Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві

, Київ 05:26

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Йорданією

Стан співробітництва в культурно-гуманітарній сфері

Культурне співробітництво є однією з важливих сфер українсько-йорданських відносин. Значного імпульсу розвитку співпраці у сфері культури між Києвом і Амманом надав офіційний візит в Україну Міністра культури Йорданії А.Хадер (травень 2005 р.). За результатами українсько-йорданських переговорів були підписані міжурядова Угода про співробітництво у сфері культури та Програма заходів у сфері культурного співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Йорданського Хашимітського Королівства.

Визначною подією двостороннього культурного співробітництва між Україною і Йорданією стало проведення Днів йорданської культури в Україні. Зазначені заходи відбулись з 12 по 17 вересня 2011 р. у Вінниці, Звенигородці, Черкасах та Києві. У рамках Днів йорданської культури в Україні було організовано виступи Національного фольклорного ансамблю Йорданії й співачки Віолети Аль-Юсеф, фотовиставку «Види Йорданії», а також презентовано фільм про туристичні можливості цієї близькосхідної країни.

Особлива увага Посольства України приділяється популяризації української культури і традицій, увіковічення пам’яті видатних вітчизняних поетів, письменників, державних осіб тощо.

У 2013 р. муніципалітетами Аммана та Мадаби прийняті рішення про присвоєння одній з вулиць йорданської столиці та м. Мадаби ім’я великого українського поета і художника Тараса Шевченка.

У другій половині березня 2014 року з нагоди 200-річчя від дня народження великого Кобзаря. муніципалітет Великого Аммана перейменував вулицю аль-Умума на Тараса Шевченка. Варто зазначити, що на даній вулиці знаходиться Посольство України в Йорданії і це перша в світі українська закордонна дипустанова, яка розташована на вулиці великого Кобзаря. Крім того, Йорданське Хашимітське Королівство єдина країна в арабському світі, яка найменувала вулицю в столиці іменем великого українського поета і художника Тараса Шевченка.

У квітні 2014 року, на прохання Посла України в Йорданії, талановитий йорданський перекладач Руслан Айяш здійснив переклад слів всесвітньо відомої української народної пісні на слова Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» арабською мовою. Слід підкреслити, що це був лише другий поетичний твір Кобзаря, який зазвучав арабською мовою. Перший - «Заповіт» - було перекладено у 1910 році видатним ліванським письменником і поетом Михаїлом Нуайме. У листопаді 2014 року в ході протокольного заходу до Дня української писемності та мови вперше арабською мовою пісню «Реве та стогне Дніпр широкий» заспівала талановита українська студентка Ганна Нелуп, яка навчалась в Йорданському університеті.

У грудні 2014 року українські студенти в Йорданії створили відеоролик присвячений Великому Кобзарю, у якому знялися представники української громади та співробітники Посольства. Зазначений ролик розміщений на сервері YouTube та поширений у соціальних мережах «Фейсбук» і «Твіттер».

На початку грудня 2014 року в столиці Йорданії на вулиці Тараса Шевченка встановлено Меморіальну дошку на честь Великого Кобзаря. Пам’ятний знак з італійського мармуру (Laza Bianco) на прохання Посла України С.О.Паська виготовила та встановила провідна йорданська компанія «A.W.Yassin & Sons Co / Orientals Jerusalem Art Stone». На меморіальній плиті розміром 100х60 см поряд з портретом Великого Кобзаря трьома мовами: арабською, українською і англійською зазначено: «Ця вулиця названа на честь великого українського поета і художника Тараса Шевченка до 200-річчя з дня його народження. Рішення Муніципалітету Великого Аммана, березень 2014 року».

9 березня 2015 року, до дня народження Тараса Шевченка, Посол України С.Пасько та мер Амман А.Більтаджі урочисто відкрили Парк українсько-йорданської дружби. На вході до Парку, що розпочинається на вулиці Великого Кобзаря, де розташована українська дипустанова, встановлено пам’ятну стелу з написом: «Ім’ям Аллаха Милостивого та Милосердного, під патронатом Й.В. Мера Аммана Акіля Більтаджі та Й.В. Посла України Сергія Паська, із допомогою Аллаха було відкрито Парк йордансько-української дружби у рамках заходів Мерії «Амман наша мати, Амман місто, що читає» та на вшанування українського поета та митця Тараса Шевченка. Амман, 09.03.2015». Після офіційної церемонії відкриття Парку українська громада та громадяни Йорданії висадили понад 100 дерев, зокрема сімдесят п’ять українських саджанців (грецького горіха, дуба, каштана, козацького ялівця, бузка, горобини, калини), які були придбані в Національному ботанічному саду ім. М.Гришка. У рамках заходів з нагоди відзначення 201-ї річниці з дня народження Т.Шевченка та за сприяння найменуванню вулиці на честь Великого Кобзаря в Аммані посадовцям Мухамеду Еннабу (випускник Київського інституту легкої промисловості 1982 р.) та Нідалю Акілі (випускник Харківського інституту комунального господарства 1982 р.) було вручено ювілейні медалі Українського фонду культури «За вірність заповітам Кобзаря».

Пізніше до різних визначних дат та державних свят України в Парку було висаджено ще понад 100 дерев, зокрема дуба і сосни. Таким чином в столиці Йорданії створено куточок української культури і природи: вул. Т.Шевченка, дві меморіальні дошки і Парк Українсько-йорданської дружби. Це надало суттєвого духовного піднесення для членів української громади, що проживають в Королівстві.

Протягом 2005-2007 рр. в Йорданії з гастрольними турами перебували низка дитячих танцювальних колективів з України, які брали участь у Міжнародному фестивалі «Global Village» та міжнародному Джерашському фестивалі культури і мистецтв. Також літом 2013 і 2015 років з метою участі у міжнародному літньому таборі «Зростаймо в Йорданії» Йорданію відвідали дитяча мистецька група з Черкас «Квітограй» та Народний художній колектив, лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів, вокально-хореографічний ансамбль з Києва «Зернятко».

В Аммані дія танцювальна школа «Фрівей», яку очолює громадянин України Максим Айяд. Щороку діти школи проводять дві-три танцювальні вистави, які присвячуються визначним святам на українським визначним подіям.

Важливими подіями у рамках українсько-йорданського культурного співробітництва стало проведення з 26 жовтня по 2 листопада 2011 р. у Королівському культурному центрі Йорданії мистецької виставки «Йорданія очима українських художників», присвяченої 20-й річниці Незалежності України та 20-й річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Йорданією. З нагоди 25-ї річниці Незалежності України з 27 серпня по 3 вересня 2016 року в Йорданії перебував академічний оркестр народних інструментів «Веселі Галичани» Тернопільської обласної філармонії. Під час перебування  відбулися концерти українського колективу в древньому Римському театрі в Аммані, старовинному Римському театрі міста Джераш, в п’ятизіркових готелях «Marriott» в йорданській столиці та «Movenpick» на березі Мертвого моря, а також у греко-православній школі в місті Мадаба.

В січні 2011 р. Йорданію відвідали народні художники України С.М.Адаменко і М.О.Ралко. Під час їхнього перебування в країні відбулася низка зустрічей з представниками Міністерства культури Королівства та художніх галерей міста Аммана щодо можливості організації виставки робіт українських митців у цьому році. Крім того, у 2016 році вперше проведено чотири покази моди провідних українських дизайнерів, а у грудні організовано окремі виставки робіт видатного українського художника І.Марчука, який входить до списку 100 геніїв сучасності, а також Г.Попінової – представниці 100-літньої династії українських художників.

Пріоритетним напрямом розвитку українсько-йорданських відносин у гуманітарній сфері залишається співпраця в галузі освіти. Достатньо сказати, що, починаючи з 1992 року, в Україні отримали вищу та середню спеціальну освіту близько 5 тисяч громадян Йорданії, а зараз в українських вузах навчаються понад 3 тисяч йорданських студентів.

Істотного імпульсу розбудові двостороннього співробітництва, у т.ч. в освітянській сфері, надав перший в історії українсько-йорданських взаємовідносин офіційний візит Президента України до Йорданії, який відбувся у квітні 2002 року. Під час цього візиту була підписана Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством вищої освіти і наукових досліджень Йорданії про співробітництво в галузі освіти і науки. Угодою передбачається, зокрема, щорічний обмін студентами між йорданськими та українськими вузами. За цією угодою в Йорданії щорічно навчаються чотири студенти з України за спеціальністю «арабська мова» за програми бакалавра (3 особи) та магістратури (1 особа).

Останнім часом значно активізували свою інформаційно-рекламну роботу на території Йорданії українські вищі навчальні заклади. Так, кожного року Королівство відвідують представники вітчизняних ВНЗ з метою розвитку прямих контактів між університетами двох країн та запрошення йорданських абітурієнтів на навчання.

Одним з важливих напрямів гуманітарного українсько-йорданського співробітництва залишається сфера туризму. У лютому 2006 року Йорданію відвідав міністр культури та туризму України І.Д.Ліховий, який підписав з міністром туризму Йорданії Угоду про співробітництво в галузі туризму. З метою промоції вітчизняного туристичного потенціалу серед жителів Королівства Посольство України взяло участь 25-27 жовтня 2016 року у 3-й Міжнародній виставці з туризму, старожитностей і культури в Йорданії.

Для збільшення кількості туристів в Йорданії Рада туризму ЙХК та компанія «Феєрія Мандрів» (Україна) підписали Угоду про розвиток туризму. У зв’язку з цим 22 жовтня 2016 року до Акаби прибув перший чартерний рейс з Києва. Чартерні рейси здійснювались раз на тиждень до січня 2017 року і будуть поновлені з березня по листопад 2017 року.

З метою розвитку співпраці у галузі спорту Посольство України щорічно надає сприяння йорданським спортивним делегаціям у проведенні тренувальних зборів та участі у різних змаганнях з українськими атлетами, що проводяться в Україні.  Так, в Україні побували йорданські команди з греко-римської боротьби, карате, текванджитсу та боксу.

21 травня 2012 року в Аммані відбулась презентація футбольного чемпіонату Євро-2012. Організаторами заходу виступили Посольство України в Йорданії та престижний ресторан «Хуттар». У заході взяли участь представники урядових та бізнесових кіл Йорданії, а також керівники дипломатичних установ, акредитованих в Йорданії. Під час презентації виступили всесвітньо відомий арабський співак І.Мадфай, а також відома йорданська співачка В.Аль-Юсеф, які виконували пісні арабською, українською та іншими мовами.

Впродовж останніх років відбулося згуртування української громади в Йорданії. Суттєвим результатом роботи стало започаткування та урочисте відкриття 3 вересня 2016 року культурного центру «Українська хата в Йорданії», яке було присвячене до 25-ї річниці незалежності України. Також 30 грудня 2016 року, за підтримки дипустанови, відбулась офіційна церемонія відкриття Українського культурного центру «Водограй». Метою даних закладів є поширення української мови та культури серед української громади та місцевого населення. В центрах проводяться гуртки та уроки: української та арабської мов, творчості, образотворчого мистецтва, сучасної хореографії, традиційного гопаку, дитячого фітнесу та інші.

Значною подією двостороннього культурного співробітництва стала підготовка та показ на йорданських телеканалах «Перший національний канал» та «Роя» передач про Україну (народні звичаї та традиції) та святкування Різдва Христового в Україні, які були підготовлені за участі співробітників української дипустанови і виходили в ефір у січні, лютому та серпні 2013 р. В передачі були представлені страви української кухні, національні традиції та одяг України.

Посольство України в Йорданії кожного року бере участь у благодійних щорічних ярмарках (дипломатичному та різдвяному) під патронатом рідної тітки Короля Абдалли ІІ Принцеси Басми бін Талал та члена Королівської Хашимітської родини Принца Раада бін Зейда.

 

                                                                                                       Посольство України в Йорданії