Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві

Київ 07:56

Українці в Йорданії

Українська громада в Йорданії

Специфічною рисою української громади в Йорданії є те, що вона переважно складається з жінок-громадянок України, одружених з громадянами Йорданії та дітей від змішаних шлюбів.

Ще починаючи з часів Радянського Союзу до України традиційно приїздила велика кількість громадян Йорданії з метою здобуття вищої освіти. За станом на сьогодні, в Україні продовжує навчатися більш ніж 3 тис. йорданських студентів. Багато з них створюють сім’ї з громадянками України, які потім переїжджають на проживання до Йорданії. Дітям від таких змішаних шлюбів оформляється українське громадянство за народженням.

Станом на 5 квітня 2018 року на консульському обліку перебувають 803 громадян України (598 дорослих та 205 неповнолітніх). За офіційними йорданськими даними 1791 українка одружені на йорданцях і проживають в ЙХК. За оцінками Посольства, кількість громадян України на території Королівства складає близько 5 тисяч осіб.

Містами проживання українських громадян є найбільші міста Йорданії – Амман, Зарка, Мадаба, Ірбід, Акаба, Карак.

Впродовж останніх років за сприяння Посольства відбулося згуртування української громади в Йорданії. Суттєвим результатом роботи стало започаткування та урочисте відкриття 3 вересня 2016 року культурного центру «Українська хата в Йорданії», яке було присвячене до 25-ї річниці незалежності України. Також 30 грудня 2016 року, за підтримки дипустанови, відбулась офіційна церемонія відкриття Українського культурного центру «Водограй», який 1 жовтня 2017 року було закрито у зв’язку зі складною фінансовою ситуацією.

Метою культурного центру «Українська хата в Йорданії» є поширення української мови та культури серед української громади та місцевого населення. В центрі проводяться гуртки та уроки: української та арабської мов, творчості, образотворчого мистецтва, сучасної хореографії, традиційного гопаку, дитячого фітнесу та інші. Крім того, у лютому 2017 року за ініціативи дипустанови український культурний центр «Українська хата в Йорданії» вперше провів 7-й міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед української громади в Йорданії. За результатами конкурсу 6 вихованців «Української хати в Йорданії» нагороджено Дипломами І, ІІ, та ІІІ ступенів Міністерства освіти і науки України і стали єдиними представниками з країн Азії, Африки та Південної Америки. Переможцями стали також діти з 6 країн: США, Молдови, Великої Британії, РФ і діти з Йорданії. 17 лютого 2018 року в УКЦ «Українська хата в Йорданії» вдруге відбувся 8-й міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка серед української громади в Йорданії, який відкрив Посол України.

У травні 2017 року за сприяння дипустанови, представники української громади в Йорданії взяли участь у ІІ Міжнародному проекті-конкурсі «Тарас Шевченко єднає народи», який проводився Міжнародною Лігою «Матері і сестри – молоді України» за сприяння Міністерства культури України. За результатами конкурсу йорданська оперна співачка Зейна Бархум нагороджена Гран-Прі за майстерне втілення шевченківського духу у власній творчості і пропагування ідей Великого Кобзаря. Громадська організація «Українська хата в Йорданії» отримала диплом ІІ ступеня, за виконання авторської пісні «Ой, Кобзарю» на слова Вікторії Бричкової – Абу Кадум та на музику Ольги Завидняк.

За фінансової підтримки МЗС України та дипустанови 26 жовтня 2017 року відбувся вечір української пісні та поезії в Аммані, присвячений 25-ій річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією, Дню української мови та писемності та святкуванню першої річниці з дня заснування Українського культурного центру «Українська Хата в Йорданії». Крім того, у листопаді 2017 року проведено офіційну презентацію книги української поетеси В.Бричкової-Абу Кадум «Птахом перелітним», виданої за сприяння Міністерства закордонних справ і Посольства України. Це перша книга українською мовою видана в Йорданії.

31 березня 2018 року відбувся урочистий захід і концерт, присвячений завершенню відзначення Шевченківських днів. Учасники УКЦ «Українська хата в Йорданії» виконали нові авторські пісні і вірші, записи яких будуть надіслані на розгляд до комітету конкурсу «Тарас Шевченко єднає народи». У заході взяв участь народний художник України Іван Марчук, який побажав початківцям-художникам і учасникам успіхів у майбутньому.

1-7 квітня 2018 року українська громада відвідувала виставку «Голос моєї душі» І.Марчука в Королівському культурному центрі.

                                                                                                                   Посольство України в Йорданії