лише у формуванні парламентського уряду національного порятунку» - заявив Генеральний секретар ФІД Х.Мансур. 

 19 березня Прем’єр-міністр Йорданії А.Енсур провів зустріч з генеральними секретарями політичних партій та лідерами таборів для біженців. Основною темою зустрічі було питання обрання складу нового уряду Королівства. Під час зустрічі А.Енсур зауважив, що основним завданням нового йорданського уряду є удосконалення роботи парламентарів та відновлення довіри з боку громадян країни до Нижньої палати парламенту. Глава йорданського уряду зазначив також, що депутати продемонстрували досить низьку зацікавленість в обійманні міністерських постів, спростувавши таким чином чутки про те, що парламентарі лобіюють свої інтереси й прагнуть отримати членство в уряді. Прем’єр-міністр Йорданії підкреслив важливість зміцнення політичних партій заради припинення партизанської боротьби в суспільстві та необхідність доопрацювання з цією метою закону про політичні партії.

 20 березня оприлюднено заяву Королівського двору, в якій спростовується інформація, опублікована в американській газеті «Атлантік», про те, що нібито Король Йорданії Абдалла ІІ робив образливі коментарі щодо деяких йорданських інституцій та соціальних структур. За інформацією Королівського двору, йорданський монарх дав інтерв’ю автору статті, в якому представив власне бачення процесу всеохоплюючого реформування Королівства, яке має на меті встановлення справедливості, терпимості та рівних можливостей для всіх громадян країни. Проте, американське видання опублікувало інформацію, вирвану з контексту та включило в статтю власні міркування автора. Ситуацію, що склалася прокоментував глава партії «Національний рух» А.Маджалі, з яким Абдалла ІІ мав зустріч в Караку напередодні парламентських виборів й посилання на яку містилося в скандальній публікації. За словами А.Маджалі, коментарі, опубліковані в статті газети «Атлантік», були вирвані з контексту. На думку багатьох йорданських політиків, інформація опублікована в газеті «Атлантік», яка була передрукована низкою міжнародних й регіональних видань, є частиною інформаційної компанії, спрямованої проти Йорданії.

 21 березня оприлюднено інтерв’ю Короля Йорданії Абдалли ІІ Інформаційному агентству «Асошиейтид прес». В інтерв’ю Абдалла ІІ заявив, що монархія в Йорданії й надалі залишатиметься символом національної єдності, голосом йорданського народу й стоятиме на захисті основоположних цінностей йорданської ідентичності. За словами йорданського монарха, ключова мета монархії – це захист добробуту, безпеки й стабільності країни. Коментуючи процеси, що наразі відбуваються в Йорданії, Абдалла ІІ зауважив, що Королівство відкриває нову главу в своїй історії. Реформування країни має чітку траєкторію, частиною якої є розвиток виборчої системи, підтримання плюралізму та формування парламентського уряду, що базуватиметься на політичних партіях. Відповідаючи на запитання щодо економічної ситуації в країні, йорданський монарх зазначив, що глобальна криза й «арабська весна» призвели до падіння показників інвестиційної й туристичної галузей. Крім того, сирійські біженці вичерпали фінансові ресурси країни, завдавши удару по її інфраструктурі. За словами Короля Йорданії, на сьогодні сирійські біженці становлять 9% від населення Королівства. Абдалла ІІ також висловив побоювання, що сирійський радикалізм у поєднанні з тупиковою ситуацією, що склалася у відносинах між Ізраїлем і Палестиною, «запалить» весь регіон. На думку Абдалли ІІ, сирійський президент Б.Ассад «вже ніколи не зможе повернути ситуацію в своїй країні у нормальне русло».

 Зовнішня політика і міжнародні відносини

 17 березня 1,5 тис. сирійських біженців перетнули кордон Йорданії, довівши таким чином кількість біженців з Сирії у березні поточного року до 27 тис. осіб. За даними безпекових служб Королівства, серед 1,5 тис. сирійців 70 були поранені, з яких 10 є опозиційними бойовиками. Наразі кількість сирійських біженців в Йорданії перевищує 455 тис. осіб. Уздовж сирійсько-йорданського кордону тривають бої між урядовими військами Сирії й опозиційними бойовиками за контроль над кордоном. Вільна Сирійська Армія вже взяла під свій контроль два стратегічні прикордонні пункти пропуску – поблизу міст Рамта й Назіб.

 18 березня відбувся візит Прем’єр-міністра Угорщини  В.Орбана до Йорданії, у ході якого відбулись переговори глави угорського уряду з Королем Йорданії Абдаллою ІІ та Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром. Пі час візиту було підписано угоду про економічне та технічне співробітництво між Йорданією й Угорщиною, меморандум про взаєморозуміння в енергетичній сфері, а також програму співробітництва у сфері освіти й науки. У рамках візиту було проведено йордансько-угорський бізнес форум під головуванням прем’єр-міністрів двох країн. Організаторами форуму виступили Торгова палата Йорданії та Європейська бізнесова асоціація. У форумі беруть участь понад 50 бізнесових асоціацій Європи та представників ділових кіл Йорданії.

 19 березня оприлюднено заяву йорданського уряду щодо візиту Президента США Б.Обами в Йорданію, який має розпочатися 22 березня. У заяві йдеться про те, що візит американського лідера має сприяти зміцненню стратегічного партнерства між двома країнами. За словами речника йорданського уряду С.Маайте, візит Б.Обами до Королівства має дати шанс відновленню мирного процесу в регіоні, зокрема поверненню за стіл переговорів Палестини й Ізраїлю, а також врегулюванню сирійського конфлікту.

 21 березня оприлюднено показники сирійських біженців, що прибули в Королівство за минулу добу. Цей показник становив 1852 особи, переважна більшість яких є діти, жінки та старі люди.

 Економіка

 18 березня завершився дводенний візит Президента Європейського банку реконструкції й розвитку С.Чакрабарті до Йорданії. У рамках візиту відбулись переговори між С.Чакрабарті та Прем’єр-міністром Йорданії А.Енсуром. Сторони зосередились на шляхах розширення співробітництва між Королівством та ЄБРР. Глава йорданського уряду поінформував Президента ЄБРР щодо економічних проблем, з якими зіткнулася країна в результаті надмірної кількості сирійських біженців. У свою чергу, Президент ЄБРР підкреслив, що відкриття представництва Банку в Аммані сприятиме реалізації пріоритетних проектів, які можуть вирішити одну з нагальних проблем Королівства – ліквідувати високий рівень безробіття. С.Чакрабарті також поінформував йорданського монарха про підписання угоди між ЄБРР та Каїрсько-Амманським Банком про запровадження послуг з підтримання міжнародних та регіональних торговельних трансакцій. Вартість угоди оцінюється в 35 млн. дол. США. Минулого року ЄБРР забезпечив Йорданію 100 млн. дол. США з метою будівництва електростанції в районі Аль Манахер, що знаходиться на відстані 15 км на схід від Амману. До кінця 2015 року ЄБРР планує інвестувати до 2,5 млрд. євро в економіку середземноморських країн, включаючи Йорданію, Марокко, Єгипет й Туніс. Президент ЄБРР пообіцяв, що у поточному році в економіку Йорданії буде залучено більший обсяг інвестицій, проте не уточнив про яку суму йде мова.  «Я буду дуже здивований, якщо ми не інвестуємо в Йорданію 50-60 млн. дол. США» - заявив  С.Чакрабарті. За словами С.Чакрабарті, у поточному році ЄБРР зосередиться на реалізації інфраструктурних проектів в Королівстві, зокрема в енергетичній та водній сферах.

 20 березня у ході сесії Нижньої палати йорданського парламенту більшість депутатів проголосувала за відтермінування підвищення цін на нафтопродукти, доки уряд країни не розробить новий механізм оцінювання нафтопродуктів та офіційно не представить свою політику у цьому питанні. Очікується, що це відбудеться вже наприкінці поточного місяця. Більшість депутатів висловила незадоволення нещодавнім рішенням уряду Королівства підняти ціни на пальне, посилаючись на підвищення цін на цей продукт на світовому ринку. На думку депутатів, Прем’єр-міністр А.Енсур несе відповідальність за таке рішення, що призвело до масових акцій протесту по всій країні. На думку місцевих економістів, підвищення цін на електроенергію в Королівстві неминуче у світлі великих втрат, що понесла Національна енергетична компанія через постійні перебої з постачанням газу через Єгипетський газопровід.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux