Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві

Київ 07:55

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Йорданією

Стан співробітництва в культурно-гуманітарній сфері

Співпраця у сфері інформації

Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданії про взаємну охорону інформації з обмеженим доступом (підписана 14.03.2011 р., набула чинності 10.01.2012 р.);

Програма співробітництва між Українським національним інформаційним агентством «Укрінформ» та Йорданським агентством новин «Петра» (підписана 16.04.2012 р., набула чинності з дати підписання).

Значною подією двостороннього інформаційного співробітництва стала підготовка та показ на йорданських телеканалах «Перший національний канал» та «Роя» передач про Україну (народні звичаї та традиції) та святкування Різдва Христового в Україні, які були підготовлені за участі співробітників української дипустанови і виходили в ефір у січні, лютому та серпні 2013 р. В передачі були представлені страви української кухні, національні традиції та одяг України.

З метою промоції туристичного сектору йорданська влада організовує прес-тури для представників ЗМІ іноземних країн, зокрема, у 2015 та 2016 році в Королівстві перебувало дві делегації українських журналістів, які представляли провідні телеканали, друковані та електронні газети і журнали. Крім того, відбувалися окремі візити репортерів та операторів телеканалів «1+1» та «Інтер», які знімали сюжети про туристичні місця Королівства, утримання сирійських біженців, життя української громади в Йорданії.

З метою просування вітчизняного туристичного потенціалу серед жителів Королівства дипустанова, за фінансової підтримки МЗС України, організувала у серпні-вересні 2017 року 11-денний прес-тур представників провідних ЗМІ Йорданії до України та забезпечила трансляцію відео сюжетів і публікацію статей про українські туристичні місця та історичні пам’ятки, економічний та інвестиційний потенціал, культуру та традиції.

За результатами прес-туру в ЗМІ Йорданії опубліковано: у центральних газетах – 2 статті та в електронних ЗМІ – 6 статей про інтерв’ю з Державним секретарем МЗС України А.І.Заяцем, на сайтах інтернет-агентств новин – 15 новин про Україну, в YouTube завантажено – 16 відеоматеріалів про Київ, Черкащину та Одесу. Розширене інтерв’ю Державного секретаря МЗС України А.І.Заяця, 4 відеосюжети транслювалися на центральному телеканалі «Jordan TV». Ще один відеорепортаж про Т.Г.Шевченка (15 хв.) був показаний у січні-лютому 2018 року на телеканалі «Jordan TV». Разом з тим, українські ЗМІ висвітлювали візит йорданських журналістів до України, опубліковано близько 30 публікацій.

Крім того, у 2017 році Посольство надало сприяння представниці «Arab Reporters for Investigative Journalism» Р.Саббах у візиті в Україну для участі в ІХ Всеукраїнській конференції журналістів-розслідувачів України, на тему «Розслідувальна журналістика в епоху відкритих даних та інформаційних війн: можливості та виклики».

З метою активізації співробітництва в інформаційній сфері Посол України проводить зустрічі та переговори з Державним Міністром з питань ЗМІ, речником Уряду Йорданії М.аль-Момані та керівництвом провідних ЗМІ, зокрема з директором центрального державного телеканалу «Jordan TV» Ф.Нсейром, гендиректором Йорданського агентства новин «Petra» Р.Равашдехом, головним редактором газети «Jordan Times» С.Бархумом, провідним журналістом газети «Al-Ra’I» та редактором видання «Al-Raya Al-Kashemia» С.Хаттабом. Дипломати підтримували контакти з журналістами телеканалу «Jordan TV» А.Альдібеєм і І.Арабіятом, кореспондентами газет «Al-Ra’I» Т.аль-Хмаіді, «Petra» М.аш-Шбулем, редакторами інтернет-видань «Amman Newspaper» А.Джадаллою та «Eyas News» І.Шабаном.

Наразі відомий йорданським журналіст, письменник, історик член Cпілки письменників та літераторів Йорданії Омар Армуті за сприяння Посольства готує книгу «Важливі етапи в історії йордансько-українських відносин», яка буде видана у середині 2018 року. Крім того, він видав у 2016-2017 роках дві книги «Посли світу говорять з Аммана» і «Енциклопедія Аммана», де є розділи про Україну і діяльність дипмісії в Королівстві.

Співпраця у сфері культури

Культурне співробітництво є однією з важливих сфер українсько-йорданських відносин. Розвитку співпраці у сфері культури між Києвом і Амманом сприяв офіційний візит в Україну Міністра культури Йорданії А.Хадер (травень 2005 року). Були підписані міжурядова Угода про співробітництво у сфері культури та Програма заходів у сфері культурного співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Йорданського Хашимітського Королівства.

Визначною подією двостороннього культурного співробітництва між Україною і Йорданією стало проведення Днів йорданської культури в Україні. Зазначені заходи відбулись з 12 по 17 вересня 2011 року у Вінниці, Звенигородці, Черкасах та Києві. У рамках Днів йорданської культури в Україні було організовано виступи Національного фольклорного ансамблю Йорданії й співачки Віолети Аль-Юсеф, фотовиставку «Види Йорданії», а також презентовано фільм про туристичні можливості цієї близькосхідної країни. Очолили йорданську делегацію в.о. Генерального секретаря Міністерства культури ЙХК директор Королівського культурного центру Мухаммад Абу Сіммака і президент товариства російськомовних лікарів доктор Зугейр Абу Фарес.

У 2013 році за клопотанням Посольства України в Йорданії муніципалітетами Аммана та Мадаби прийняті рішення про присвоєння одній з вулиць йорданської столиці та м. Мадаби ім’я великого українського поета і художника Тараса Шевченка.

У другій половині березня 2014 року з нагоди 200-річчя від дня народження великого Кобзаря муніципалітет Великого Аммана перейменував вулицю аль-Умума на Тараса Шевченка. Варто зазначити, що на даній вулиці знаходиться Посольство України в Йорданії і це перша в світі українська закордонна дипустанова, яка розташована на вулиці великого Кобзаря. Крім того, Йорданське Хашимітське Королівство єдина країна в арабському світі, яка найменувала вулицю в столиці іменем великого українського поета і художника Тараса Шевченка.

У квітні 2014 року, на прохання Посла України в Йорданії, йорданський перекладач Руслан Айяш здійснив переклад слів всесвітньо відомої української народної пісні на слова Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» арабською мовою. Слід підкреслити, що це був лише другий поетичний твір Кобзаря, який зазвучав арабською мовою. Перший - «Заповіт» - було перекладено у 1910 році видатним ліванським письменником і поетом Михаїлом Нуайме. У листопаді 2014 року в ході протокольного заходу до Дня української писемності та мови вперше арабською мовою пісню «Реве та стогне Дніпр широкий» заспівала українська студентка Ганна Нелуп, яка навчалась в Йорданському університеті. З нагоди відзначення 25-річчя з дня встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією у лютому 2017 року у Львівській обласній філармонії відбувся концерт йорданської оперної співачки З.Бархум, в ході якого вона вперше професійно виконала всесвітньовідому пісню на слова Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» арабською мовою.

5 грудня 2014 року в столиці Йорданії на вулиці Тараса Шевченка встановлено Меморіальну дошку на честь Великого Кобзаря. Пам’ятний знак з італійського мармуру (Laza Bianco) на прохання Посла України С.О.Паська виготовила та встановила провідна йорданська компанія «A.W.Yassin & Sons Co / Orientals Jerusalem Art Stone». На меморіальній плиті розміром 100х60 см поряд з портретом Великого Кобзаря трьома мовами: арабською, українською і англійською зазначено: «Ця вулиця названа на честь великого українського поета і художника Тараса Шевченка до 200-річчя з дня його народження. Рішення Муніципалітету Великого Аммана, березень 2014 року».

9 березня 2015 року, до дня народження Тараса Шевченка, Посол України С.Пасько та мер Амман А.Більтаджі урочисто відкрили Парк українсько-йорданської дружби. На вході до Парку, що розпочинається на вулиці Великого Кобзаря, де розташована українська дипустанова, встановлено пам’ятну стелу з написом: «Ім’ям Аллаха Милостивого та Милосердного, під патронатом Й.В. Мера Аммана Акіля Більтаджі та Й.В. Посла України Сергія Паська, із допомогою Аллаха було відкрито Парк йордансько-української дружби у рамках заходів Мерії «Амман наша мати, Амман місто, що читає» та на вшанування українського поета та митця Тараса Шевченка. Амман, 09.03.2015». Після офіційної церемонії відкриття Парку українська громада та громадяни Йорданії висадили понад 100 дерев, зокрема сімдесят п’ять українських саджанців (грецького горіха, дуба, каштана, козацького ялівця, бузка, горобини, калини), які були придбані в Національному ботанічному саду ім. М.Гришка. У рамках заходів з нагоди відзначення 201-ї річниці з дня народження Т.Шевченка та за сприяння найменуванню вулиці на честь Великого Кобзаря в Аммані посадовцям Мухамеду Еннабу (випускник Київського інституту легкої промисловості 1982 р.) та Нідалю Акілі (випускник Харківського інституту комунального господарства 1982 р.) було вручено ювілейні медалі Українського фонду культури «За вірність заповітам Кобзаря».

Пізніше до різних визначних дат та державних свят України в Парку було висаджено ще понад 600 саджанців дерев, зокрема дуба, платана, акації і сосни. Таким чином в столиці Йорданії створено куточок української культури і природи: вул. Т.Шевченка, дві меморіальні дошки і Парк Українсько-йорданської дружби. Це надало суттєвого духовного піднесення для членів української громади, що проживають в Королівстві.

Протягом 2005-2007 рр. в Йорданії з гастрольними турами перебували низка дитячих танцювальних колективів з України, які брали участь у Міжнародному фестивалі «Global Village» та міжнародному Джерашському фестивалі культури і мистецтв. Також літом 2013 і 2015 років з метою участі у міжнародному літньому таборі «Зростаймо в Йорданії» Йорданію відвідали дитяча мистецька група з Черкас «Квітограй» та Народний художній колектив, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів, вокально-хореографічний ансамбль з Києва «Зернятко».

В Аммані діє танцювальна школа «Фрівей», яку очолює громадянин України Максим Айяд. Щороку діти школи проводять дві-три танцювальні вистави, які присвячуються визначним святам та українським визначним подіям.

Важливою подією у рамках українсько-йорданського культурного співробітництва стало проведення з 26 жовтня по 2 листопада 2011 року у Королівському культурному центрі Йорданії мистецької виставки «Йорданія очима українських художників», присвяченої 20-й річниці Незалежності України та 20-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією. Тут були представлені роботи народних художників України М.Ралко і С.Адаменко, художника В. Гур’єва і фотохудожника М.Сиротенка.

Крім того, у 2016 році вперше проведено чотири покази моди провідних українських дизайнерів, а у грудні організовано окремі виставки робіт Г.Попінової – представниці 100-літньої династії українських художників, а також видатного українського художника І.Марчука, який входить до списку 100 геніїв сучасності. У квітні 2018 року за сприяння Посольства України відбулася друга виставка картин Івана Марчука в Королівському культурному центрі в Аммані.

З нагоди 25-ї річниці Незалежності України з 27 серпня по 3 вересня 2016 року в Йорданії перебував академічний оркестр народних інструментів «Веселі Галичани» Тернопільської обласної філармонії. Під час перебування відбулися концерти українського колективу в древньому Римському театрі в Аммані, старовинному Римському театрі міста Джераш, в п’ятизіркових готелях «Marriott» в йорданській столиці та «Movenpick» на березі Мертвого моря, а також у греко-православній школі в місті Мадаба.

Окрема увага дипустанови приділялася заходом у зв’язку з 85-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні – геноциду Українського народу. У 2017 році проводилась робота Посольства України з членами Сенату та Палати представників Національних Зборів Йорданії щодо можливості розроблення постанови йорданського парламенту про визнання Голодомору 1932-1933 років в Україні геноцидом українського народу.

5 по 7 грудня 2017 р. дипустанова організувала та провела тематичну виставку про Голодомор «Страчені голодом: невідомий геноцид українців» в арт-галерії «Джакаранда», яка знаходиться в історичному центрі йорданської столиці. На початку заходу перед керівниками та дипломатами іноземних дипломатичних місій, представниками місцевих ЗМІ, Українською громадою та громадянами Йорданії виступив з промовою Посол України, в якій розповів про передумови, причини та наслідки голодоморів в Україні. Також В.Бричкова – Абу Кадум продекламувала свої авторські вірші про Голодомор.

Посольство України в Йорданії кожного року бере участь у благодійних щорічних ярмарках (дипломатичному та різдвяному) під патронатом рідної тітки Короля Абдалли ІІ Принцеси Басми бін Талал та члена Королівської Хашимітської родини Принца Раада бін Зейда.

Співпраця у сфері освіти

Договірно-правова база українсько-йорданських відносин у галузі освіти та науки налічує 3 двосторонніх документа:

•        Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством вищої освіти та наукових досліджень Йорданії про співробітництво в галузі освіти і науки (підписана 23 квітня 2002 р. в Аммані, набула чинності з дня підписання);

•        Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Йорданського Хашимітського Королівства про співробітництво в галузі охорони здоров'я і медичної науки (підписана 22 червня 2011 р., набула чинності з дати підписання);

•        Угода між Урядом Йорданського Хашимітського Королівства та Урядом України про співробітництво в галузі професійного навчання (підписана 16 квітня 2012 р., набула чинності з дати підписання).

Останні кілька років Україна продовжує займати одне з перших місць за кількістю молодих йорданців, які їдуть навчатися за кордон, переважно завдяки невисокій, у порівнянні з іншими країнами, вартості навчання і досить високій якості освітніх послуг, які надаються в українських ВНЗ.

16 лютого 2016 р. Комісією з визнання іноземних ВНЗ (Акредитаційна комісія) прийняла рішення №3/2016, в якому йдеться про необхідність обмеження кількості йорданських студентів, на рівні 50 осіб, які щорічно приймаються на одну спеціальність в одному університеті в іноземній країні. Крім того, Міністерство вищої освіти та наукових досліджень Йорданії (МВОНД) встановило вимоги щодо необхідного для вступу до вищих навчальних закладів рівня знань абітурієнтів, які оцінюються за результатами випускних державних екзаменів в середніх школах Королівства. Якщо громадянин Йорданії отримав менше 70 (усі спеціальності, крім медичних) - 80 балів (для медичних спеціальностей) і поступив на навчання до закордонного університету та отримав диплом про вищу освіту, то органи влади ЙХК не визнають даний документ. Разом з тим, йорданські студенти, які мають намір навчатися у закордонному ВНЗ мовою країни перебування, зобов’язані надати МВОНД документ, який засвідчує успішне складання іспиту на знання мови країни перебування, після чого Міністерство надає згоду на продовження навчання студента в даному ВНЗ.

Незважаючи на всі вимоги кількість йорданських студентів, бажаючих отримати вищу освіту в нашій державі у 2017 році зросла. Станом на 31 грудня на навчання в Україну у 2017 році виїхало 474 громадяни Йорданії, у 2016 році 402 особи.

У лютому 2014 року Український державний центр міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України уповноважив компанію «al-Majd for University Services est.» бути його представником з метою пропагування системи освіти нашої держави на території Королівства, а також з набору громадян Йорданії на навчання в українські ВНЗ.

У червні 2017 року Київський національний університет будівництва і архітектури та Міжнародна Асоціація випускників вищих навчальних закладів України провели Перший міжнародний форум іноземних випускників ВНЗ України, який має сприяти налагодженню співробітництва з іноземними випускниками ВНЗ України для залучення їх потенціалу для розбудови міждержавних стосунків. На захід було запрошено двох громадян Йорданії, які закінчували вище згаданий український університет.

На реалізацію українсько-йорданської угоди про співробітництво в галузі освіти і науки в йорданських університетах навчається на різних спеціальностях 18 студентів з України на безоплатній та платній основі.

Як і у попередні роки МВОНД відмовляється укладати угоду про взаємне визнання документів про освіту, наукові ступені та вчені звання, мотивуючи це відсутністю подібної практики у своїх міжнародних контактах. Натомість, воно пропонує продовжувати практику оновлення списку українських ВНЗ, дипломи яких визнаватимуться в ЙХК, розглядаючи заявки української сторони на засіданні Акредитаційної комісії.

Завдяки проведеній ПУ роботі та сприяння в організації візиту до України трьом членам Акредитаційної комісії для переговорів з керівництвом вітчизняних ВНЗ у 2017 році, вдалось збільшити кількість акредитованих українських ВНЗ до 20 (У 2016 році - 16).  

Варто зазначити, що вищий навчальний заклад України може звернутися із запитом щодо акредитації при Міністерстві вищої освіти та наукових досліджень. Для цього необхідно заповнити анкету, зразок якої розміщений на сайті www.mohe.gov.jo.

Слід додати, що ВНЗ, які посідають перші 500 місць у рейтингах «Academic Ranking of World Universities», «Times Higher Education World University Rankings» та «QS World University Rankings» акредитуються автоматично.

З метою активізації двостороннього співробітництва Посол України Посольство сприяє в організації обміну візитів між керівництвом ВНЗ України та Йорданії. Зокрема, 7-9 квітня 2018 року представники Українського державного центру міжнародної освіти Міністерства освіти і науки України та завідувач кафедри нормальної фізіології Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова Йолтухівський М.В взяли участь у міжнародній виставці та конференції з вищої освіти, тренінгу з підготовки та підбору персоналу для Близького Сходу «TA’LEEM 2018». У ході роботи заходу відбулася зустріч Посла з українською делегацією, під час якої обговорено практичні кроки розширення двосторонньої співпраці між Україною та Йорданією та шляхи залучення більшої кількості йорданських студентів до навчання у вітчизнах ВНЗ.

Співпраця у сфері спорту

Співпраця у сфері спорту між країнами регулюється Угодою про співробітництво між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та Міністерством молоді та спорту Йорданського Хашимітського Королівства (підписана 16.04.2012 р., набула чинності з дати підписання).

У 2016 році Посол України провів переговори із Заслуженим майстром спорту, першим чемпіоном світу з греко-римської боротьби незалежної України Р.Аджи, який тренував борців йорданської збірної щодо розвитку двостороннього співробітництва у галузі спорту. Посольство надало сприяння у організації візиту збірної Йорданії з греко-римської боротьби до України для проведення тренувань і підготовки до відбору на Олімпійські ігри.

У 2017 році Посольство надало сприяння членам збірної команди Йорданії з боксу (25 осіб) в організації візиту в Україну у період з 8 по 25 квітня для участі у міжнародному тренувальному зборі з боксу в м.Харків. Також на звернення Міністерства молоді та спорту України дипустанова надала сприяння в організації візиту до України йорданським учасникам міжнародних змагань класу G-1 з тхеквондо ВТФ, які проходили 12-14 травня в м.Харків.

У 2018 році на звернення Олімпійського комітету Йорданії та Всеукраїнської громадської організації «Українська федерація карате» надало сприяння в організації візиту до України членам Йорданської федерації карате з метою проведення тренувального збору з 19 березня по 2 квітня та участі Міжнародному турнірі з карате, який проходив 24-25 березня у м.Львів. Йорданська команда виграла 1 золоту медаль, 1 – срібну та 6 – бронзових.

                                                                                                       Посольство України в Йорданії