• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • العربية
Огляд найважливіших подій в Йорданії за 18 – 24 січня 2013 р.
Опубліковано 24 січня 2013 року о 10:49

Посольство України в Йорданії представляє огляд найважливіших подій в Королівстві, підготовлений на основі повідомлень місцевих ЗМІ

 

Внутрішні події

23 січня оприлюднено статистику, пов’язану з парламентськими виборами в Йорданії. Кількість зареєстрованих виборців в Королівстві становить 2 272 182 осіб, з яких 1 093 318 – чоловіки, 1 178 864 – жінки. Кількість виборчих округів – 45. 1425 кандидатів змагалися у парламентських перегонах, включаючи 191 жінку. До обслуговування виборчого процесу було залучено 37 000 службовців та 4500 волонтерів. За виборчим процесом спостерігало 7 013 місцевих та 493 міжнародних спостерігачів. 

 

24 січня оприлюднено інформацію за результатами парламентських виборів, які відбулись в Королівстві 23 січня. Явка виборців становила 56,69% від загальної кількості виборців, що зареєструвалися. Наразі триває підрахунок голосів. Причиною дещо повільного підрахунку голосів є, перш за все, нова виборча система, яка передбачає два бюлетені для кожного виборця. Водночас, вже відомі попередні результати щодо потенційних переможців виборчих перегонів. Так, одним з перших депутатів, хто потрапить, за попередніми даними, в новий йорданський парламент, є колишній спікер Нижньої палати парламенту К.Дугмі.

Згідно з заявою Прем’єр-міністра Йорданії А.Енсура, йорданський уряд має подати у відставку на наступний день після виборів й рішення стосовно продовження терміну перебування уряду при владі прийматиметься Королем Абдаллою ІІ.

За оцінками спостерігачів від арабських держав, не було зафіксовано серйозних порушень під час виборчого процесу, за виключенням незначних, які не призвели до серйозного впливу на справедливість та прозорість виборів.

Під час виборчого процесу у різних регіонах Йорданії було проведено опитування населення стосовно ролі жінок у виборах. За результатами опитування було зроблено висновок, що більшість населення хотіло б бачити більше жінок в новому парламенті країни.

За інформацією Департаменту громадської безпеки Йорданії, протягом перших 11 годин виборів було зафіксовано 46 інцидентів порушення правопорядку, що становить лише 5% від прогнозованого показника порушень під час виборчого процесу.

 

Зовнішня політика і міжнародні відносини

18 січня Ірак відкрив два прикордонні пункти пропуску з Йорданією й Сирією, які були зачинені тиждень тому з огляду на масові акції протесту в цій країні, що спричинили блокування головної магістралі, яка пов’язує Багдад з двома країнами.

 

23 січня оприлюднено офіційне звернення Йорданії до міжнародної спільноти з проханням допомогти подолати гуманітарну кризу, спричинену безпрецедентним напливом сирійських біженців в Королівство.

За словами глави йорданського зовнішньополітичного відомства Н.Джуде, Йорданія потребує негайної допомоги у світлі того, що за останні три дні в Королівство потрапило 20 тис. біженців з Сирії.

На прес-конференції, присвяченій проблематиці сирійських біженців в Йорданії, Н.Джуде заявив, що Йорданія звернулася до всіх міжнародних організацій та країн-донорів з проханням допомогти дообладнати табори для біженців. Водночас, згідно із заявою Міністра закордонних справ Йорданії, Королівство прагне до підтримання політики «відчинених дверей», проте на сьогодні існує об’єктивна необхідність у закритті кордону з Сирією.

У світлі неочікуваної хвилі біженців з Сирії збройні сили Королівства розпочали наземну операцію, яка включає транспортування біженців вантажівками та відкриття пересувних медичних шпиталів на кордоні. За словами йорданських військових, «кордон з Сирією наразі більше схожий на військову зону, ніж на прикордонну територію». Так, 22 січня ц.р. було зафіксовано 300 поранених сирійців, які перетнули кордон з Йорданією. На сьогодні на території Йорданії налічується понад 300 тис. сирійських біженців, в той час загальна кількість біженців з Сирії в сусідніх з нею країнах становить 650 тис. осіб.

 

Економіка

20 січня фермери Йорданської долини організували акцію протесту проти падіння цін на цитрусові в Королівстві, під час якої вони звинуватили владу в імпортуванні цитрусових з Ізраїлю й Сирії, що, на їхню думку, значно впливає на внутрішній ринок країни.  

У відповідь на акцію протесту було оприлюднено заяву Міністерства сільського господарства Йорданії, в якій стверджується, що Королівство не імпортує цитрусові з Ізраїлю. У заяві також йдеться про те, що падіння цін на цитрусові на внутрішньому ринку спричинене, перш за все, імпортуванням цього продукту з Сирії. Показник щоденного споживання цитрусових в Йорданії становить 200 тон, з яких 80 тон імпортується з Сирії.

Згідно із заявою Міністерства сільського господарства Йорданії, більшість цитрусових вирощується в Секторі Газа, проте Ізраїль не дозволяє ввезення цих продуктів на свою територію з метою подальшого транспортування в сусідні країни, що унеможливлює імпортування цитрусових з Ізраїлю в Йорданію. Натомість, основними продуктами, які імпортуються з Ізраїлю в Йорданію, є манго, картопля та морква.

 

21-22 січня в Ріяді відбувся 3-й саміт Арабського соціально-економічного розвитку, в якому від Йорданії взяв участь Король Абдалла ІІ. У рамках саміту йорданський монарх провів низку зустрічей з лідерами арабських країн, зокрема Королем Бахрейну, Президентом Єгипту, Президентом Палестини, Прем’єр-міністром Лівану, під час яких було обговорено розвиток співробітництва в арабському світі.

За результатами саміту лідери арабських держав домовилися про формування арабської зони вільної торгівлі до кінця поточного року. Учасники саміту погодились також завершити всі процедури зі створення арабського митного союзу до кінця 2015 року.

 

22 січня відбулось підписання між Йорданією та ОАЕ рамкового меморандуму, який регулює надання Королівству 1,25 млрд. дол. США в якості частини 5-мільярдного гранту країн Перської затоки, розрахованого на наступні п’ять років. З йорданської сторони угоду підписав Міністр планування Дж.Хассан, з боку ОАЕ -  Фонд розвитку Арабських Еміратів.

На минулому тижні 1 млрд. дол. США був переведений Фондом розвитку ОАЕ на рахунок Центрального банку Йорданії. Кошти, виділені ОАЕ, будуть використані на фінансування спільних проектів розвитку, зокрема інфраструктурних.

 

Публікації про Україну

20 січня англомовна йорданська газета «Джордан таймс» передрукувала статтю Інформаційного агентства «Асошиейтид прес» під заголовком «Тимошенко підозрюється у вбивстві». У статті йдеться про те, що нова справа проти Ю.Тимошенко може ще більше погіршити відносини між Києвом та західними країнами.

Зазначається, що колишнього главу українського уряду підозрюють у «замовленні та організації» вбивства бізнесмена та депутата Є.Щербаня, його дружини та ще двох осіб з метою усунення бізнесових конкурентів.

Повідомляється, що Ю.Тимошенко спростовує подібні звинувачення, називаючи їх політично мотивованими, й заявляє, що це нова кампанія, очолювана нинішнім Президентом України В.Януковичем, з метою усунення її від політичного життя країни.

Підкреслюється, що Європейський суд з прав людини має очолити розслідування справи Ю.Тимошенко протягом наступних кількох тижнів. Водночас, родина Ю.Тимошенко заявляє про серйозні побоювання за стан здоров'я колишнього прем’єр-міністра України. Проте, на думку лікарів, стан здоров'я Ю.Тимошенко можна оцінити як задовільний.

 

23 січня англомовна йорданська газета «Джордан таймс» передрукувала статтю Інформаційного агентства «Асошиейтид прес» під заголовком «Клінтон надіслала лист на підтримку колишнього прем’єр-міністра України».

У статті йдеться, про те, що Сполучені Штати надіслали колишньому главі українського уряду Ю.Тимошенко, яка наразі відбуває термін покарання у в’язниці, лист, проігнорувавши нещодавні звинувачення, висунуті проти неї у причетності до вбивства її бізнесового конкурента 16 років тому.

Підкреслюється, що текст листа, підписаного Державним секретарем США Х.Клінтон, було оприлюднено членами партії Батьківщина. У листі Х.Клінтон, який був переданий Ю.Тимошенко через Посольство США в Києві, йдеться: «Я хочу підтвердити, що Сполучені Штати підтримують Ваше негайне звільнення. Я сподіваюся, що новий рік принесе нові перспективи для Вашого звільнення й бажаю Вам відновлення доброго стану здоров'я».

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux