Посольство України в Йорданському Хашимітському Королівстві

3, Київ 07:24

Хашимiтське Королівство Йорданія

Рекомендації щодо правил поведінки

Загальні правила поведінки

Місцеве законодавство свідчить про те, що Йорданія є країною, в якій панують загальні ісламські устої. У цьому зв'язку необхідно слідкувати, щоб Ваша поведінка не суперечила традиціям та звичаям йорданського суспільства та не була образливою для переважно мусульманського населення країни.

Необхідно мати на увазі наявність підвищеної уваги йорданських чоловіків до іноземних жінок, у цьому зв'язку слід приділяти серйозну увагу до вибору одягу.

Необхідно знати, що під час місяця Рамадан в денний час в публічних містах заборонено їсти, пити, палити, вживати алкоголь тощо. Все це можна робити виключно у спеціально призначених для цього місцях як то кафе, ресторани, розважальні заклади тощо. Порушення встановлених правил під час Рамадану для йорданських громадян може призвести до штрафу або арешту. Ставлення правоохоронних органів до іноземців менш жорстке, втім слід бути уважними, щоб уникати зайвих ускладнень.

Укладання шлюбу з громадянами Йорданії на території Королівства

 Питання шлюбу в Йорданії регулюються релігійною владою відповідних релігійних спільнот Королівства. В Йорданії відсутні цивільні шлюби. Для укладання шлюбу в Йорданії до органів реєстрації актів цивільного стану необхідно надати документ, що підтверджує, що заявник не перебуває у шлюбі (якщо раніше було укладено шлюб – подається свідоцтво про розірвання шлюбу). Якщо Ви раніше не перебували у шлюбі – достатньо буде засвідчити в Посольстві заяву про неперебування у шлюбі, після чого перекласти її на арабську мову та легалізувати в Міністерстві закордонних справ та експатріантів Йорданії.

 

Розірвання шлюбу із громадянами Йорданії на території Королівства

 Питання розірвання шлюбу та вирішення питання виховання дітей в Йорданії віднесені до компетенції релігійних судів. Якщо сторони шлюбу – мусульмани, сімейні спори вирішуються у шаріатському суді, де будуть застосовуватись принципи ісламського права. Християни вирішують сімейні спори в християнських судах, де застосовуватимуться правила Греко0православної, Римо-католицької церков, або інших християнських церков.

 

Вирішення питання виховання дітей після розірвання шлюбу із громадянами Йорданії

 В теорії та на практиці мусульманські та християнські суди мало відрізняються один від одного в питанні вирішення сімейних спорів щодо виховання дітей після розлучення батьків.

Діючі закони надають пріоритет матері, проте деякі умови мають буди дотримані. В мусульманських та християнських судах право на виховання зазвичай належить рідній матері дітей, якщо це стосується дітей віком до 18 років.

На практиці йорданські чоловіки часто залишає за собою певні права щодо дітей до досягнення ними 18-річного віку. Так, навіть якщо суд вирішить надати матері право на виховання дітей, мати не може вивезти з Йорданії дітей без дозволу їх йорданського батька. Водночас слід зазначити, що часто йорданські чоловіки отримують право на виховання дітей, оскільки мати не в змозі забезпечити належні умови для виховання дітей, тому що, наприклад не має окремого житла або роботи, або не в змозі виховувати дітей у відповідності до певних релігійних стандартів. Також мати може не одержати право на виховання дітей у разі, якщо повторно укладає шлюб з іншим чоловіком, або проживає разом із чоловіками, які є «чужими» для дітей. Мати не може заборонити батькові бачити дітей, оскільки батьківські права є «природніми», тобто ті, що стоять поза законом. І навпаки, якщо право на виховання дітей відходить батькові -  матері не може бути заборонено відвідувати дітей.

Рішення українських та інших іноземних судів можуть не визнаватись на території Йорданії у разі, якщо вони протирічать, або порушують місцеві закони або традиції. Наприклад, рішення українського суду, за яким українській матері віддається право на виховання дітей, може не визнаватись на території Йорданії, якщо мати планує забрати дітей до України та жити за межами Йорданії. Так само йорданський суд не буде застосовувати рішення українського суду щодо виплати аліментів йорданським чоловіком аліментів на виховання дитини до тих пір, поки за йорданським законодавством йому належатиме право на виховання дітей.

Мати також може стикнутись із серйозними проблемами із компетентними ораганами Йорданії, якщо спробує вивезти дітей від шлюбу із громадянином Йорданії без дозволу останнього. Згода на виїзд дітей має бути оформлена йорданським батьком в поліції або безпосередньо в аеропорту.

 

Дії у випадку відмови у в’їзді на територію Йорданії

Існують поодинокі випадки відмови йорданськими компетентними органами у в’їзді на територію Йорданії. Зазвичай причинами відмови можуть бути: недостатнє фінансове забезпечення (бажано мати при собі кошти у сумі з розрахунку 100 дол. СЩА на день перебування в Йорданії), непідтвердження мети подорожі під час співбесіди із Службою Безпеки Йорданії, суттєве перевищення строку законного перебування на території Йорданії під час попередньої подорожі, наявність в Службі безпеки Йорданії інформації про порушення іноземцем законодавства Королівства про працевлаштування, наявність імені іноземця у переліку осіб, яким на певний час заборонено відвідувати Йорданію.

У разі прийняття рішення про відмову у в’їзді на територію Йорданії, іноземця депортують найближчим рейсом до України. Зазвичай, це рейс тої самої авіакомпанії, якою прибуває іноземець, або якщо в той день немає таких рейсів – то найближчим рейсом.

Дії у випадку затримання / арешту на території Йорданії

 У разі Вашого арешту / затримання на території Королівства, йорданські компетентні органи мають інформувати про це Посольство. Проте Ваші друзі чи знайомі можуть зробити це набагато швидше.

В Йорданії Ви не маєте права робити телефонні дзвінки у разі арешту, проте у Вас є право попросити офіцера поліції / міграційної служби поінформувати Посольство про факт вашого арешту / затримання.  Посольство може на Ваше прохання поінформувати Ваших найближчих родичів.

Якщо Вас тимчасово затримали, Вас мають привести до суду або до губернатора м.Амман до кінця наступного робочого дня. Ваш паспорт буде тимчасово вилучено. Суддя або губернатор має прийняти рішення щодо Вашого подальшого арешту або випущення на свободу (у цьому разі, паспорт повертається).

У разі, якщо строк правопорушення є несерйозним, заарештованого можуть тримати максимуму 7 днів. У разі. якщо строк покарання за правопорушення перевищує 2 роки , тоді під арештом можуть тримати протягом 15 днів. Прокурор може подовжити строк арешту у разі малих правопорушень – до 1 місяця, у разі тяжких правопорушень – до 3-6 місяців.

Ви можете звернутись до послуг адвокатів на будь-якій стадії вашого затримання/ арешту / перебування під судом. Перелік контактів російськомовних / англомовних адвокатів розміщено на сайті Посольства. Посольство не може сплачувати послуги адвокатів або гарантувати, що заявник сплатить необхідні послуги. Якщо Ви не в змозі самостійно винайняти адвоката, у Вас є право просити державного адвоката, проте в Йорданії процедура отримання державного адвоката є надзвичайно складною.

Консульська посадова особа відвідуватиме Вас після отримання відповідного дозволу від компетентних органів Йорданії, та, за Вашої згоди, триматиме Ваших родичів у курсі Вашої судової справи, умов утримання, морального стану.

Найпоширенішими випадками арешту іноземців в Йорданії є порушення Закону про перебування іноземців або Закону про працевлаштування іноземців. Найчастіше за такі правопорушення (за винятком несуттєвого перевищення строку перебування) іноземців депортують із Королівства за рахунок коштів іноземця із послідуючою забороною на в’їзд в Йорданію на певний період.

 Керування автомобілем

З метою керування автомобілем в Йорданії слід мати права водія міжнародного стандарту. Дорожня поліція слідкує за дотриманням правил дорожнього руху. У випадку фіксації порушення на місці стягується штраф у розмірі до 200 дол. США. Серед поширених порушень є відсутність пристебнутого ременя безпеки, розмова по мобільному телефону, перевищення швидкості тощо.

Слід мати на увазі, що за місцевими законами, водій, який збив пішохода, є винним у будь-якому випадку. Такому водієві загрожує ув'язнення та виплата компенсації.

Загальні поради Посольства України в Йорданії:

— перед приїздом до Йорданії бажано отримати уявлення щодо місцевого законодавства, традицій та звичаїв (передусім це стосується жінок, які мають намір укласти шлюб з йорданським чоловіками, оскільки, на відміну від українського законодавства, у випадку розірвання шлюбу, всі права на дітей має лише чоловік - існують непоодинокі випадки, коли українські громадянки змушені залишити Йорданію без власних дітей);

— у випадку перебування в Йорданії протягом терміну, який перевищуватиме три місяці, бажано звернутися до Посольства з метою оформлення тимчасового консульського обліку, що надасть Посольству можливість надати Вам необхідну допомогу у випадку надзвичайних ситуаці;

— доцільно перед виїздом зробити копію внутрішнього паспорта, щоб у разі втрати документів, дипустанова мала можливість оперативно оформити необхідні для повернення в Україну документи;

— необхідно слідкувати, щоб термін в'їзної візи не був простроченим, в противному випадку Вам може загрожувати штраф або депортація. Зазвичай в'їзна йорданська віза оформлюється на кордоні терміном на один місяць. У випадку необхідності, термін дії візи може бути продовжено в будь-якій поліцейській дільниці до 3 - максиму 6 місяців.

— у разі порушення Ваших законних прав звертайтеся до Посольства, у випадку затримання правоохоронними органами вимагайте зустрічі з консулом.

Безпекова ситуація в Йорданії

Мітинги та демонстрації

З початку 2014 року в Йорданії продовжують мати місце протестні виступи населення, пов'язані з соціально-політичною та економічною ситуацією в країні. Здебільшого мітинги проводяться у п'ятничні (вихідні) дні. Вбачається, що загальноарабське пожвавлення громадської думки продовжує впливати на ситуацію в Йорданії. Мають місце також демонстрації на знак протесту проти дій ізраїльських властей на палестинських територіях. У цьому зв'язку під час планування подорожі до Йорданії не зайвим є ознайомлення з поточною ситуацією в країні.

Криміногенна ситуація

Рівень кримінальної активності в Йорданії є порівняно невисоким. Водночас доцільно уникати багатолюдних зібрань, особливо в т.зв. Старому місті, де зафіксовані випадки крадіжок та шахрайства. Жінкам слід мати на увазі, що мають місто випадки, коли знаки уваги місцевих чоловіків, переходять межі дозволеного.  

Рекомендації громадянам України у зв'язку з потенційними ризиками загострення безпекової ситуації на території Йорданського Хашимітського Королівства

Загальна ситуація в країні залишається стабільною, проте існує вірогідність стрімкої ескалації, тому громадянам України слід:

- бути дуже обережними;

- слідкувати за повідомленнями у ЗМІ про події в країні та в регіоні;

- регулярно відвідувати веб-сайт Посольства України в Йорданії:  http://jordan.mfa.gov.ua/ua, та МЗС України: http://mfa.gov.ua/ua, сторінки дипустанови у facebook: https://www.facebook.com/ pages/Embassy-of-Ukraine-in-Jordan-Посольство-України-в-Йорданії/458951460901233?ref=hl та у twitter: https://twitter.com/ UKRinJOR;

- уважно слідкувати за рекомендаціями розділу «Поради подорожуючим» Посольства: http://jordan.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice.

 

Йорданське Хашимітське Королівство залишається осередком стабільності на фоні нестабільної ситуації в регіоні, проте може бути потенційно вразливим перед деякими проблемами, зокрема ризиком терактів.

 

Йорданська влада продовжує вживати заходи для запобігання виникненню ризику здійснення терактів, або проникнення терористів із сусідніх країн через свої кордони. В багатьох громадських місцях посилені заходи безпеки, зокрема здійснюється догляд особистих речей та автівок тих, хто відвідує торговельні центри, де також встановлені металопошукові рамки.

В Королівстві зберігається загальна загроза здійснення терактів, особливо у місцях, які найчастіше відвідують іноземці. Транснаціональні та місцеві терористичні групи вже продемонстрували здатність планувати та здійснювати теракти в Йорданії.

В той час як міжнародна коаліція, учасницею якої є Йорданія, веде боротьбу проти угруповань ІДІЛ, існує загроза здійснення нападів на громадян західних країн.

У зв’язку із цим, рекомендується бути обережними під час відвідування громадських місць у пікові години. Особливо рекомендується не брати участь у демонстраціях, маніфестаціях, ходах, парадах, фотографувати такі заходи. Після теракту проти французького сатиричного видання «Charlie Hebdo» існує загроза проведення обмежених протестних акцій – в першу чергу після п’ятничних молитов поблизу мечетей, у студентських містечках, у центрі Амману та інших міст. В Аммані вже відбулись подібні протестні марші, під час яких було засуджено повторну публікацію неприйнятних для ісламської спільноти карикатур у згаданому французькому виданні.

Під час подорожування по країні рекомендується обмежитись відвіданням лише найбільших туристичних пам’яток.

Якщо Ви плануєте відвідати віддалені райони міст, рекомендується пересуватись групами, попередньо попереджати про це третіх осіб, які б могли у разі виникнення проблемних ситуацій оперативно повідомити консульському підрозділу Посольства про загрозу.

Не рекомендується відвідувати табори палестинських або сирійських біженців, зокрема в місті та регіоні Маан. Слід бути пильними в містах Карак та Тафіла.

Доцільно також бути пильними перебуваючи поблизу мечетей, особливо під час зборів місцевих громадян на п’ятничну молитву, зокрема слід ретельно підходити до вибору форми одягу з урахуванням місцевих звичаїв та традицій.

Поточні події в Сирії наштовхують на необхідність рекомендувати громадянам України утриматись від відвідання півночі Йорданії, зокрема міста Гадара / Ум Кайс.

Також не рекомендується відвідувати райони Йорданії, які розташовані на кордоні із Іраком. 

У разі потрапляння в надзвичайні ситуації, громадянам України слід звертатися до Посольства України в Йорданському Хашимітському Королівстві за номерами телефону: (00 9626) 592 24 02; (00 9627) 767 39 034.

Також нагадуємо про функціонування в МЗС цілодобової гарячої лінії +38 044 238 16 57.

Умови працевлаштування в Йорданії

Основною підставою для отримання йорданським роботодавцем дозволу на працевлаштування іноземця є обґрунтування неможливості знайти необхідного фахівця серед громадян Йорданії. Дозвіл на працевлаштування видається Міністерством праці Йорданії терміном не більше одного року. У разі встановлення факту, що роботодавець працевлаштував іноземця без офіційного дозволу він повинен виплати штраф у розмірі від 140 до 210 дол. США. за кожний місяць нелегального працевлаштування.

Роботодавець має право визначити трьохмісячний випробувальний термін, який не повинен перевищувати трьохмісячного строку. Протягом випробувального терміну обидві сторони мають право припинити контрактні зобов'язання без жодних юридичних та фінансових наслідків, за винятком зарплатні найманій особі.

У випадку, якщо роботодавець має більше десятьох співробітників, він повинен скласти перелік умов працевлаштування як то: робочі години, вихідні дні, відпустка, лікарняний, правила безпеки та інше, що повинен знати співробітник стосовно місця його працевлаштування. Працевлаштування може здійснюватися лише після затвердження Міністерством праці згаданого вище переліку умов.

Робочі години не повинні перевищувати восьми годин щодня та сорока годин щотижня.

З метою отримання робочого дозволу іноземець повинен заповнити аплікаційну форму встановленого зразка, мати в'їзну або резидентську візу, дві фотокартки паспортного стандарту, документ про оформлення медичної страховки, витяг з банківського рахунку, рекомендаційний лист тощо.

УВАГА!

При плануванні виїзду за кордон з метою працевлаштування через українських посередників МЗС України рекомендує громадянам України перевіряти наявність в суб'єкта господарської діяльності відповідної ліцензії на посередництво у працевлаштуванні на роботу за кордоном через Міністерство соціальної політики України (сайт - www.mlsp.gov.ua розділ "Діяльність" - "Працевлаштування за кордоном").

Також рекомендуємо ознайомитись з умовами працевлаштування в Йорданії на сайті Міністерства праці Йорданії.

Надання медичних та соціальних послуг

Сучасні медичне обслуговування та ліки доступні в основних містах Йорданії, проте не завжди це можна сказати про невеликі міста. Більшість легких та хронічних хвороб можна належним чином лікувати в Королівстві.

Сезонні піщані вітри можуть посилити респіраторні захворювання (напр. астму). Також влітку температура повітря може бути дуже високою, тому рекомендується вживати велику кількість води та уникати знаходження під прямими сонячними променями.

Більшість лікарень в м. Амман є приватними, тому слід мати при собі достатнє матеріальне забезпечення для сплати їх послуг.

Посольство рекомендує мати при собі медичну страховку на випадок хвороби, нещасних випадків або необхідності репатріації в Україну. У разі настання вказаних обставин треба невідкладно поінформувати відповідну страхову компанію.

В м. Амман та м. Акаба можна викликати карети швидкої медичної допомоги, працівники яких можуть надати основні види медичної допомоги. Телефон невідкладної медичної допомоги – 911.

Лікарні в м. Амман

1) Jordan Hospital.

tel : 00962-6-5608080 web-sitel: jordan-hospital.com

2) Specialty Hospital.

tel : 00962-6-5609609 web-sitel: specialty-hospital.com

3) Essra Hospital

tel : 00962-6-5300300 web-sitel: essrahospital.com

4) Ibn-Alhaytham Hospital

tel : 962-6-5205555 web-sitel: ibn-alhaytham-hospital.com

Соціальні питання

Враховуючи релігійні та культурні особливості Йорданії, роль чоловіка в йорданській сім'ї не рідко виходить за рамки загальноприйнятих світових норм. У випадках застосування чоловіком насильницьких дій по відношенню до жінки та дітей існує можливість звернення в Йорданії до "Національної ради з сімейних справ" (www.ncfa.org.jo), а також до Департаменту захисту сім'ї Директорату громадської безпеки (www.familyprotection.psd.gov.jo/en/).

З умовами вступу на навчання в школи Йорданії можна ознайомитись на сайті Міністерства освіти Йорданії. 

З умовами вступу до вищих навчальних закладів Королівства можна ознайомитись на сайті Міністерства вищої освіти та науки Йорданії.

Митні питання

Порядок в'їзду в Йорданію

Для в'їзду в Йорданію громадянам України необхідно отримати візу. Віза оформлюється у пункті перетину йорданського кордону. Вартість одноразової в'їзної візи дорівнює 40 динарам (близько 60 дол. США). Віза оформлюється терміном до одного місця. 

Слід мати на увазі, що з метою отримання йорданської візи термін дії паспорта повинен мати запас шість місяців з дати оформлення візи.

Увага! У пункті пропуску Міст Хусейн (на кордоні з Ізраїлем) йорданські візи не офомлюються - подорожуючі мають мати заздалегіть оформлені йорданські візи, або спеціальні дозволи Міністерства внутрішніх справ Йорданії.

З 1 червня 2015 р. для іноземних туристів, які в’їжджають до Йорданії за посередництвом йорданських туроператорів на строк не менше двох діб скасовано візові збори.

З 1 вересня 2015 р. туристи, які самостійно плануватимуть свій відпочинок у Йорданії будуть звільнені від оплати візового збору після придбання т.зв. «Єдиного квитка», який дозволяє відвідати 35 туристичних місць у Йорданії за умови перебування в країні не менше трьох діб.

Крім того, будуть скасовані податки для авіаквитків регулярних рейсів, в аеропортах Акабі та Амман, а також податок на виїзд і візи для чартерних рейсів, які вилітатимуть з аеропорта «King Hussein» в Акабі, за умови дотримання вищеперелічених умов перебування в країні.

Повернення податків на товари та послуги

В Міжнародному аеропорту ім. королеви Алії для іноземців існує можливість відшкодування податків за придбані під час перебування в Йорданії товари та послуги. При цьому необхідно подати квитанції загальною сумою не менш 365 динарів (515 дол. США). Контактні номери телефонів Офісу з відшкодування податків: (00962) 6 4451552-3

Увага: заборонено возити на територію Йорданії колючі та ріжучі предмети, зброю, наркотичних та психотропних засоби тощо. Існує обмеження на ввіз алкоголю та цигарок. На одну особу дозволено провозити до одного літра алкоголю та двох блоків цигарок. Обмежень на ввіз валюти та коштовностей не існує, втім надмірна кількість може викликати підозру співробітників митної служби, що може призвести до небажаних ускладнень.

Корисні номери телефонів

Контакти офісів, які мають кваліфікацію з перекладу з арабської на українську мову

 Al-Sahel

 telefax: +96265540520

mob.: +962777675929 / +962795505869

 

Summit

тел.: +96265885214

моб.: +962798944302

 

Контакти офісів, які мають кваліфікацію з перекладу з англійської на українську мову

 

Recell For Translation”

моб.: +962797061498,  +962772270878

 

 

Інші корисні безкоштовні телефони:

199 - медична та пожежна допомога

191 - загальний телефон поліції

190 - дорожня поліція

196 (додатковий номер: 4661) - телефон туристичної поліції

Додаткові оплачувані телефонні номери туристичної поліції:

06 569 0384 (стаціонарний);

077 672 8446 та 079 712 3080 (мобільні).

Телефони адвокатів:

1) Faisal Hijazeen: +962 799406747; +962 76614301

(мови, якими володіє: російська, англійська)

2) Walid Goussous: +962 777 331 881

(мови, якими володіє: російська, англійська)

3) Sharef Miqdad tel : 00962-796879141

(мови, якими володіє: англійська, французька)

4) Hussm Al Khere tel : 00962-795938896

(англійська)

5) Tha'er Al Zeadat tel : 00962-795375058

(мови, якими володіє: англійська, російська, українська)

6) Mohammd Al Basha tel : 00962-795080926

(англійська)

7) Mahmud Al Assad tel : 00962-798586568

(мови, якими володіє: англійська, французька)

Страхові компанії:

1)United Iinsurance Company

tel : 00962-6-4648513 E-mail : uic@united.com.jo

Mr. Amer or Mr. Ayman

2)The Islamic Insurance Company

tel : 00962-6-5661300 .E-mail : islamicinsurance@orange.jo

Mr.Samer or Mr.Abd alraheem

3) Arab Orient Insurance Company

tel : 00962-6-5609888. web-sitel: araborient.com

 

Мапа