• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 7 – 14 лютого 2013 р.
Опубліковано 14 лютого 2013 року о 11:08

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

9 лютого колишній спікер Нижньої палати йорданського парламенту К.Дугмі відмовився від участі у змаганні за посаду спікера новообраної Нижньої палати. У заяві, оприлюдненій К.Дугмі йдеться про те, що він вирішив зосередитись на законодавчій та моніторинговій діяльності й поступитися місцем спікера заради «нової крові». Відмова К.Дугмі у змаганні за спікерську посаду скоротила кількість претендентів на неї до шести.

10 лютого відбулося перше позачергове засідання йорданського парламенту 17-го скликання. Урочисте відкриття засідання пройшло під головуванням Короля Йорданії Абдалли ІІ. У своїй промові йорданський монарх окреслив основні напрямки у роботі новообраного парламенту.

У рамках засідання було обрано нового спікера Нижньої палати парламенту. Ним став депутат від регіону Бадія С.Срур. За посаду спікера змагалися чотири претенденти, з яких в першому раунді голосування було обрано двох – М.Аль Хаджа з Ісламської центристської партії та С.Срура, які отримали відповідно 50 й 54 голоси парламентарів. У другому раунді голосування за С.Срура проголосувало 80 народних депутатів й за М.Аль Хаджа – 62. Було обрано також заступників спікера Нижньої палати парламенту. Першим заступником став Х.Атіє, другим – Т.Хоурі.   

 

11 лютого Король Йорданії доручив Главі Королівського двору Ф.Таравне розпочати консультації з Нижньою палатою парламенту стосовно обрання кандидатури на посаду прем’єр-міністра країни.

Основним завданням Ф.Таравне є проведення зустрічей з незалежними депутатами та з представниками парламентських блоків з метою обговорення кандидатур на посаду глави йорданського уряду.

 

11 лютого десять йорданських депутатів висунули пропозицію щодо внесення правок до суперечливого закону про пресу й інформацію. Така ініціатива була здійснена під тиском громадськості та місцевих ЗМІ.

Депутати закликали уряд Королівства скасувати деякі статті згаданого закону, зокрема статтю, яка передбачає, що директор Департаменту преси та публікацій Йорданії, на власний розсуд, може блокувати ті чи інші новинні веб-сайти, які не отримали ліцензію для своїх порталів.

Крім того, на думку представників йорданських ЗМІ, має бути скасована також стаття, яка передбачає, що новинний веб-сайт має очолюватися головним редактором, який протягом останніх п’яти років був членом Йорданської асоціації преси.

На сьогодні в Йорданії існує 475 новинних веб-сайтів, з яких офіційно зареєстровані лише 80.

 

12 лютого Глава Королівського двору Ф.Таравне провів зустріч з новообраним спікером  Нижньої палати парламенту С.Сруром з метою обговорення кроків, необхідних для початку консультацій щодо обрання глави уряду.

Під час свого візиту в парламент Ф.Таравне зауважив, що консультації розпочнуться з найбільшими парламентськими блоками й завершаться незалежними парламентарями, які не примкнули до жодного блоку. Глава Королівського двору висловив сподівання, що до 17 лютого буде складено список кандидатур на посаду прем’єр-міністра Йорданії.

У ході візиту в парламент Ф.Таравне також підкреслив, що конституція Йорданії гарантує право Короля призначити главу уряду, проте йорданський монарх бажає залучити парламент до цієї важливої місії.

Після зустрічі у парламенті Ф.Таравне провів прес-конференцію, у ході якої заявив, що «гармонія між двома палатами парламенту та урядом має велике значення й, водночас, має зберігатися конституційний принцип розподілу влади».

На сьогодні в йорданському парламенті сформовано шість блоків, до яких увійшли 131 з 149 парламентарів.

  

Зовнішня політика і міжнародні відносини

12 лютого оприлюднено інформацію про загибель шести громадян Йорданії під час боїв між урядовими силами та повстанцями на території Сирії. Загиблі йорданці належали до джихадистського руху Королівства й останні кілька місяців воювали на боці коаліції Джабхат Аль Нусра, відомої своїми тісними зв’язками з терористичним угрупованням «Аль-Каїда».

Останнім часом спостерігається збільшення кількості громадян Йорданії, які воюють на стороні сирійських ісламістів. На сьогодні загальна кількість йорданських джихадистів, які загинули в Сирії становить 31 особу.

 

13 лютого відбулась телефонна розмова між новопризначеним Державним секретарем США Дж.Керрі та Королем Йорданії Абдаллою ІІ. Під час розмови основну увагу було приділено останньому перебігу подій в регіоні, зокрема зусиллям, спрямованим на досягнення миру та врегулювання сирійської кризи.

Телефонний дзвінок від Дж.Керрі відбувся після його зустрічі з Міністром закордонних справ Йорданії Н.Джуде у Вашингтоні. У рамках візиту глави йорданського зовнішньополітичного відомства до США було організовано спільну прес-конференцію, під час якої Дж.Керрі висловив сподівання на початок діалогу між урядом Сирії й опозиційними силами цієї країни. У свою чергу, Н.Джуде закликав американську державу до активізації ролі США у близькосхідному мирному процесі.

 

13 лютого відбувся візит делегації Європейського парламенту в Йорданію. Основною метою візиту було обговорення з йорданською владою питання сирійських біженців на території Королівства.

На думку європейських парламентарів, Йорданія не повинна залишитися наодинці із проблемами сирійських біженців. За словами членів Європейського парламенту, Йорданія заплатила високу ціну за утримання на своїй території такої великої кількості біженців з Сирії.

 Водночас, делегація Європейського парламенту закликала йорданський уряд й надалі продовжувати політику «відчинених дверей» по відношенню до сирійців, а також арабські країни, переймати досвід ЄС у наданні гуманітарної допомоги Йорданії та полегшити економічні проблеми Королівства у світлі невпинного зростання кількості сирійських біженців.

Остання Спільна програма ЄС з облаштування, передбачає, що у 2013 році 3,962 сирійських біженців будуть забезпечені житлом в Йорданії.

 

14 лютого спростовано інформацію стосовно існування угоди між Ізраїлем та Ватиканом стосовно надання Папі Римському «офіційного місця»  в одній з ключових мусульманських мечетей в Єрусалимі. У даному випадку мова йде саме про  мечеть пророка Дауда, в якій відбулась Тайна вечеря Ісуса Христа з апостолами.

З метою з’ясування ситуації, яка склалася навколо згаданого питання, Міністр ісламських справ Йорданії А.Абаді зателефонував в представництво Папського престолу в Єрусалимі й з’ясував, що така інформація не є правдивою й не існує жодної подібної угоди.

Чутки про наявність угоди між Ізраїлем і Ватиканом почали ширитися після того, як ізраїльські ЗМІ оприлюднили інформацію щодо поновлення 29 січня ц.р. «історичної угоди» між Ізраїлем і Ватиканом, яка також звільняє католицькі інституції в Єрусалимі від оподаткування.

 

Економіка

 7 лютого Йорданія та Саудівська Аравія підписали чотири угоди про фінансування проектів розвитку вартістю 299,4 млн. дол. США. З цієї суми 42,4 млн. дол. США буде використано на фінансування інфраструктури зон економічного розвитку, 75 млн. дол. США – на будівництво залізниці та 120 млн. дол. США – на реконструкцію дороги, що пов’язуватиме центральну частину міста Зарка з йордансько-саудівським кордоном.

 

13 лютого оприлюднено інформацію, про те, що починаючи з 7 січня станом на сьогодні лише 10% іноземних нелегальних робітників в Йорданії легалізували свій статус. Йорданським урядом було прийнято рішення про надання всім нелегальним працівникам 60 днів для оформлення дозволу на роботу в Королівстві. Наразі в Йорданії налічується близько 300 тис. нелегальних працівників, з яких 267 тис. є громадянами Єгипту.

На сьогодні у світі не існує міжнародних критеріїв щодо нелегальних працівників та їхнього захисту. Водночас, технічно Міжнародну конвенцію про захист прав всіх робітників-мігрантів та членів їхніх сімей можна вважати регулюючим документом у цій сфері. Проте, на сьогодні Йорданія не ратифікувала цього документу ООН.

 

13 лютого оприлюднено інформацію про новий проект Йорданської туристичної ради, який передбачає встановлення веб-камер, що ведуть наживо відеоспостереження в основних туристичних місцях Королівства, зокрема в Цитаделі Амману, на Мертвому морі, в Петрі та Акабі.

Йорданія стала першою країною Близького Сходу, яка започаткувала такий проект в туристичній галузі у співробітництві з міжнародною компанією «ЕрсКам», яка надає послуги у сфері відеоспостереження понад 1,5 тис.   клієнтам з різних країн світу.

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux